تبلیغات
وبلاگ اطلاعات پزشکی - مطالب آذر 1389
سلام عزیزان کیان هستم بچه ی مهاباد خوشحالم که به به وبه من اومدین امیدوارم که مطالبم به دردتون بخوره
تاریخ : جمعه 5 آذر 1389
نویسنده : کیان کیانی

خواص انار

انار یکی از میوه هایی است که از قدیم وجود داشته است حتی در کتب مقدس چندین بار نام آن ذکر شده است . هومر شاعر معروف یونان در کتاب خود ( اودیسه ) از آن نام برده است . معروف ایت که حضرت سلیمان باغ بزری پر از درخت های انار داشته که به ان عشق می ورزیده است .

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  درخت انار بومی ایران و مناطق مجاور آن است . کلمه انگلیسی Pomegranate  از زبان یونانی مشتق شده که به معنی ( سیب با هسته های زیاد ) می باشد .

انار درخت کوچکی است که ارتفاع آن تا ۶ متر می رسد و در مناطق نیمه گرمسیری می روید . شاخه های آن کمی تیغدر و برگهای آن متقابل ، شفاف و ساده است .

گلهای انار درشت برنگ قرمز اناری ولی بی بو می باشد . میوه آن کروی با اندازه های مختلف دارای پوستی قرمز رنگ و یا زرد رنگ می باشد .

بیشترین سطح زیر کشت این محصول در ایران به مناطقی چون یزد، اصفهان، کرمانشاه، کرمان، زنجان، سمنان، تهران، گرگان، قزوین، مازندران و دیگر استان های مرکزی ایران اختصاص دارد.

اصلی ترین گونه های این محصول، گلوباریک، باجستان، الک شیرین، زاغ، شهور، دانه قرمز، تب لرز، دانه سفید، گل میخوش، ملس، دانه قرمز اصفهانی و ساوه نام دارند.

کشت و توسعه انارعلاوه برایران در کشورهای هندوستان ، ترکیه ، اسپانیا ، تونس ، مراکش ، افغانستان ، چین ، یونان، ژاپن ، فرانسه ، ارمنستان ، قبرس ، مصر و ایتالیا و فلسطین اشغالی رایج است .

تولید کنندگان بزرگ انار در جهان ایران،قزاقستان،اسپانیا و آمریکا می باشند. ایران با داشتن ۶۰ هزار هکتار سطح زیر کشت و ۷۰۰ هزار تن تولید سالیانه به عنوان بزرگترین تولید کننده این محصول در جهان بوده و مقام اول جهان را داراست محصول انار: محصول انار به صورت آب انار،رب و کنسانتره  قابل حصول است.
انتخاب انار: در انتخاب انار انواع سنگین تر آن بهتر است و پوست آن باید صاف ،شفاف ، نازک و بدون ترک باشد.

گلهای انار درشت برنگ قرمز اناری ولی بی بو می باشد . میوه آن کروی با اندازه های مختلف دارای پوستی قرمز رنگ و یا زرد رنگ می باشد .

رویهمرفته در حدود بیست نوع مختلف انار در دنیا موجود است .

این میوه غنی از ویتامین های چون c، B2 و B1 و موادمعدنی مانند سدیم، فسفر، آهن، منیزیم و پتاسیم و ترکیبات قندی ساکارز، گلوکز، فروکتوز و همچنین اسیدهای مالیک و سیتریک است. از پوست این میوه در صنعت داروسازی برای تولید دارو بهره گرفته شده و از خود میوه درصنعت برای تولید آب میوه و کنسانتره استفاده می شود.

نتایج حاصل از مطالعات اپیدمیولوژیک نشان می دهند که مصرف میوه ها و سبزی هایی که حاوی ترکیبات پلی فنولیک هستند، به میزان قابل توجهی از میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی، سکته های مغزی و سرطان های مختلف می کاهند.

در حقیقت این مواد از طریق تخریب رادیکال های آزاد حاصل از متابولیسم ترکیبات مواد مغذی در بدن تاثیرات ویژه خود را برجای می گذارند. در سال های اخیر نیز مطالعات فراوانی در زمینه تاثیرات بالقوه آنتی اکسیدان های فنولیک در مجامع علمی مختلف انجام شده است که نتایج حاصله حاکی از مزایای فراوان میوه هایی که رنگ قرمز دارند هستند. انار، انگور قرمز و توت های مختلف قرمز رنگ از جمله این میوه ها بشمار می روند.

