تبلیغات
وبلاگ اطلاعات پزشکی - مطالب دی 1389
سلام عزیزان کیان هستم بچه ی مهاباد خوشحالم که به به وبه من اومدین امیدوارم که مطالبم به دردتون بخوره
تاریخ : سه شنبه 21 دی 1389
نویسنده : کیان کیانی

سالانه ۴۲۰ زن هنگام زایمان در ایران می‌میرند یعنی روزی بیش از یک مادر در ایران فوت می‌کنند

سالانه ۴۲۰ زن هنگام زایمان در ایران می‌میرند .
نماینده صندوق ملل متحد گفت: سالانه ۴۲۰ زن هنگام زایمان در ایران می‌میرند یعنی روزی بیش از یک مادر در ایران فوت می‌کنند.


به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  مهمت هولچی‌‌اوز در هفتمین کنگره سلامت خانواده که در سالن‌ همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد افزود: این کنگره درباره موضوعات اصلی مربوط به تحکیم خانواده و حفظ سلامتی برنامه‌ریزی شده است.

وی گفت: موضوعاتی از بلوغ، بهداشت جنسی در زمینه فاصله‌گذاری میان فرزندان، تغذیه با شیر مادر و بهداشت سالمندان مطرح است و دانشگاهیان، پزشکان و سیاستگذاران را گرد هم آورده‌ایم تا به بحث و گفت‌وگو درباره این مسائل بپردازند.

نماینده صندوق ملل متحد اضافه کرد: همه آگاهیم که رابطه پیچیده و چند وجهی میان سلامت تک تک افراد و سلامت خانواده وجود دارد و استانداردهای سلامت خانواده به شدت در سلامت خانواده و چگونگی حفظ سلامت افراد تأثیر‌گذار است و در نتیجه به جای توجه به فرد توجه به خانواده در بسیاری از برنامه‌های بهداشتی در نظر گرفته می‌شود.

هولچی‌اوز گفت: سلامت خانواده حوزه میان‌بخشی بوده گر چه مسائلی مانند تنظیم خانواده، مادری ایمن یا سلامت باروری را شامل می‌شود فراتر از این مسائل را نیز در بر می‌گیرد.

وی افزود: سلامت خانواده نه فقط به سلامت مادران، کودکان، نوجوانان، زنان، سالمندان، افراد نیازمند مراقبت‌های بهداشتی خاص و جمعیت محروم از مراقبت‌های بهداشتی سر و کار دارد بلکه با یک رفتار جمعیت منجمله نقص‌ها و مسئولیت‌های مردم و زنان در خانواده ارتباط پیدا می‌کند.

نماینده صندوق ملل متحد اضافه کرد: طی ۳۰ گذشته صندوق جمعیت ملل متحد به تدریج همکاری‌های محکمی را در حوزه سلامت خانواده به ویژه سلامت باروری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شکل داد.

وی گفت: این همکاری نتایج درخشانی به بار آورده است که به وضوح در شاخص‌های سلامت باروری کشور منعکس می‌شود از سال ۱۹۹۰ نرخ مرگ و میر مادران و نرخ مرگ و میر شیرخواران به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کرده است. وسعت پوشش مراقبت‌های پیش از تولد و زایمان‌های ایمن در مراکز و بیمارستان‌های مادران تقریباً به سطح جهانی رسیده است و در عین حال نرخ شیوع پیشگیری از بارداری با تمام روش‌ها به میزان ۷۹ درصد افزایش پیدا کرده است.

هولکی‌اوز اضافه کرد: امروزه جهان دستاوردهای اساسی و مهم ایران را در زمینه سلامت باروری به رسمیت می‌شناسد و این دستاوردها و موفقیت در برنامه تنظیم خانواده و نیز کاهش چشمگیر مادران و کودکان را شامل می‌شود.

وی اضافه کرد: همه اطلاع دارید که تخمین‌های جهانی در رابطه با نرخ مرگ و میر مادران در ایران ۳۰ در ۱۰۰ هزار تولد نوزاد است و تخمینی که از سوی وزارت بهداشت نیز پذیرفته شده است.

وی گفت: این دستاورد بسیار تأثیر‌گذار است و ایران از هم اکنون به هدف پنجم از اهداف هزاره دوم دست پیدا کرده است. با وجود کاهش مرگ و میر مادران به میزان سه چهارم تا سال ۲۰۱۵ است. هنوز هر سال ۴۲۰ زن در ایران می‌میرند یعنی روزی پیش از یک مادر فوت می‌کند.

نماینده صندوق ملل متحد اضافه کرد: نماینده فراموش کنیم علی‌رغم موفقیت‌های ما هنوز چالش‌‌هایی مانند نیاز به بهبود کیفیت مراقبت‌های بهداشتی، از میان برداشتن ناهمگونی در وضعیت سلامت مناطق مختلف، کاهش مرگ و میر جنین و نوزاد و برخورد با مشکلات جدید سلامت خانواده باقی است.

هولکی‌اوز اضافه کرد: صندوق جمعیت ملل متحد با وزارت بهداشت برای رفع این چالش‌ها همکاری تنگاتنگی دارد که در قالب پروژه‌های مشترک با هدف بهبود کیفیت برنامه‌ها و مسائل سلامت باروری تصمیم‌ چشم‌انداز‌های آینده برای بهداشت باروری نوجوانان در فعالیت برای آموزش و بهداشت و همچنین ایجاد سیستم ابهام یافته پایش و ارزش‌یابی خدمات سلامت باروری، از حمایت‌های مالی و فنی DHF صورت می‌گیرد.

وی گفت: دبیر کل سازمان ملل بان‌کی مون به همراه سران دولت‌ها،‌ مؤسسات و سازمان‌های مردم نهاد و شرکت‌ها در سال۲۰۱۰ برنامه راهبردی جهانی برای سلامت زنان و کودکان را آغاز کرده است که در آن فعالیت‌های کلیدی برای بهبود سلامت زنان و کودکان در سراسر جهان با قابلیت نجات جان ۱۶ میلیون نفر تا سال ۲۰۱۵ تعیین شده است.

هولکی‌اوز این برنامه راهبرد جهانی منابع توسعه مدیریت مالی، تقویت‌ سیاست‌ها و بهبود ارائه خدمات را مشخص کرده و ساختار‌های بین‌المللی برای گزارشگری نظارت در پاسخگو بودن در سطح جهانی در رابطه با سلامت زنان و کودکان را فعال می‌سازد.

