تبلیغات
وبلاگ اطلاعات پزشکی - مطالب شهریور 1389
سلام عزیزان کیان هستم بچه ی مهاباد خوشحالم که به به وبه من اومدین امیدوارم که مطالبم به دردتون بخوره
تاریخ : یکشنبه 28 شهریور 1389
نویسنده : کیان کیانی

سالم و قوی بودن ” قلب ” ، می تواند روند پیر شدن مغز را آهسته کند

سالم نگه داشتن قلب که بتواند عمل پمپ خون را به طور مطلوب انجام دهد می تواند روند پیر شدن مغز را آهسته کند  .

پژوهشگران می گویند نتایج تحقیقات آنان نشان می دهد که  قلب سالم و قوی می تواند روند پیر شدن مغز را آهسته کند. 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بی بی سی ،  محققان دانشگاه بوستون متوجه شدند افراد سالمی که قلب “تنبلی” دارند، خون کمی پمپ می کند در مقایسه با سایر افراد مغزهای “پیرتری” دارند.
محققان با مطالعه هزار و ۵۰۰ نفر دریافتند که با افزایش سن، مغز این افراد کوچکتر می شود.
طبق نتایج این مطالعه ، اگر قلب در پمپ کردن خون ضعیف باشد، مغز به طور متوسط دو سال پیرتر می شود.
این ارتباط در افراد جوانتر ۳۰ تا ۴۰ ساله که قلب سالمی داشتند و همچنین افراد پیرتر مبتلا به بیماری قلبی مشاهده شد.
دکتر “آنجلا جفرسون” سرپرست تحقیقات گفت: “این شرکت کنندگان بیمار بودند. شمار خیلی کمی از آنها بیماری قلبی داشتند. مشاهده این وضعیت که فعالیت کم قلبی با حجم کمتر مغز ارتباط دارد مایه نگرانی است و نیاز به مطالعات بیشتر دارد.”
شرکت کنندگانی که حجم مغز آنها در تصویربرداری “ام آر آی” کمتر نشان می داد هیچ نوع علائم کلینیکی دال بر کوچکتر بودن مغز، نداشتند.
اما محققان می گویند که انقباض مغز ممکن است نشانه اولیه ای از وجود یک مشکل باشد.
دکتر جفرسون گفت: چند نظریه درباره علل فعالیت کمتر قلبی – میزان پمپ خون در مقایسه با اندازه بدن – وجود دارد.
برای مثال، حجم پایین تر خونی که از قلب پمپ می شود ممکن است جریان خون به مغز را کاهش دهد که به این ترتیب اکسیژن و مغذی های کمتری به سلول های مغز می رسد.
وی گفت: “هنوز نمی توان براساس همین یک مطالعه به مردم توصیه های پزشکی کرد اما این حکایت از آن دارد که قلب و مغز دست به دست هم حرکت می کنند.”
متخصصان می گویند: فعالیت قلبی افراد نسبتا ثابت است – به این معنی که اگر پایین باشد به سختی می توان آن را عوض کرد مگر آنکه فرد به طور فشرده ورزش کند.

نتایج این تحقیق در نشریه “گردش خون” (Circulation) منتشر شده است .
موضوعات مرتبط: عمومی , مغز ,
برچسب‌ها: سالم و قوی بودن ” قلب ” , می تواند روند پیر شدن مغز را آهسته کند ,
تاریخ : یکشنبه 28 شهریور 1389
نویسنده : کیان کیانی

بیماری سل در یک روستای تاجیکستان موجب مرگ ۱۸ نفر از ۳۱۸ نفر جمعیت ساکن روستا شد

مشکل اپیدمی بیماری سل کشنده  در یک روستای تاجیکستان

به گزارش موسسه  جنگ و صلح  کشور تاجیکستان -در اثر ابتلا به بیماری  سل مزمن در یک روستای کراقچ در جنوب تاجیکستان  ۱۸ نفر جان خود را از دست دادند . 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  ،  موسسه گزارش جنگ و صلح گزارش داد که ۱۷ تن از حدود ۳۸۰ ساکن این روستا در سال جاری درگذشته اند.

اسرار یوسوپوف پزشک ارشد ناحیه همادون گفت که عکس های اشعه ایکس از ۳۱۸ ساکن این روستا حاکی از ۱۸ مورد مظنون به سل بوده اند و افزود که این ناحیه دچار مشکل سل مزمن است که تاجیکستان قادر به درمان آن نیست.

به گزارش خبر نگار سایت پزشکان بدون مرز کشور تاجیکستان برای مقابله با بیماری سل در سطح مراکز درمانی به پزشکان و پرستاران  باتجربه نیاز دارد .  ولی به دلیل ناچیز بودن حقوق عده زیادی از کارمندان بخش بهداشت و درمان  از فعالیت در این بخش خودداری می کنند.