انار در این میان به دلیل دارا بودن درصد بالایی از این ترکیبات بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

خاصیت آنتی اکسیدانی انار و همچنین خواص ضدتوموری پوست آن از جمله فواید این میوه بشمار می روند که توجه محققان در سراسر دنیا را به خود جلب کرده اند. ظرفیت آنتی اکسیدانی این میوه بیشتر به دلیل وجود تانن های قابل هیدرولیز شدن مانند پانی کالاجین در ترکیب آن است. این ماده که خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی دارد، بیشتر در پوست و قسمت های سفید داخل آن یافت می شود.

به همین دلیل با توجه به اینکه کل میوه انار در صنعت برای آبگیری مورد استفاده قرار می گیرد، خاصیت آنتی اکسیدانی اینگونه آب میوه ها در مقایسه با آب انارهایی که تنها از دانه انار گرفته شده اند به مراتب بیشتر است. پلی فنولیک انار که از وزن مولکولی بالایی نیز برخوردار است، ۱۵ تا ۳۰ برابر در از بین بردن و خنثی کردن رادیکال های آزاد پراکسیل موفق تر عمل می کند و از این رو خاصیت آنتی اکسیدانی انار در مقایسه با آب انگور قرمز و چای سبز تا سه برابر بیشتر گزارش شده است. همچنین این را هم باید به خواص انار بیفزاییم که این میوه مانع از بین رفتن و تحلیل غضروف ها می شود.

تحقیقات اخیر نشان داده اند، آب انار از افزایش آنزیم هایی که سبب ابتلا به التهاب مفاصل و از بین رفتن غضروف ها می شوند، جلوگیری می کند. انار دارای ماده ضدالتهاب انترلوکین ۱ بی است که این ماده در تحلیل رفتن غضروف ها در اشخاص مبتلا به دردهای مفصلی نقش مهمی دارد. گفتنی است، درد مفاصل از بیماری های رایج درمیان مردم بشمار می رود و افراد مبتلا بیشتر برای تسکین این درد، روش های سنتی و گیاه درمانی را به کار می گیرند.

خوردن دانه های انار به مراتب بهتر از نوشیدن آب اناراست . انار میوه ای است که به آن خون ساز می گویند  و به همین علت بهترین موقع برای مصرف آن صبح وقبل از صبحانه است . انار مقوی قلب ، مفرح ، دفع کننده چربی ، رفع کننده سموم اغلب عفونتهای داخلی ، دافع حرارت می باشد و خوردن انار با پرده های سفید آن شکم را دباغی میکند ، رب انار ، برگ انار در ضعف معده ، کمی اشتها ، تهوع ، ضعف عمومی ، تصفیه خون ، خاصه در دختران جوان و دررفع میگرن بسیار مفید است.

دانه های میوه ی جنگلی انار که به (نار دان)شهرت دارد در معالجه اسهال بسیار موثر است . اب انار شیرین باشکر ونشاسته برای درد سینه وسرفه توصیه می شود . رب انار نیز برای رفع خماری موثر است.


 ترکیبات شیمیایی:

قسمت های مختلف درخت انار مخصوصا پوست ریشه و ساقه انار دارای مقدری در حدود ۲۰ درصد تانن و اسید پونی کوتانیک Punicotaniv acid می باشد . پوست درخت انار دارای الکالوئیدی بنام پله تیه رتین Pelletierin است .

در صد گرم دانه انار واد زیر موجود است .

انرژی                              ۳۸ کالری

آب                                  ۸۲ گرم

پروتئین                           ۰/۴ گرم

چربی                            ۰/۳ گرم

مواد نشاسته ای            ۱۰ گرم

کلسیم                         ۴ گرم

سدیم                          ۳ میلی گرم

پتاسیم                       ۲۶۰ میلی گرم

آهن                           ۰/۵ میلی گرم

ویتامین ب ۱               ۰/۲ میلی گرم

ویتامین ب ۲                ۰/۰۳  میلی گرم

ویتامین ب ۳                 ۰/۰۲ میلی گرم

ویتامین ث                   ۴ میلی گرم
 


 خواص داروئی:

خواص میوه انار

 از نظر طب قدیم ایران میوه انار سرد ف تر و قابض است . آب انار سرد و تر و پوست انار سرد و خشک و بسیار قابض می باشد .

پوست ریشه درخت انار از بقیه قسمت های این درخت قابض تر است .

کلیه قسمت های درخت انار دارای تان می باشد که بسیار قابض است . برای مصارف دارویی از گل ، برگ ، پوست درخت ، پوست ریشه و دانه انار استفاده می شود .