وی اضافه کرد: صندوق جمعیت ملل متحد یونیسف، سازمان بهداشت جهانی و بانک جهانی نیروهای خود را تحت عنوان (H4 +) متحد کرده است تا کشورهایی با بالاترین نرخ مرگ و میر مادر و نوزاد را حمایت کند.شرکای (H4 +) نیاز‌سنجی‌های فوری در زمینه زایمان و نوزادان را حمایت کرده و به برنامه‌های بهداشت مادران نوزادان، کودکان بسیج منابع، افزایش تعداد نیروهای کاری ماهر در زمینه خدمات بهداشتی و توسعه دسترسی به خدمات بهداشت باروری کمک می‌کنند.

نماینده صندوق ملل متحد افزود: صندوق جمعیت ملل متحد به توسعه سلامت خانواده در ایران تعهد کامل دارد و آماده است تا تجربیات موفق ایران در زمینه سلامت باروری در سلامت خانواده را در دیگر کشورها تبلیغ کند.
موضوعات مرتبط: عمومی , بارداری ,
برچسب‌ها: سالانه ۴۲۰ زن هنگام زایمان در ایران می‌میرند یعنی روزی بیش از یک مادر در ایران فوت می‌کنند ,
تاریخ : سه شنبه 21 دی 1389
نویسنده : کیان کیانی

با استفاده از یک قطره خون می توان سن افراد را حداکثر با ۹ سال اختلاف حدس زد

می توان تنها با یک قطره خون سن افراد را تعیین کرد .  
 

پژوهشگران توانسته اند از طریق ابداع یک آزمایش تحقیق در محل جرم از روی یک قطره خون مظنون، سن وی را آشکار کنند. این موضوع جهشی بزرگی در پزشکی قانونی می باشد .

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، کاراگاهان با استفاده از این آزمایش می توانند از طریق دی.ان.ای افراد سن آنها را حداکثر با ۹ سال اختلاف حدس بزنند.

این تکنیک همچنین می تواند در مورد لکه های خون خشک شده سال ها قبل و حتی در مورد پرونده های قدیمی حل نشده در دهه ها قبل نیز کاربرد داشته باشد.

این پیشرفت غیرمنتظره در آینده به بازرسان پزشکی قانونی کمک خواهد کرد تا با استفاده از یک قطره خون، تکه ای پوست یا بزاق دهان در صحنه جرم، ویژگی های افراد از جمله ساختار و رنگ چشم ها، مو و پوست را در کنار هم قرارداده و تحقیقات خود را تکمیل کنند.

دانشمندان هلندی که این روش را ابداع شده که معتقدند که از هم اکنون این روش قابل استفاده است.
موضوعات مرتبط: عمومی , عجایب پزشکی ,
برچسب‌ها: با استفاده از یک قطره خون می توان سن افراد را حداکثر با ۹ سال اختلاف حدس زد ,
تاریخ : یکشنبه 12 دی 1389
نویسنده : کیان کیانی

ترک سیگارموجب افزایش شادی می شود

پژوهشگران می گویند  به نظر می رسد که ترک سیگار روزگار تیره و تار را از بین برده و باعث افزایش شادی می شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، اعتیاد به سیگار سخت‌ترین و بدترین نوع اعتیاد ما است که ترک آن فواید زیادی برای سلامتی فرد به ارمغان خواهد آورد ترک سیگار یکی از بهترین کارهایی است که افراد سیگاری می‌توانند در شرایطی انجام دهند تا به سلامت بدن خود کمک کنند بالغ بر ۳۰۰ ماده شیمیایی خطرناک در دود سیگار وجود دارد قریب به ۵ درصد منواکسید کربن (همان گاز کشنده کربن از اگزوز ماشینها خارج می‌شود) در دود سیگار وجود دارد و همین امر باعث کاهش جذب مقدار مناسب اکسیژن از خون می‌شود تیری که در آسفالت خیابانها استفاده می‌شود در دود سیگار نیز وجود دارد و می‌تواند سبب بروز سرطان شود.

اینک  محققان دانشگاه براون در مجله نیکوتین و تنباکو عنوان کرده اند که  ترک سیگار تاثیر خوبی بر روی سلامت جسمی دارد اما اینکه آیا ترک سیگار باعث شادتر شدن یا افسردگی می شود را بررسی کردند با پرسش از افراد سیگاری آنها گفتند که سیگار باعث تسکین اضطراب و افسردگی آنها می شود.

کریستوفر کاهلر نوشته: بسیاری افراد تصور می کنند که دود سیگار خاصیت ضد افسردگی دارد و اگر آنرا ترک کنند ممکن است قسمتی از افسردگی آنها آشکار شود اما در واقع اگر این مساله وجود داشته تنها برای مدت زمان کوتاهی جواب داده و پس از آن علائم افسردگی مشهود شده است.

کاهلر می گوید: افراد سیگاری که در فکر ترک سیگار هستند هم از لحاظ جسمی و هم از لحلظ روحی باید تشویق به ترک سیگار شوند.

او افزود که ترک سیگار برای افراد سیگاری به یک کابوس درزندگیشان تبدیل شده است.

تحقیقات بر روی تعداد زیادی از زنان و مردان نشان داده که افراد بعد از ترک سیگار احساس افسردگی کمتری دارند و می توانند شادتر به زندگی خو د ادامه دهند.
موضوعات مرتبط: عمومی , داروها , بیماری های روانشناسی ,
برچسب‌ها: ترک سیگارموجب افزایش شادی می شود ,
تاریخ : یکشنبه 12 دی 1389
نویسنده : کیان کیانی

کاهش سن بلوغ و مسئولیت سنگین والدین

 دسترسی کودکان و نوجوانان به موبایل و اینترنت و در پی آن کاهش سن بلوغ مسئولیت والدین را برای تربیت فرزندانی سالم سنگین تر کرده است.

 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  به نقل از فارس ،  حدود یک ماه پیش بود که غلامعلی افروز رئیس سازمان نظام روانشناسی کشور هشدار داد: میانگین سن بلوغ دختران به ۹،۵ سال و پسران به ۱۲سال رسیده است.

هشدار دیگر رئیس سازمان نظام روانشناسی کشور این بود که در تهران ۱۰ درصد پسران زودتر از دختران یعنی زودتر از سن ۹،۵ سالگی بالغ می شوند که در صورت صحت، بسیار با اهمیت است.