لازم به ذکر است به دلیل درآمد بسیار پایین پزشکان ، بیش از  ده هزار پزشک باتجربه تاجیک برای دریافت کار به روسیه،افغانستان، هند، یمن و کشورهای دیگر مهاجرت کرده اند .
موضوعات مرتبط: عمومی , سل ,
برچسب‌ها: بیماری سل در یک روستای تاجیکستان موجب مرگ ۱۸ نفر از ۳۱۸ نفر جمعیت ساکن روستا شد ,
تاریخ : یکشنبه 28 شهریور 1389
نویسنده : کیان کیانی

خطرات داروی ‘آواندیا’ ( Avandia ) بیشتر از فواید آن است ، و احتمال حمله قلبی را افزایش می دهد

گروهی از کارشناسان پزشکی کمیسیون بررسی داروهای انسانی انگلیس  ، خواستار ممنوعیت مصرف داروی دیابت ‘آواندیا’ ( Avandia ) به دلیل افزایش خطر حمله قلبی شدند. ‪ ‬ نام تجاری داروی آواندیا  Rosiglitazone است .
   
 
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  کمیسیون بررسی داروهای انسانی انگلیس با اعلام اینکه خطرات داروی ‘آواندیا’ بیشتر از فواید آن است، خواستار اقدام فوری در این زمینه شد.
طبق برآورد’یون لوک’ داروشناس بالینی از دانشگاه ‘آنجلینای شرقی’ ، این دارو در انگلیس هزار حمله قلبی در سال بر شمار حملات قلبی در این کشور افزوده است.
‘سازمان داروهای اروپا’ در سال ۲۰۰۰ مصرف آواندیا را برای کمک به کاهش قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو، تایید کرد.
این دارو با فروش بیش از ۵/۱ میلیارد پوند، به یکی از پر فروش ترین داروهای جهان تبدیل شده است.
این هشدار که نگرانی ها را در مورد روش آزمایش و بررسی داروها بوجود می آورد، سه ماه پیش پس از درخواست ‘کمیته مسئول بررسی ایمنی داروها’ در انگلیس مبنی بر جمع آوری این دارو از بازار منتشر شد.
اما با وجود هشدار به پزشکان عمومی ، بیماران از این خطر آگاه نشده اند و هزاران نفر هنوز این دارو را مصرف می کنند.
کارشناسان تاکید می کنند که بیماران نباید بدون مشورت با پزشک خود مصرف دارو را قطع کنند، اما در عین حال مصرانه از پزشکان می خواهند در مورد روش درمان بیماران دیابتی تجدید نظر کنند. 

تولیدکنندگان این داروها از همان ابتدا هشدار دادند این داروها برای بیمارانی که در معرض خطر نارسایی قلبی هستند یا سابقه نارسایی قلبی دارند مناسب نیست و بیمارانی که این داروها را با درمانهای انسولین ترکیب می‌کنند در معرض افزایش خطر نارسایی قلبی هستند.

اما این بررسی نشان داد مصرف این داروها در بیمارانی که هیچگونه سابقه نارسایی قلبی نداشته‌اند و حتی تحت درمانهای انسولینی نیز نبوده‌اند، نیز بروز کرده است.

پیش از این نیز اداره نظارت بر مواد غذایی و دارویی آمریکا  در مورد لزوم افزودن هشدارهایی در بسته بندی دارو که بیماران را از خطرهای بالقوه آگاه می‌کند با کارشناسان پزشکی به مشورت پرداخته بود .

دانشمندان امریکایی در پژوهشی دیگر دریافته اند در بیماران بالای ۶۵ سال، استفاده از داروی آواندیا شانس ایست قلبی را بالا برده است . داروی آواندیا ( Avandia ) نخستین بار به عنوان داروی کاهش دهنده قند خون در سال ۱۹۹۹ از سوی اف دی ای به تایید رسید بود.

این مطالعه همچنین نشان داد بیماران جوانی که دوز بالا و پایین داروها را مصرف می‌کردند دچار نارسایی قلبی شدند.

بطور متوسط ‪ ۲۴‬هفته پس از شروع درمان دارویی، این مشکلات در بیماران بروز کرد.
موضوعات مرتبط: عمومی , داروها ,
برچسب‌ها: خطرات داروی ‘آواندیا’ ( Avandia ) بیشتر از فواید آن است , و احتمال حمله قلبی را افزایش می دهد ,
تاریخ : یکشنبه 28 شهریور 1389
نویسنده : کیان کیانی
بعد از ورزش این نوشیدنی را میل کنید تا چربی بیشتری بسوزانید!

بعد از ورزش این نوشیدنی را میل کنید تا چربی بیشتری بسوزانید!