۱)انار شیرین ادرار آور است .

۲)ملین مزاج است .

۳) آب انار شیرین برای بیماریهای مجاری ادرار مفید است .

۴)ترشح صفرا را زیاد می کند.

۵)آب انار اسهال را برطرف می کند.

۶)اگر آّ انار را با عسل مخلوط کرده و هر روز چند قطره در بینی بچکانید از رشد پولیپ در بینی جلوگیری می کنید .

۷) خون ساز است .

۸)خون را تصفیه می کند .

۱۰)برای سالمندان بهترین دارو برای تقویت کلیه است .

۱۱)آب انار خنک کننده است .

۱۲)رنگ صورت را شاداب می کند .

۱۳)صدا را باز کرده و گرفتگی صدا را برطرف می کند .

۱۴)برای وزن اضافه کردن انار بخورید .

۱۵)آب انار مقوی قلب و معده است .

خواص دیگر قسمت های درخت انار

۱٫ جوشانده پوست ریشه درخت انار کرم معده و روده را از بین می برد .

۲٫ جوشانده پوست درخت انار نیز اثر ضد کرم درد .

۳٫ برای برطرف کردن گلو درد و زخم گلو از جوشانده پوست انار و یا جوشانده برگهای انار استفاده کنند .

۴٫خانم هائیکه عادت ماهیانه شان منظم نیست می توانند از جوشانده برگهای انار استفاده کنند.

۵٫برگهای له شده انار را اگر روی پوست بگذارید خارش را از بین می برد .

۶٫برای برطرف کردن سوختگی پوست ، گلهای انار را له کرده و با روغن کنجد مخلوط کنید و این پماد را روی قسمت سوختگی بمالید .

۷٫ جوشانده پوست درخت و پوست ریشه درخت انار کرم کش است .

۸٫دم کرده گل انار اسهال مزمن را برطرف می کند .

۹٫دم کرده گلهای انار را بصورت غرغره برای از بین بردن زخمهای دهان بکار ببرید .

۱۰٫برای برطرف کردن دندان درد ، دم کرده ریشه درخت انار را در دهان مضمضه کنید .

۱۱٫انار ترش و شیرین (میخوش )ادرار را زیاد می کند .

۱۲٫ برای برطرف کردن بواسیر باید معقد را با جوشانده پوست انار شستشو داد .
 

۱۳ – جوشانده پوست انار برای گلو درد و زخم گلو ورفع بواسیر مفید می باشد.

۱۴ – جوشانده گل انار برای از بین بردن زخم های دهان و اسهال مزمن وبهمراه کنجد برای بهبود سوختگی مفید می باشد.

۱۵ – جوشانده ریشه انار برای دندان درد و تنظیم عادت ماهیانه در زنان مفید می باشد

۱۶ – جوشانده پوست درخت انار اثر ضد کرم دارد

خاصیت‎ ضد سرطانی‎ آب‎ انار

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،   پژوهش‌های‎ جدید نشان می‎دهد آب‎ انار خاصیت‎ ضد سرطانی‎ دارد. طبق تحقیقات سازمان کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA) انار منبع خوبی از آنتی اکسیدان‌ها، پتاسیم و ویتامین C است پژوهشگران‎ آکادمی‎ علوم‎ امریکا دریافته اند که ، مصرف‎ آب‎ انار از ابتلاء بـه‎ سرطان‎ پروستات‎ جلوگیری‎ می‎کند.

 باکشف‎ جدید راه‎‎ دستیابی‎ بـه خواص‎ ضد سرطانی‎ و نحوه‎‎ معالجه سرطان‎ با آب‎ انار هموارتر شده‎ است‎ . متخصصان‎ تغذیه‎ مصرف‎ آب‎ انار را صبح‎ و پیش‎ از صبحانه‎‎ توصیه می‎ کنند.

انتخاب انار و شیوه نگهداری آن
انار را در دست بگیرید تا وزنش را بدانید (دانه های آن حدود ۵۲ درصد وزن کل میوه را تشکیل می دهند). اگر وزن انار به نسبت اندازه اش، سبک بود، سعی کنید انار سنگین تری را بردارید. پوست انار باید شفاف و سفت بوده و ترک یا شکافی نداشته باشد. انار درست را می توان تا یک ماه در جای تاریک و خنک و یا به مدت دوماه در داخل یخچال نگهداری کرد. دانه های این میوه را تا سه روز می توان در یخچال نگه داشت.