اینکه از بین عوامل اجتماعی و خانوادگی کدام عوامل در بروز این پدیده بیشتر موثر هستند؛ پدران و مادران چه نقشی درایجاد آن دارند؛ چه خطراتی در پیش است و راهکارهای برخورد با این مسئله کدام است موضوعاتی است که به دنبال پاسخ آنها برآمدیم.

غلامعلی افروز، رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور می گوید: نگاه های نفسانی جنسی در جامعه بیشتر شده و این در حالی است که میانگین سن بلوغ جنسی در کشور کاهش یافته است به طوری که قبلاً در پسران ۱۵ سال و در دختران ۱۴ سال بود اما در حال حاضر میانگین بلوغ جنسی دختران ۹.۵ سال و پسران ۱۲سال است و البته ۱۰ درصد پسران زودتر از دختران در شهر تهران بالغ می شوند.

افروز اضافه می کند: هزاران پسر در دبستان بلوغ جنسی را تجربه می کنند که باید در نظر داشت در بلوغ جنسی تغییر الگوی تغذیه، استفاده از فضای مجازی و استفاده از برخی مواد تحریک آمیز به عنوان مثال در شامپوها مهم است و مربیان مدارس باید به این موضوع بها دهند.

اطلاعات کودکان درباره مسائل جنسی به صورت تصاعدی افزایش یافته است

احمد محیط ،مدیر گروه ادبیات و روانپزشکی انجمن جهانی روانپزشکی نیز در این زمینه می گوید: اطلاعات کودکان در زمینه مسائل جنسی و سن بلوغ به صورت لگاریتمی افزایش یافته است و این اطلاعات به نوعی حس جنسی را در کودکان افزایش می دهد.

وی می افزاید: در حال حاضر اطلاعاتی که در اختیار کودکان در زمینه مسائل جنسی می رسد نسبت به گذشته افزایش یافته است لذا میزان ذخیره مغزی در زمینه مسائل بلوغ زیاد شده و این اطلاعات وقتی انبوه می شوند حس های کاذبی را در کودکی که به سن بلوغ نرسیده اند، برمی انگیزد.

محیط تصریح می کند: اما اینکه بلوغ از نظر زیست شناسی یعنی پیدایش مو در صورت مرد و تغییرات شکل بدنی در زن همراه باشد، مسئله ای است که بعیدتر به نظر می رسد اما نکته ای که می توان روی آن اذعان داشت این است که تغییرات در وضع تغذیه که بدون تردید نسبت به نسل های قبل بهتر شده است ممکن است در جلو انداختن سن بلوغ تاثیر داشته باشند.

این متخصص روانپزشکی خاطرنشان می کند: کیفیت تغذیه از عوامل تعیین کننده رشد جامعه است که از نظر بالارفتن پروتئین و ویتامین ها بهتر شده و این تاثیرات در میزان زودرس شدن سن بلوغ اثراتی دارد.

وی می گوید: افزایش اطلاعاتی که در اختیار کودکان به کمک مسائل ارتباط رسانه ای در خصوص سن بلوغ می رسد به صورت لگاریتیمی افزایش یافته است و همچنین تغییر شکل بحث ها در درون خانواده و در بین بچه ها که باز هم منشاء آن رایانه ها و رسانه های الکترونیکی هستند، آگاهی های کودک را در این زمینه بالا برده که با این وجود حسی جنسی در کودکان افزایش می یابد.

محیط یادآور می شود: اساس رابطه با فرزندان باید دوستی باشد و از همین طریق با فرزند خود به فعالیت های رایانه ای و اینترنت بپردازند و از طرف دیگر آنها را شریک و تنظیم کننده برنامه در کل خانواده بدانند که این موضوع روی آنها اثر می گذارد لذا اینکه گفته می شود اصلاً حق نداری این کار را بکنی یا دنبال این موضوع بروی اثری نخواهد داشت.

از آنجایی که این موضوع از نظر مسئولان وزارت بهداشت یک موضوع مربوط به تخصص غدد است. عباسعلی ناصحی، رئیس اداره کل سلامت روان وزارت بهداشت اظهارنظر درباره آن را به اداره غدد وزارت بهداشت واگذار کرد.

کاهش سن بلوغ باید بررسی شود

شهین یاراحمدی، رئیس اداره غدد وزارت بهداشت در این زمینه اظهار داشت: برای اینکه این پیش فرض که سن بلوغ کاهش یافته است باید کار تحقیقاتی انجام شود و در آن افرادی که به رسانه هایی مانند رایانه و موبایل دسترسی دارند با افرادی که دسترسی ندارند مقایسه شود.

وی می افزاید: بدون مدارک علمی نمی توان در این زمینه صحبت کرد البته ممکن است برخی دانشگاه های این تحقیق را انجام داده باشند.

کسب اطلاعات درباره مسائل جنسی، سن بلوغ را کاهش می دهد

حسین دلشاد، معاون پژوهشکده غدد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می گوید: کسب اطلاعات درباره مسائل جنسی موجب کاهش سن بلوغ می شود اما شروع بلوغ قبل از ۵ سالگی غیر طبیعی و نشانه بیماری است.

وی می افزاید: به طور کلی پدیده رشد و نمو و بلوغ پدیده های فیزیولوژیک هستند که سن به خصوصی دارند و در دخترها در سن حدود ۷ تا ۸ سالگی و در پسرها در سن ۸ تا ۹ سالگی اولین علائم بلوغ ظاهر می شود.

به گفته وی دختر ها در سن ۱۴ تا ۱۵ سالگی و در پسرها در سن ۱۵ تا ۱۶ سالگی فرآیند بلوغ تکمیل می شود لذا به طور معمول چون بلوغ ۵ مرحله دارد از مرحله یک تا ۵ حدوداً ۴ تا ۵ سال طول می کشد تا فرد به بلوغ کامل برسد.

دلشاد اذعان می کند: نژاد، ژن و مسائل محیطی در این مسئله تاثیرگذار است به طوری که اگر پدر و مادری بلوغ زودرس داشته باشند احتمال اینکه پسر یا دختر این خانواده نیز بلوغ زودرس داشته باشد وجود دارد البته برعکس آن هم دیده شده است.

همچنین مسائل محیطی مانند آب و هوا در سن بلوغ تاثیر زیادی دارد به طوری که به عنوان مثال در جنوب ایران شروع بلوغ به علت گرما از مناطق سردسیر زودتر اتفاق می افتد.