آیا می دانید این نوشیدنی چه فایده ای دارد و چرا توصیه می شود بعد از ورزش میل کنید؟

 

پژوهشگران كانادایی اعلام كردند نوشیدن دو لیوان شیر پس از ورزش، به سوزاندن بیشتر چربی و افزایش حجم ماهیچه ای كمك می كند.

نوشیدن شیر بعد از ورزش
محققان دانشگاه مك مستر در همیلتون ایالت اونتاریو، 56 مرد 18 تا 30 سال را طی یك دوره 12 هفته ای بررسی كردند. برای این افراد برنامه ورزشی بلند كردن وزنه، طی پنج روز در هفته ارایه شد.

شركت كنندگان در این مطالعه به سه گروه تقسیم شدند:
گروه اول) پس از ورزش، دو لیوان شیر كم چربی مصرف كردند.

گروه دوم) پس از ورزش، نوشیدنی سویا (با همان میزان پروتئین و انرژی موجود در شیر) مصرف كردند.

گروه سوم) پس از ورزش، نوشیدنی كربوهیدراتی مصرف كردند.

بعد از 12 هفته معلوم شد گروهی كه شیر نوشیده بودند، حدود یك كیلوگرم چربی و گروهی كه كربوهیدرات مصرف كرده بودند، نیم كیلوگرم چربی از دست داده بودند. این در حالی است آنهایی كه نوشیدنی سویا خورده بودند، چربی از دست نداده بودند.

در عین حال گروهی كه شیر نوشیده بودند، در مقایسه با آنهایی كه سویا مصرف كرده بودند 40 درصد یا 1135 گرم به حجم ماهیچه ای خود افزوده بودند.

علاوه بر این گروهی که شیر مصرف کرده بودند، 36 درصد یا 1500 گرم حجم ماهیچه ای بیشتر نسبت به گروه مصرف کننده نوشیدنی كربوهیدرات پیدا کرده بودند.موضوعات مرتبط: عمومی , داروها ,
برچسب‌ها: بعد از ورزش این نوشیدنی را میل کنید تا چربی بیشتری بسوزانید! ,
تاریخ : یکشنبه 28 شهریور 1389
نویسنده : کیان کیانی
مصرف دائم آب معدنی خطرناک و مضر است!!

مصرف دائم آب معدنی خطرناک و مضر است!!

آیا می دانید به چه دلیلی گفته می شود که مصرف دائم آب معدنی خطرناک است ؟
 
 با وجود املاح معدنی موجود در آبهای معدنی كارشناسان مصرف دائمی این نوع آب را مناسب نمی دانند.

در برخی موارد به ویژه برای افرادی كه در نواحی كلیه، مثانه و مجاری گوناگون بدن مستعد سنگ سازی هستند مصرف دائمی آب معدنی توصیه نمی شود زیرا سنگ سازی بدن به دلیل غلظت املاح تسریع می شود.

همانطور كه كمبود آب در بدن مشكلات خاصی از جمله سردرد- خستگی و نبود تمركز ایجاد می كند، مصرف آب غیرمناسب نیز می تواند موجب بروز مشكلاتی شود.

بنابر همین گزارش انجمن تغذیه بریتانیا اعلام كرد آب معدنی داری املاح فراوان است اما استانداردهای خاص خود را دارد كه در هر كشور متفاوت است و در صورت عدم رعایت این استانداردها توسط شركتهای تولید و بسته بندی كننده نمی توان از سلامت آن اطمینان پیدا كرد.

هم چنین باید توجه داشت كه در آب لوله كشی هم برخی املاح وجود دارد كه میزان آن كمتر است. برای مثال در هر لیتر آب لوله كشی در حدود 2 میلی لیتر فلوراید وجود دارد و چنانچه بخواهید فلوراید بیشتری مصرف نمایید می توانید آنرا از طریق مصرف نمك، برخی از محصولات لبنی و مواد دیگر تامین كرد.

اما مشكل اینجاست كه برخی افراد تصور می كنند مصرف دائمی آب معدنی بهتر است در صورتی كه میزان دقیق املاح موجود در این گونه آبها مشخص نیست و ممكن است سودجویی هایی رخ دهد. و نسبت این مواد در ماركهای تولیدی گوناگون مختلف است. زیرا حتی سرچشمه های آنان هم با یكدیگر متفاوت است و امكان دارد در نقاط كوهستانی مختلف املاح بیشتر یا كمتر باشند.كارشناسان مصرف آب معدنی را در برخی شرایط به ویژه در هنگامی كه از كیفیت آب مطمئن نیستید و در سفر توصیه می كنند.
 موضوعات مرتبط: عمومی ,
برچسب‌ها: مصرف دائم آب معدنی خطرناک و مضر است!! ,
آخرین مطالب