برای یخ زدن دانه ها، باید آن ها را درون ظرف بی منفذی ریخت. به این ترتیب حدود شش ماه داخل یخ زن (فریزر) سالم می مانند.

موقعی که یخ دانه ها باز می شود، دیگر مثل دانه های تازه قابل خوردن نیستند، ولی برای آب گرفتن مناسب می باشند.

در واقع، فرایند انجماد، دیواره های یاخته ای (سلولی) گوشت میوه که دانه ها را در برگرفته اند، از بین می برد و همزمان با آب شدن یخ، عصاره خود را از دست می دهند. چنانچه آب انار را گرفته اید، آن را می شود به مدت تقریبی شش ماه داخل ظرف بی منفذی منجمد ساخت.

فرآورده های انار
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  از آب انار برای درست کردن ژله، عصاره، چاشنی (سس)، چاشنی سرکه ومخلوط آب نمک، سرکه و ادویه استفاده می شود. تمام دانه ها را می توان روی سالاد یا پس غذا (دسر) پاشید و یا همراه باگوشت قرمز، گوشت ماکیان یا ماهی مصرف کرد. برای درآوردن دانه های میوه مزبور، بالا تا پایین آن را قاچ کنید و پوست را چند جا به طور عمودی از بالا به پایین آرام ببرید. سپس انار را در ظرفی پر آب بیندازید.

هرقسمت را به دقت از هم جدا سازید و به کمک انگشتانتان دانه ها را از تکیه گاه هایشان واقع در مغز میوه در آورید و غشاهای نازک که خوشه را از دانه ها مجزا می کنند، بیرون آورید. به این ترتیب دانه ها پایین افتاده و پوست و غشا بالا می مانند. آنگاه دانه ها را داخل آب کش بریزید.

اگر می خواهید آب انار بگیرید، دانه های آن را در مخلوط کن بریزید و بگذارید آنقدر کارکند تا عصاره میوه به دست آید. سپس به وسیله الک دارای سوراخ های ریز، یا (پارچه ای نازک) دانه ها را از عصاره جدا کنید.

به طور کلی، یک انار متوسط حدود سه چهارم پیمانه دانه و نصف پیمانه آب به دست می دهد. قسمت های مورد استفاده میوه انار; گل، دانه، پوست، ریشه، برگ وساقه است.
موضوعات مرتبط: عمومی , داروها ,
برچسب‌ها: خواص انار ,
تاریخ : جمعه 5 آذر 1389
نویسنده : کیان کیانی