این فوق تخصص غدد ادامه می دهد: موضوع بعدی که در این زمینه اهمیت دارد تغذیه است و افرادی که تغذیه بهتری دارند به علت اینکه فرآینده های فیزیولوژیک به موقع انجام می شود سن بلوغ آنها زودتر اتفاق می افتد به عنوان مثال اگر به روند شروع سن بلوغ در تمام کشورهای دنیا نگاه کنیم متوجه می شویم که این روند سیر نزولی داشته است.

به طوری که ممکن بود سن شروع بلوغ در ۵۰ سال آینده در دخترها ۱۰ تا ۱۲ سال باشد که این میزان در حال حاضر به ۷ تا ۸ سال رسیده است.

وی ادامه می دهد: شایع ترین علت بلوغ زودرس مسائل ژنتیکی است اما در دسترس بودن مطالب مربوط به مسائل سن بلوغ در بین کودکان می تواند موجب تحریک غدد جنسی فرد شده و روی کاهش سن بلوغ اثرگذار باشد.

اما در این بین کارشناسانی هم هستند که به نوعی مخالف این موضوع هستند و کاهش سن بلوغ را کارشناسی نمی دانند.

سن بلوغ جنسی کاهش نیافته است

پرویز مظاهری، دبیر انجمن روانپزشکان ایران می گوید: سن بلوغ جنسی با کارکرد غدد جنسی ارتباط دارند و ربطی به میزان اطلاعات نوجوانان در زمینه مسائل سن بلوغ ندارد به همین علت سن بلوغ کاهش نیافته است.

وی اضافه می کند: بلوغ فرایندی است که ۳ مرحله جسمی، روانی و اجتماعی دارد و بلوغ جسمی وقتی است که صفات ثانویه جنسی آغاز می شود که بر اساس آن در پسرها دورگه شدن صدا و درآمدن موهای زاید و در دخترها تغییر در اندام از مهمترین این تغییرات است.

مظاهری تصریح کرد: بلوغ جسمی در دخترها از ۹ سالگی تا ۱۳ سالگی طول می کشد و بر اساس تغذیه و مکان جغرافیایی فرد این میزان تغییر می کند به طوری که در مناطق گرمسیر و تغذیه خوب، بلوغ زودتر اتفاق می افتد.

وی یادآور شد: میانگین سن بلوغ دختران ۱۱ سالگی است و در پسرها از ۱۲ تا ۱۳ سالگی تا ۱۵ سالگی ممکن است طول بکشد که این بلوغ، بلوغ جسمی است.

تزریق هورمون به دام ها در کاهش سن بلوغ افراد تأثیرگذار است

فربد فدایی، مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم بهزیستی هم با بیان اینکه سن بلوغ ربطی به اینترنت و موبایل ندارد گفت: مصرف غذاهای دامی به علت تزریق مواد هورمونی به دام ها در تغییر و کاهش سن بلوغ افراد تاثیرگذار است اما استفاده از اینترنت در این زمینه نقشی ندارد.

وی ادامه می دهد: نباید همکاران روانشناس در مورد مسائل بیولوژیک از جمله سن بلوغ که جنبه روانشناختی دارد و بررسی آن به منابع دقیقی نیاز دارد اطلاع رسانی کنند و اطلاع رسانی در این زمینه باید صرفاً از طریق وزارت بهداشت انجام شود.

این موضوع با وجود اینکه مورد اختلاف کارشناسان است ولی یک موضوع مسجل دارد و آن این است که دسترسی کودکان و و نوجوانان به اینترنت موبایل بسیار آسان شده و پدر و مادر در این مورد نقش اساسی دارند تا اثرات مخرب این وسایل را کاهش دهند.

کودکانی که خلاء عاطفی دارند به سراغ موارد غیر اخلاقی اینترنت می روند

غلامعلی افروز، رئیس سازمان نظام روانشناسی ایران می گوید: در زمان حاضر امکان ایجاد مانع اساسی برای تعاملات مجازی کودکان و نوجوانان در اینترنت برای والدین تقریباً محال است.

این تعاملات مجازی دیگر می تواند حتی در موبایل نوجوان یا همکلاسی اش خلاصه شود لذا امکان منع آن وجود ندارد.

وی می افزاید: بررسی ها نشان می دهد برای اینکه از این ابزارهای موجود استفاده مناسب شود مهمترین راه ارتباط عاطفی والدین با فرزند است که باید به اوج برسد و پدر و مادر محبوب بچه ها شوند. برای این کار باید پدر، مادر را محبوب فرزند و مادر، پدر را برای بچه محبوب کند.

افروز تصریح می کند: اگر این وابستگی امن ادامه یابد و هر دوی والدین محبوب فرزند شوند دیگر لازم نیست حرفی زده شود و ناخودآگاه بیشترین ارتباط کلامی را با فرزند، پدر و مادر خواهند داشت و هر جا که بچه زندگی کند مصونیت فرهنگی ایجاد خواهد شد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی کشور ادامه می دهد: لازمه مصونیت فرهنگی مصونیت عاطفی است و مقدمه مصنونیت عاطفی دلبستگی عاطفی فرزند به پدر و مادر است مثلاً خانم به بچه اش بگوید که پدرت بهترین بابای دنیاست و مرد به فرزندش بگوید که مادرت بهترین مادر است اما اگر زن و شوهر با هم با زبان تهدید و تحقیر صحبت کنند فرزند به هیچ کدام دل نمی بندد و در نهایت به کسی دل می بندد که در بیرون از خانواده پیدا می کند.

وی اضافه می کند: بچه هایی که در محیط امن خانواده، بزرگ و تکریم می شوند آسیب پذیر نمی شوند چرا که امیر المومنین علی (ع) فرمودند: “هر کس شخصیت خویش را شریف بدارد از گناهان و لغزش ها مصون می ماند “.