برنامه ترویج کاندوم در HIV/ AIDS

ترویج کاندوم دربرگیرنده مجموعه مداخلاتی است که برای ترویج ، پذیرش شیوه ها و استراتژیهای هدفمند  ، بمنظور افزایش سطح مقبولیت ، دسترسی آسان و استفاده از کاندوم بکار می رود .
چرا این ترویج مهم است ؟
ترویج کاندوم کلید استراتژی HIV/ AIDS است . برای اینکه :
استفاده مداوم و صحیح از کاندوم بطور قابل ملاحظه ای ریسک خطرات ناشی از HIV  و دیگر بیماریهای منتقله از طریق آمیزش جنسی (STIs )را کاهش می دهد .
 کاندوم بطور همزمان از حاملگی ناخواسته و امکان انتقال HIV/ STIs جلوگیری میکند.
چگونه این مهم (ترویج کاندوم ) را انجام دهیم ؟
ترویج کاندوم باید به عنوان بخشی از استراتژی جامع جهت ترویج رفتار جنسی ایمن باشد .
شبکه ( فعالیت )
مدیران برنامه و دیگر نیروهای درگیر در برنامه کنترل HIV/ AIDS نیاز دارند تا با بسیاری از پارتنرها کار کنند تا امکان ترویج کاندوم فراهم شود.یک نیاز مرتبط با موضوع ، فراهم ساختن برنامه های توزیع رایگان ، عرضه و فروش عمومی کاندوم است . رویکردهای چندبخشی شامل : دولت ، آژانسهای غیر دولتی ، انجمن هاوگروههای داوطلب ، رسانه های گروهی و بخش های خصوصی است که باید پذیرای اجرای این طرح باشند .
دسترسی مطمئن
موانع دسترسی میتواندازطریق برنامه های توزیع رایگان کاندوم کاهش یابد. عرضه عمومی کاندوم در کاهش قیمت آن موثر و مفید بوده و کاندوم می تواند به آسانی از طریق بخشهای خصوصی (فروشگاههای خصوصی ) توزیع وارائه شود.بکارگیری شیوه کاهش ، کم کردن مالیات و عوارض گمرکی و استفاده از روشهای عرضه کارآمد می تواند قیمت کاندوم را کاهش دهد. توزیع می توانداز طریق کلینیکهای سنتی بهداشت خانواده و داروخانه ها گسترش یافته و سـوپر مارکتها ، بقالیها ، مغازه های روستائی ، دانشگاهها ، کارگاهها ، گاراژها، کاباره هاو دیگر بازارهای غیرسنتی را شامل شود.
 برنامه (روش کار) کاندوم
برنامه (روش کار) کاندوم شامل سه زمینه : تقاضا ، عرضه و خدمات حمایتی  ( پشتیبانی )می باشد . هرحوزه ضرورتهای متفاوت خاص خود را دارد ، که برای اینکه استفاده از کاندوم در سطح ملی افزایش یابد ، نیاز به شناسائی دارد . برای نمونه : نیاز مربوط به تقاضا شامل : تحقیق ، آموزش ، توزیع و فروش می باشد .عرضه بصورت منطقی شامل پیش بینی و تهیه ، سیستمهای توزیع ، توزیع ، مدیریت کیفی و سیستمهای اطلاعاتی منطقی می باشد . پشتیبانی شامل : خط مشی ، مدیریت و تجهیز می باشد.
برنامه کاندوم ، شیوه ای را نیاز خواهد داشت تا نه فقط کاندوم مردان را شامل شود بلکه شرائطی را ایجاد نماید که  کاندوم زنان رانیز معرفی نماید. کاندوم زنان محصولی نسبتا جدید بوده و روش جلوگیری است که می تواند به پیشگیری از انتقال HIV در زنان کمک نماید.کاندوم زنان یک غلاف پلاستیکی است که زنان قبل از عمل مقاربت در واژن خود قرار میدهند. معرفی دقیق این طرح ، میتواند به اطمینان بخشی پذیرش آن در سازندگان این روش ، ارائه کنندگان خدمات و در نهایت استفاده کنندگان کمک کند.
ترویج کاندوم همچنین  میتواند به محافظت دو جانبه کمک نماید. محافظت دوجانبه شامل محافظت همزمان درمقابل حاملگی ناخواسته و امکان انتقال HIV/ STIs.و هرآنچه که استفاده مداوم از کاندوم و ترویج کاندوم ر ا در برمیگیرد شامل می شود .
 مداخلات ویژه هدفمنددر تجارت جنسی (مصرف صددرصدی کاندوم )
الگوی استفاده صددرصدی از کاندوم ، بدنبال اطمینان بخشی است تا بطور دائم در هررابطه جنسی بین روسپی و مشتریان وی از کاندوم استفاده شود، و آین شامل :
 ضرورت تشکیل کمیته همکاری با مقامات دولتی منطقه (استانداری ، فرمانداری ) ، مجریان قانون و مراکز ارائه خدمات بهداشتی در اجرای این شیوه .
 ضرورت ایجاد آموزشهای مجزا برای روسپیان و مشتریان آنها .
 ضرورت تامین کاندوم بصورت آسان و قابل دسترس .
 تعریف ضمانت اجرائی برای موسساتی که با برنامه مصرف صددرصدی کاندوم موافق نیستند.
 
 اطمینان بخشی کیفی کاندوم
یک استاندارد بین المللی برای تولید جداره لاستیک کاندوم مردان وجوددارد. کیفیت تولید یک موضوع عمده و اساسی است ، کیفیت پایین کاندوم اطمینان بخش بودن تولید و استفاده از کاندوم را در برنامه ترویج کاهش می دهد . کیفیت کاندوم می تواند ناشی از فرایندهای تولید متنوع باشد . برای حفظ مشتریان یک شیوه و خط مشی اصولی و ثابت وجود داردکه ابتدا قابلیت عرضه را برای تولید یک محصول کیفی ، سپس محصول تولید شده را قبل از ورود به بازارآزمایش می کند.این اطمینان بخشی درخصوص استانداردهای لازم برای محصول تولید شده  پیش از آنکه کاندوم به کشورهای متقاضی خرید صادر شود لحاظ می شود. اطمینان کیفی کاندوم تولید شده در نشریات WHO ، (لاتکس کاندوم مردان ـ ویژگی و راهنمای تهیه کاندوم ) به تفصیل بیان شده است .
 منابع انسانی ، زیر ساختها و نیازهای موجود :
برای اجرای موفقیت آمیز ترویج کاندوم و افزایش مصرف کاندوم در سطح ملی تامین نیروی انسانی کافی یک ضرورت است.که این موضوع به تناسب جمعیت خدمت گیرنده می تواند از یک نفر تا تعداد زیادی را شامل شود.همچنین تعدادنیروهای درگیر به تعداد شرکای جنسی که قبلا شناسائی شده اند نیز بستگی دارد . ( برای نمونه آیا شرکتی وجود دارد که متقبل عرضه همگانی کاندوم شود ؟ آیا استفاده از کاندوم هدف خوبی در برنامه تنظیم خانواده ، STI و یا دیگر خدمات مربوطه است ؟ ) در سطح عالی ، یک تیم مرکب از افرادی است که برای تهیه ، عرضه ، ذخیره و توزیع مطمئن کاندوم در سطح ملی تلاش می کند . آموزش نیروهای درگیر در برنامه ترویج کاندوم ضروری بوده که این آموزش خاص پرسنل مراکزی است که برنامه ترویج کاندوم در آنها اجرا می شود . برای ترویج موفق برنامه کاندوم عواملی مانند تهیه ، عرضه . فروش ، ذخیره و توزیع یک ضرورت است . کاندومها می توانند به عنوان یک جزء از هر برنامه نظیر تنظیم خانواده ، بهداشت بلوغ و جوانان، و پیشگیری از HIV / STI   بکار گرفته شود که لازمه آن حمایت همه جانبه  جهت بالابردن مصرف کاندوم می باشد. شیوه مورد نیاز برای توسعه و اجرای این برنامه عبارتند از : انبار درخواست ، خدمات کنترل کیفی و روش توزیع .
 اطلاعات هزینه ای برنامه
هزینه توزیع کاندوم در مقیاس گسترده بسته به این است که آیا کاندوم تهیه شده بصورت تجاری تولید شده ویا از طریق برنامه های عرضه عمومی فراهم شده است .نکته مهم این است که کاندوم مورد استفاده حداقل قیمت و حداکثر اثربخشی را در پیگیری از HIV / STI داشته باشد . جدیدترین یافته ها در بررسی اخیر حاکی از آنست که افزایش هر DALY دامنه ای بین ۹۹ ـ ۱ دلار هزینه داشته است .با افزایش توزیع کاندوم زنانه در میان زنــان SEX workers هزینه اثر بخشی مصرف کاندوم در کاهش ریسک عفونت HIV افزایش یافته است .

برگردان : محمودرضا هاشم ورزی کارشناس ارشد بهداشت روان – MPHبهداشت روان و اعتیاد – مدرس دانشگاه       RELAX_892@YAHOO.COM با همکاری دکتر علی سازگار
منبع: سایت اینترنتی سازمان بهداشت جهانی UNAIDS
موضوعات مرتبط: عمومی , سازمان های بهداشت جهانی , داروها ,
برچسب‌ها: برنامه ترویج کاندوم در HIV/ AIDS ,
تاریخ : جمعه 5 آذر 1389
نویسنده : کیان کیانی

آیا سونوگرافی می تواند جلوی تولید اسپرم در مردان را بگیرد ؟

سونوگرافی، راهی جدید برای سترون کردن مردان
دانشمندان آمریکایی سرگرم آزمایش در این زمینه‌اند که آیا سونوگرافی می تواند جلوی تولید اسپرم توسط مردان را بگیرد.

 ،  کارشناسان دانشگاه کارولینای شمالی در آمریکا معتقدند که سونوگرافی می تواند به مدت شش ماه تولید اسپرم را در مردان متوقف کند بدون این که خطری برای آنان داشته باشد.

اکنون بنیاد بیل و ملیندا گیتس، یک کمک ۱۰۰ هزار دلاری به این دانشگاه کرده است تا آزمایش‌های بالینی بیشتری در این باره انجام شود.

پژوهشگران امیدوارند که نهایتا بتوانند به یک راه جدید برای جلوگیری از بارداری دست یابند.

دکتر جیمز تسوروتا که ریاست این تحقیقات را به عهده دارد می گوید: نظر ما این است که این وسیله (سونوگرافی) می تواند موجب سترون شدن مردان به مدت شش ماه شود. این وسیله کم هزینه است و از روش های امن جلوگیری، بدون استفاده از هورمون است.