افروز اذعان می کند: تکریم فرزند این است که اسم بچه را با خانم و آقا صدا بزنید و همین طور همسران نیز باید همین گونه در مقابل بچه ها با هم صحبت کنند اگر پدر و مادر برای فرزند محبوب شدند فرزند عاشق خانواده می شود و در آن خانواده آرامش می گیرد، اگر این کار انجام شد معضلات اینترنتی رنگی نخواهد داشت چرا که بچه هایی به سراغ موارد غیراخلاقی اینترنت می روند که خلاء عاطفی دارند و پدر و مادر خود را دوست ندارند.
موضوعات مرتبط: عمومی , همه چیز درباره ی جوش و آکنه , بیماری های روانشناسی ,
برچسب‌ها: کاهش سن بلوغ و مسئولیت سنگین والدین ,
تاریخ : یکشنبه 12 دی 1389
نویسنده : کیان کیانی

سرطان پوست

سرطان پوست چیست؟

سرطان پوست ، سرطان سلول سنگفرشی رشد بدخیم لایه اپی تلیالی (سطح خارجی ) پوست . این سرطان معمولاً پوست نواحی در معرض آفتاب ، نظیر صورت ، گوش ها، دست ها یا بازوها را درگیر ساخته و بیشتر در بزرگسالان بالای ۴۰ سال بروز می کند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،   سرطان پوست، بیماریی است که سلولهای سرطانی (بدخیم) در لایه های بیرونی پوست بوجود می‌آیند. پوست، بدن شما را در مقابل گرما، نور، عفونت و جراحت محفوظ نگه می‌دارد. پوست همچنین آب، چربی و ویتامین D را در بدن ذخیره می‌کند. پوست دارای لایه‌های اصلی متعدد و انواع مختلفی از سلولها می‌باشد. لایه فوقانی پوست، اپیدرم نامیده می‌شود که حاوی ۳ نوع سلول است: سلولهای پهن فلس مانند روی سطح پوست که سلولهای فلسی نام دارند، سلولهای گرد که سلولهای پوست فلسی نام دارند، سلولهای گرد که سلولهای ایه نامیده می‌شوند و سلولهایی که ملانوسیت نام دارند و رنگ پوست شما را تعیین می‌کنند.

سلولهای پایه و سلولهای فلسی
انواع مختلفی از سرطانها در پوست شما می‌تواند ایجاد شود. عمومی ترین سرطانها، سرطان سلولهای پایه یا سرطان سلولهای فلسی است. سرطان پوست در کسانی که پوست روشن دارند و مدت زیادی در آفتاب سپری می‌کنند، شایعتر است. سرطان پوست می‌تواند در هر جایی از بدن ایجاد شود، اما در مکانهایی که بیشتر در معرض نور خورشید است مانند صورت، گردن، دستها و بازوها رایجتر است.

سرطان پوست به شکلهای گوناگونی به نظر می‌رسد عمومی ترین نشانه سرطان پوست تغییر در پوست است: مانند رشد غیر طبیعی یا ایجاد زخمی که ترمیم نمی‌شود. گاهی اوقات قلنبه‌ای کوچک ظاهر می‌شود. این قلنبه می‌تواند صاف، براق یا واکش مانند به نظر آید یا می‌تواند به رنگ قرمز قهوه‌ای باشد. سرطان پوست ممکن است به لکه پهن قرمز زبر یا فلس مانند باشد. هر درد یا کسالتی در پوست نشانه سرطان نیست ولی به محض دیدن تغیییر در پوست خود آن را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنید.

ملانوم
ملانوم بیماریی است مربوط به پوست که در آن سلولهای سرطان (بدخیم) در سلولهای رنگ دهنده پوست (ملانوسیت) یافت می‌شود. ملانوم معمولا در بزرگسالان رخ می‌دهد، اما گاهی اوقات در کودکان و سالخوردگان نیز دیده شده است. پوست، بدن را در مقابل گرما، نور، عفونت و جراحت حفظ می‌کند. پوست از دو لایه اصلی تشکیل شده است: اپیدرم (لایه بالایی) و درمیس (لایه داخلی). ملانوسیتها در اپیدرم وجود دارند و حاوی ملانین می‌باشند که رنگ پوست را تعیین می‌کند. ملانوم گاهی اوقات به ملانوم جلدی یا ملانوم بدخیم معروف است.

ملانوم، نوع بدتری از سرطان پوست در مقایسه با سرطانهای معمولی پوست، سرطان سلول پایه یا سرطان سلولهای فلسی که در سلولها پایه یا سلولهای فلسی اپیدرم شروع می‌شوند، می‌باشد. مانند همه سرطانها، ملانوم در صورتی که در آغاز تشخیص داده شود بهتر درمان می شود. ملانوم می‌تواند به سرعت از طریق دستگاه لنفاوی یا خون در تمامی بخشهای بدن پخش شود.

نشانه‌های هشدار دهنده ملانوم
عمده نشانه‌های هشدار دهنده ملانوم عبارتند از: تغییر در اندازه، شکل یا یک خال، خونریزی از خال، احساس خارش، سفت شدن، ایجاد قلنبه، متورم شدن در محل خال یک احساس ناراحتی هنگام دست دادن، ملانوم همچنین می‌تواند به صورت خال جدید در بدن ایجاد شود. در مردان ملانوم بیشتر در ناحیه تنه (ناحیه از بدن بین شانه‌ها و لگن)، سر یا گردن ایجاد می‌شود ولی در زنان ملانوم بیشتر روی بازوها و پاها رخ می‌دهد. اگر این شنانه‌ها در کسی باشد بایستی به دقت توسط پزشک متخصص مورد معاینه قرار گیرد. در صورتی که یک خال یا ناحیه رنگی، طبیعی به نظر نرسد، پزشک با برش ظریفی در پوست و نمونه برداری، وجود یا عدم سرطان را تشخیص خواهد داد. این عمل باید توسط پزشک صورت گیرد و نحوه صحیح انجام کار بسیار اهمیت دارد.

چه عواملی باعث سرطان پوست می‌شوند؟
آفتاب سوختگی و نور آفتاب
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  آفتاب سوختگی و اشعه ماورای بنفش به سادگی می‌تواند به پوست صدمه بزند و این صدمه می‌تواند موجب سرطان پوست شود. میزان کل تشعشع خورشید طی سالها و در معرض خورشید قرار گرفتن به میزان زیاد که موجب آفتاب سوختگی می‌شود، می‌تواند باعث سرطان شود. بیشتر مردم تا سن ۱۸ سالگی ۸۰% در معرض خورشید بودن سراسر عمرشان را تجربه می‌کنند. بنابراین به والدین توصیه می‌شود که از کودکان خود محافظت کنند. بونزه شدن، واکنش پوست شما به پرتو فرابنفش است. در واقع برنزه شدن واکنش محافظتی برای جلوگیری از صدمه بیشتر پوست در مقابل نور خورشید است. از سویی این واکنش، پوست شما را از سرطان محافظت نمی‌کند. بخاطر داشته باشید که سرطان پوست خیلی به کندی رخ می‌دهد. آفتاب سوختگی که در این هفته در شما ایجاد می‌شود ممکن است در ۲۰ سال بعد یا بیشتر باعث ایجاد سرطان پوست شود.