دکتر تسوروتا افزود: هدف دراز مدت این است که برای سونوگرافی از وسیله های موجود در کلینیک ها که برای معالجه بیماری های مرتبط با ورزش یا فیزیو تراپی از آن استفاده می شود، به عنوان یک وسیله کم هزینه استفاده کنیم و به کار بردن سونوگرافی با هدف سترون کردن مردان را به کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه تعمیم دهیم.

با استفاده از سونوگرافی هنگامی که تولید اسپرم توسط بیضه ها متوقف شد و تمام اسپرم های موجود از بین رفتند مردان به طور موقت عقیم می شوند.

بنیاد بیل و ملیندا گیتس که برای پیشبرد این پروژه کمک مالی کرده است، بنیادی با بودجه ۳۴ میلیارد دلار است که توسط بیل گیتس رئیس شرکت رایانه‌یی مایکروسافت و همسرش ملیندا تاسیس شده است.

از سال ۱۹۹۴ تا کنون این بنیاد بیش از ۲۱ میلیارد دلار را وقف کمک به اجرای پروژه های مختلف انسان دوستانه کرده است.
موضوعات مرتبط: عمومی ,
برچسب‌ها: آیا سونوگرافی می تواند جلوی تولید اسپرم در مردان را بگیرد ؟ ,
تاریخ : جمعه 5 آذر 1389
نویسنده : کیان کیانی

هیچ بیمارستانی در کشور ایران گواهینامه بین‌المللی جذب بیمار خارجی ندارد

رئیس مرکز بین‌المللی طب مسافرتی ایران گفت: هیچ بیمارستانی در کشور گواهینامه بین‌المللی جذب بیمار خارجی ندارد  زیرا ارائه دهنده این گواهینامه‌ها چنین مدارکی را به سختی به کشورهای اسلامی از جمله ایران می‌دهند.
  
 
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایرنا  ،  مرتضی ایزدی با بیان مطلب فوق افزود: باید با همکاری کشورهای اسلامی گواهینامه مراکز مراقبت‌های پزشکی کشورهای اسلامی تعریف شود.
وی اظهار داشت :بر اساس ضوابط سازمان‌های بین‌المللی بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی کشورها از سال های آینده فقط در صورت داشتن گواهینامه‌های معتبر بین‌المللی می‌توانند نسبت به جذب بیمار خارجی اقدام کنند و از آنجا که تاکنون هیچ یک از مراکز مراقبت‌های پزشکی و توانبخشی ایران نتوانسته‌اند چنین مدارکی را اخذ کند، در آینده در این زمینه دچار مشکلات بیشتری می‌شویم بنابراین باید از هم ‌اکنون برای پیشگیری از این مشکلات اقدام کنیم.
وی گفت: توریسم درمانی با گردشگری سلامت در معنای جدید خود مفهومی نسبتاً جدید است اما سابقه سفر برای درمان بسیار طولانی است و به مصر و یونان باستان بر می‌گردد که البته ایران نیز در کنار این کشورها و نیز کشورهایی مثل هند و چین در این عرصه صاحب مکتب بوده اند.
معاون تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله خاطر نشان کرد : مسئله گردشگری سلامت که بخشی از مفهوم پزشکی سفر است، امروز ابعاد مهم امنیتی، اقتصادی، علمی و پزشکی پیدا کرده و حتی از جمله سلاح های نرم استراتژیک است که می‌تواند برای مردم و حتی مقام های کشوری که برای درمان به کشور دیگری سفر می‌کنند نسبت به کشور مقصد وابستگی ایجاد کند و کشور ارائه دهنده خدمات پزشکی می‌تواند از این اهرم برای پیشبرد اهداف سیاسی خود استفاده کند.
ایزدی افزود: کشور ما ایران نیز با توجه به پزشکان سرآمدی که دارد و نیز با توجه به ظرفیت عظیم و مورد غفلت قرار گرفته طب سنتی ایرانی و با وجود مراکز مختلف آب درمانی و اقلیم‌های متنوع ایران که بسیاری از آنها در دنیا منحصر به فرد هستند می‌تواند در عرصه گردشگری سلامت حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد اما به علل مختلف تاکنون هیچ کار علمی و پژوهشی مناسبی در این زمینه صورت نگرفته است .
رئیس مرکز بین‌المللی طب مسافرتی ایران اضافه کرد: مهمترین علت ضعف ما در عرصه گردشگری سلامت این است که نگاه ملی نداریم و هر فرد یا مسئول دستگاهی فقط به منافع فردی و دستگاه خود فکر می‌کند و این خودشیفتگی در تمام دستگاه‌های فعال در عرصه گردشگری سلامت از جمله متولیان سلامت، گردشگری و دیپلماسی و همچنین مراکز غیر دولتی پزشکی وجود دارد و باعث شده در این عرصه نتوانستیم موفقیت چندانی به دست آوریم.
معاون تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله گفت: در عین حال برای مراکز درمانی معتبر کشور اعم از دولتی و خصوصی موضوعی به عنوان مسئولیت برای جذب بیمار خارجی به عنوان یک اولویت ملی تعریف نشده است .
وی گفت: از طرفی بیمارستان‌ها و مراکز مراقبت‌های پزشکی که امکان جذب بیمار خارجی را دارند. هیچ کدام استانداردهای بین‌المللی توریسم درمانی را رعایت نمی‌کنند و هیچ بیمارستانی در کشور گواهینامه‌های بین‌المللی جذب بیمار خارجی را نداردو علت آن این است که وقتی می‌بینید با همین وضع موجود بیمار ایرانی را دارند و از بیمار ایرانی پول خوب می‌گیرند چه لزومی دارد برای فعالیت در عرصه توریسم درمانی هزینه بیشتری را متقبل شود.
رئیس مرکز بین‌المللی طب مسافرتی ایران اضافه کرد: بیماران خارجی عمدتاً بیماران اورژانسی نیستند و تخت‌های اورژانسی یا مراقبت‌های ویژه بیمارستان را اشغال نمی‌کنند .

آنان بیشتر برای دریافت خدمات لوکس پزشکی یا انواع پیوندها مسافرت می‌کنند و بنابراین تقویت این بخش هیچ لطمه‌ای به بیماران ایرانی نمی‌زند. بلکه باعث ارتقای کیفی خدمات پزشکی در مراکز درمانی ایران می‌شود زیرا به خاطر جذب بیمار خارجی و دریافت گواهینامه‌های معتبر جهانی بیمارستان‌های کشور مجبورند سطح کیفی خدمات خود را ارتقا دهند.
ایزدی ادامه داد: متأسفانه غفلت ما در این عرصه باعث شده که کشورهای دیگری در منطقه از جمله امارات متحده عربی و ترکیه در این عرصه وارد شوند و بتوانند برای برخی مراکز پزشکی خود گواهینامه‌های معتبری مانند TIAS یا JCI را دریافت کنند و این در حالی است که این کشورها به هیچ وجه پزشکان کارآمد ایرانی را ندارند اما پزشکانی را از کشورهای دیگر می‌آورند با آنها قرارداد می‌بندند و از طرفی با خرید تجهیزات و تکنولوژی‌های پزشکی روز دنیا در عرصه سودآور توریست درمانی وارد شده‌اند.
رئیس مرکز بین‌المللی طب مسافرتی ایران توصیه کرد که کشورهای اسلامی از طریق مراجعی مانند سازمان کنفرانس اسلامی به تعریف یک گواهینامه اعتبار بخشی بین‌المللی کشورهای اسلامی برای مراکز مراقبت‌های پزشکی اقدام کنند.
معاون تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله همچنین به نخستین کنفرانس گردشگری سلامت کشورهای اسلامی که ۱۱ تا ۱۳ آبان با حضور نمایندگان ۵۷ کشور اسلامی در مشهد برگزار می‌شود پیشنهاد کرد که تشکیل کمیسیون تدوین گواهینامه اعتبار بخشی مراکز پزشکی کشورهای اسلامی را در این کنفرانس تصویب کنند تا پس از تشکیل کمیسیون مشترک تدوین آن، یک گواهینامه معتبر که همه ابعاد و شاخص‌های استاندارد یک مرکز مراقبت پزشکی اسلامی را در برمی‌گیرد، طراحی و عملیاتی شود.
وی گفت: در صورتی که چنین گواهینامه‌ای با در نظر گرفتن همه ابعاد ارائه خدمات استاندارد اعم از پزشکی، حقوقی، مدیریتی، منابع انسانی، آموزشی و فضای فیزیکی تدوین شود ،شاید حدود ۲۰ مرکز پزشکی در کشور بتوانند با اصلاحاتی چنین مدرک معتبری را اخذ کنند.
موضوعات مرتبط: عمومی ,
برچسب‌ها: هیچ بیمارستانی در کشور ایران گواهینامه بین‌المللی جذب بیمار خارجی ندارد ,
آخرین مطالب