وراثت
در صورتی که سابقه سرطان پوست در خانواده شما وجود دارد، شما احتمالا در معرض خطر بیشتری هستید. کسانی که پوست تر دارند و از نژاد اروپای شمالی هستند، بیشتر مستعد سرطان پوست می‌باشند.

محیط
در حال حاضر میزان پرتو فرابنفش در مقایسه با ۵۰ تا ۱۰۰ سال گذشته بیشتر است و علت آن کاهش لایه ازون (سوراخ شدن لایه ازون) در جو زمین می‌باشد. هر چند لایه ازون کمتر شود میزان رسیدن پرتو فرابنفش به زمین بیشتر می‌شود. سایر عوامل موثر عبارتند از: ارتقاع، عرض جغرافیایی و پوشش ابر. هر چه ارتفاع افزایش می‌یابد، پرتو فرابنفش قویتر می‌شود. در عرض جغرافیایی بالاتر، جو نازکتر نمی‌تواند پرتو فرابنفش را به اندازه‌ای که سطح دریا، تصفیه می‌شود، کاهش دهد. در خط استوا تشعشع خورشید قویتر است.

در قطب جنوب، شیلی و نیوزلند (زلاندنو) میزان پرتوفرابنفش بویژه در فصل بهار به علت سوراخ شدن لایه ازون در نیمکره جنوبی خیلی بیشتر از میزان طبیعی است، عاملی که بطور واقعی پرتو فرابنفش را کاهش می‌دهد، پوشش ابر است. آب و هوای مرطوب با پوشش منظم ابر، ممکن است به میزانی کمتر از ۵۰ درصد دارای پرتو فرابنفش باشد. میزان واقعی پرتو تحت تاثیر چگالی ابرها است. اندازه گیریهای لایه اوزن در خطر استوا در سپتامبر ۱۹۹۵، موجود می‌باشد. گزارشهای سازمان ملل متحد، نشان می‌دهد که در سال جاری سرعت کاهش لایه ازون بیشتر از آنچه که انتظار می‌رفت، بوده است. و منطقه‌ای به وسعتی بیش از اروپا، بطور مشخص میزان بیشتری از پرتوفرابنفش را دریافت کرده است.

چگونه می‌توان خطر سرطان پوست را کاهش داد؟
آفتاب سوختگی شدید می‌تواند خطر سرطان را به میزان ۵۰ درصد افزایش دهد. اثر پرتوفرابنفش روی پوست شما بستگی به شدت پرتو و طول مدت در معرض قرار گرفتن آن دارد. نحوه واکنش پوست شما به میزان پرتو تابیده شده به زمینه ژنتیکی تان بستگی دارد. از سویی اگر شما بندرت دچار آفتاب سوختگی می‌شوید مناطق حساس مانند لبهایتان، بینی و کف دستهایتان را باید محافظت کنید. از طرف انجمن پوست شناسی در مورد سرطان پوست توصیه‌های زیر ارائه شده است که برای کاهش خطر سرطان پوست به کار ببندید.
•خود را در معرض تابش نور خورشید بویژه در اواسط روز و بین ساعات ۱۰ صبح و ۳ بعد از ظهر کمتر قرار دهید.
•کرمهای ضد آفتاب حداقل با ۱۵-SPF یا بیشتر را در مناطقی از بدن که در معرض نور خورشید می‌باشد، به کار ببرید.
•کرمهای ضد آفتاب را هر دو ساعت یکبار حتی در روزهای ابری به کار ببرید. پس از شنا کردن یا عرق کردن، کرم را مجددا استفاده کنید.
•از لباسهایی استفاده کنید که تمام بدن شما را بپوشانید و روی صورت شما سایه ایجاد کنید. (کلاه‌های لبه‌دار هم بر صورت و هم بر پشت گردن شما سایه می‌افکند.)
•از کودکان خود مراقبت کنید. از در معرض قرار گرفتن آنها در نور خورشید بویژه زمانی که شدت دارد (بین ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر) خودداری کنید. در ضمن کرمهای ضو آفتاب در کودکان ۶ ماهه و بالاتر استفاده کنید. از مصرف کرمهای ضد آفتاب برای کودکان کمتر از ۶ ماه جددا خودداری کنید. از در معرض قرار گرفتن کودک کمتر از ۶ ماه در نور خورشید جددا باید خودداری کنید.

علامت های هشدار دهنده سرطان پوست
سرطان پوست چند نوع است و در ابتدا با ضایعات پیش سرطانی بروز می‌کند. ضایعات پیش سرطانی، ضایعات پوستی ای هستند که سرطانی نیستند ولی با گذشت زمان سرطانی می‌شوند. ۴۰-۵۰ درصد سفید پوستانی که بالای ۶۵ سال دارند به سرطان پوست دچار می‌شوند.
علائم هشدار دهنده ی سرطان پوست را بشناسید. زیرا سرطان پوست اگر زود تشخیص داده شده و درمان شود قابل علاج است.
 
شاخی شدن پوست در اثر آفتاب (اکتینیک کراتوزیس) :
مایعات پوستی کوچکی هستند که پوسته ریزی دارند و در اثر تماس طولانی با نور خورشید ایجاد می‌شوند و بیشتر در سر، گردن، دستها ایجاد می‌شوند. ممکن است این ضایعات در نواحی دیگر بدن نیز ایجاد شوند. ممکن است این ضایعات پوستی اولین نشانه های سرطان پوست باشند. شاخی این ضایعه معمولا بعد از ۴۰ سالگی ظاهر می‌شود اما ممکن است در افراد جوانتر نیز بروز کند.
افراد سفید پوست، بلوند، افرادی که موهای قرمز رنگ دارند یا افرادی که رنگ چشم آنها آبی یا سبز است بیشتر در معرض خطر هستند. درمان زودرس ضایعات، برای متوقف کردن پیشرفت آنها به سرطان سلول سنگفرشی پوست، توصیه می‌شود.
 
التهاب شاخی لب:
مانند ضایعه قبلی التهاب شاخی لب نیز یک ضایعه پیش سرطانی است که معمولا در لب پایینی ظاهر می‌شود. در لبها، ضایعات پوسته دار، خشکی پایدار لب یا ترک لب ممکن است بروز کنند. علائمی‌که شیوع کمتری دارند شامل تورم لب، از بین رفتن مرز بین لب و پوست یا برجسته شدن خطوط لب هستند. التهاب شاخی  لب، اگر درمان نشود ممکن است به سرطان مهاجم سلول سنگفرشی تبدیل شود.
 
 
شاخک پوستی:
این ضایعه پوستی به شکل یک برامدگی مخروطی شکل است که از یک پایه قرمز رنگ در سطح پوست رو به خارج رشد می‌کند. این ضایعه از کراتین (همان ماده ی تشکیل دهنده ی ناخن) تشکیل شده است. شکل و اندازه ی این ضایعات بسیار متفاوت است اما بیشتر آنها چند میلیمتر هستند. بدخیمی‌سلول سنگفرشی پوست اغلب در پایه ی این ضایعات ایجاد می‌شود. این ضایعات در سفید پوستان مسنی که سابقه مواجهه زیاد با آفتاب را دارند دیده می‌شود.
 
 
خال ها چه زمانی مشکل ساز هستند؟
خال معمولی یک ضایعه خوش خیم است و تنها تعداد بسیار کمی ‌از آنها بدخیم می‌شوند. اما خالهای غیر معمولی با گذشت زمان می‌توانند به نوعی سرطان پوست به نام ملانوما تبدیل شوند. خالهای معمولی ممکن است صاف یا برجسته باشند و یا ممکن است در ابتدا مسطح باشند و به مرور زمان برجسته شوند. اما در حالت طبیعی حتی سطح خالهای برجسته هم صاف است. خال های معمولی گرد یا بیضی شکل هستند و اندازه ی کوچکی دارند ( کوچکتر از ته یک مداد). بیشتر این خالها در اوایل بلوغ و جوانی شکل می‌گیرند و تشکیل خال طبیعی در افراد بالغ غیر معمول است.
 
خال غیر معمولی (دیسپلاستیک) :
این خالها سرطانی نیستند اما می‌توانند تبدیل به سرطان شوند. این خالها می‌توانند در نواحی از بدن که با آفتاب مواجهه دارند و یا در نواحی دیگر بدن تشکیل شوند. این خالها بزرگتر هستند (عرض حدود یک چهارم اینچ معادل ۶ میلیمتر یا کمتر). همچنین بیشتر شکل نامنظم دارند و حاشیه آنها نامنظم است یا حالت محو شده دارد. این خالها ممکن است صاف یا برجسته باشند و سطح آنها نیز ممکن است ناصاف یا صاف باشد. رنگ این خالها ممکن است یکدست نباشد و مخلوطی از چند رنگ مثلا صورتی، قرمز، برنزه یا قهوه ای باشد.
 
الفبای پیشگیری را بدانید:
خالهای بدن یک فرد شبیه هم هستند. خال یا لکی که با سایر خالها متفاوت باشد، اندازه ی آن از ته یک مداد بزرگتر باشد و یا خصوصیات بدخیمی‌را داشته باشد باید توسط پزشک معاینه شود چون می‌تواند بدخیم باشد. نکاتی که در ادامه گفته می‌شود شامل نکات مهمی‌است که وقتی خالهای خود را معاینه می‌کنید باید آنها را در نظر داشته باشید.
 

۱-عدم تقارن:
عدم تقارن به این معنی است که نیمه ی خال با نیم دیگر آن مشابه نیست. خالهای طبیعی متقارن هستند. وقتی خالها یا لک ها را چک می‌کنید یک خط فرضی را در وسط خال در نظر بگیرید و دو نیمه‌ی خال را با یکدیگر مقایسه کنید. اگر با یکدیگر مشابهت نداشتند برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.
 
 
 
۲-حاشیه:
اگر حاشیه خال ناصاف و ناهموار بود یا محو شده بود یا شکل نامنظم داشت نیز به پزشک مراجعه کنید زیرا ضایعات پوستی نوعی سرطان پوست به نام ملانوما حاشیه های نامنظم دارند.
 
   
     
۳-رنگ
خالی که رنگ یکنواخت ندارد و در بخشی از آن آن رنگ دیگری مانند قهوه ای، برنزه، سیاه ،آبی، سفید یا قرمز دیده می‌شود مشکوک است. خال طبیعی معمولا یک رنگ دارد. خالی که در برخی قسمتها روشنتر و در قسمتهای دیگر تیره تر است باید توسط پزشک معاینه شود.
          

۴-اندازه:
خالی که بزرگتر از ته مداد باشد مشکوک است. خالهای خوش خیم معمولا کوچکتر از ۶ میلیمتر هستند.
 
 
 
 
 ۵-برامدگی:
اگر قسمتی از خال برامده شد یا از سطح پوست بلندتر شد به پزشک مراجعه کنید. ضایعات بدخیم ملانوما اغلب به سرعت بزرگ می‌شوند و ارتفاعشان افزایش می‌یابد. خالی که اندازه اش به سرعت تغییر کند، بزرگ یا چروکیده شود تغییر رنگ بدهد، خارش دار شود یا خونریزی داشته باشد باید معاینه شود.
 
 
نکاتی برای بررسی خالها :
پوست خود را پس از دوش گرفتن و زمانی که مرطوب است چک کنید. محل شایع بروز ضایعات ملانوما در مردان ناحیه پشت تنه و در زنان در در پایین ران و ساق است. اما به این محلها اکتفا نکنید و ماهی یک بار همه ی بدن را برای یافتن لکه ها و خالهای مشکوک چک کنید. از سر شروع کنید و نواحی پنهان را نیز فراموش نکنید. قسمتهایی مانند لا به لای انگشتان دست و پا، کشاله ران، کف پاها و پشت زانوها نباید فراموش شوند. پوست سر و گردن را نیز چک کنید. می‌توانید از آینه یا از کمک یکی از اعضای خانواده برای چک کردن قسمتهایی که دیده نمی‌شوند استفاده کنید.
می‌توانید از خالها عکس بگیرید تا تغییرات آنها در آینده بتوانید بفهمید. اگر نوجوان هستید، باردار هستید یا حوالی یائسگی هستید توجه بیشتری به خالها و لکها داشته باشید چون در این زمانها تغییرات هورمونی در بدن رخ می‌دهند.
 
خالها را از چه نظر بررسی کنیم؟
اگر با روش فوق خالها را ارزیابی کردید و خصوصیات مشکوک پیدا کردید یا اگر ضایعات پوستی به لمس حساسیت داشت، خارش دار بود یا ترشح یا پوسته ریزی داشت، و یا در صورتی که زیر خال قرمزی یا تورمی‌داشت که بهبود پیدا نکرد به پزشک مراجعه کنید. ممکن است پزشک نمونه پوستی از آن تهیه کند. اگر ضایعه سرطانی باشد کل ضایعه و بخشی از اطراف آن برداشته می‌شود و جای آن بخیه می‌شود. درمانهای اضافی ممکن است مورد نیاز باشد.
 
درمان سرطانهای پوست:
ملانوم بدخیم اگر در مراحل پیشرفته باشد، درمان سخت و مشکلی دارد. تشخیص زودرس می‌تواند امید به زندگی را افزایش دهد. بقیه انواع سرطان پوست غیر از ملانوما شامل سرطان سلول پایه ای و سرطان سلول سنگفرشی هستند نیز شایع هستند و در صورتی که زود تشخیص داده شده و درمان شوند  کاملا درمان پذیر هستند. فردی که قبلا مبتلا به سرطان پوست بوده ممکن است دوباره دچار بیماری شود و باید حداقل سالی یک بار برای معاینه مراجعه کند.
 
ملانوما:
ملانوما نوعی سرطان پوست است که معمولا از یک خال شروع می‌شود. این نوع از بدخیمی‌ پوست به اندازه‌ی انواع دیگر شایع نیست اما خطرناک ترین نوع آن است و می‌تواند کشنده باشد. علائم احتمالی آن شامل تغییر در شکل خال یا لکه ها است. اگر خال یا لکه ای در پوست شما از نظر اندازه، شکل، رنگ یا حاشیه ها تغییراتی داشت یا در صورت داشتن بیش از یک رنگ، عدم تقارن، خارش، ترشح یا خونریزی حتما به پزشک مراجعه کنید.
 
سرطان سلول سنگفرشی:
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  در این بیماری سلولهای سنگفرشی پوست بدخیم می‌شوند. این نوع بدخیمی‌ممکن است به صورت برامدگی نرم، قرمز رنگ و پوسته داری تظاهر کند که رشد می کند و ممکن است خونریزی یا ترشح داشته باشدو یا ممکن است به صورت یک زخم بروز کند که خوب نمی‌شود. بیشتر اوقات در بینی، پیشانی، گوشها، لب تحتانی و مناطقی از بدن که بیشترین مواجهه با آفتاب را دارند ایجاد می‌شود. این نوع بدخیمی‌در صورتی که زود تشخیص داده شده و درمان شود به خوبی درمان پذیر است. اما اگر در زمان تشخیص پیشرفت کرده باشد درمان به میزان پیشرفت بیماری بستگی دارد.
 
سرطان سلول پایه ای :
در این بیماری سلولهای پایه ای پوست بدخیم می‌شوند. این نوع بدخیمی‌پوست، شایعترین و قابل درمان ترین نوع سرطان پوست است زیرا این بیماری به کندی پیشرفت می‌کند. ضایعات سرطانی ممکن است شکلهای مختلفی داشته باشند ممکن است به شکل یک ضایعه گرد، سفید رنگ و مروارید شکل و یا به صورت برامدگی پر از چربی باشد که اغلب عروق کوچکی هم در آن دیده می‌شود. ضایعه می‌تواند در گوشها، گردن یا صورت ایجاد شود. ممکن است ضایعات پوستی به صورت صاف، پوسته دار، صورتی یا قهوه ای باشند که در پشت تنه یا روی سینه ایجاد می‌شوند.
 
چه کسانی به سرطان پوست مبتلا می‌شوند و چرا؟
مواجهه با آفتاب بزرگترین عامل ایجاد سرطان پوست است اما در افرادی که به میزان معمول با آفتاب مواجهه داشته و دچار سرطان پوست می‌شوند چطور؟
 مواجهه با عوامل محیطی زیانبار، پرتودرمانی و حتی ویژگیهای وراثتی و ژنتیکی ممکن است در ابتلا به بیمار ی نقش داشته باشند. حتی آفتاب گرفتن های طولانی و استفاده از دستگاههای برنزه کننده پوست نیز موجب آسیب به پوست می‌شود. اگر چه هر فردی  ممکن است به سرطان پوست مبتلا شود ولی این افراد در معرض خطر بیشتری هستند:
 
* افرادی که پوست سفید دارند یا رنگ چشم آنها روشن است.
* افرادی که تعداد زیادی خالهای بزرگ و با اشکال نامنظم دارند.
* افرادی که در خانواده آنها فرد یا افرادی سابقه ی سرطان پوست داشته اند.
* سابقه مواجهه طولانی با نور شدید آفتاب یا سابقه آفتاب سوختگی شدید دارند.
*زندگی در مکانهایی که ارتفاع زیاد دارند و بیشتر سال تابش آفتاب دارند.
* افرادی که به علتی پرتو درمانی شده اند.

چگونه از ابتلا به سرطان پوست پیشگیری کنیم؟
* مواجهه خود با نور خورشید و پرتوهای فرابنفش را کاهش دهید. خصوصا در ساعات ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر این مسئله اهمیت بیشتری دارد زیرا تابش پرتوهای خورشید شدیدتر است.
* هنگامی‌که بیرون می‌روید از محصولات ضد آفتاب استفاده کنید و همه نواحی که با آفتاب مواجهه دارند را در نظر داشته باشید. لبها و گوشها را فراموش نکنید.

* از عینک آفتابی مناسب و لباسهای مناسب که بیشتر سطح بدن را محافظت کنند استفاده کنید. لباسهایی که رنگ روشن دارند مناسبتر هستند.

* در صورتی که تغییری در پوست شما ایجاد شد، خالها دچار تغییراتی شدند یا زخمی‌ایجاد شد که بهبودی و ترمیم خوبی نداشت حتما در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

علائم و نشانه‌های سرطان پوست

سرطان پوست معمولاً در بخش‌های در معرض آفتاب بروز می‌کند  یعنی صورت، لب‌ها، گوش‌ها، گردن، دست‌ها و دیگر قسمت‌هایی که در معرض آفتاب هستند. البته این احتمال هم هست که سرطان پوست، در قسمت‌های دیگر بدن ظاهر شود  مثلاً در کف دست، فاصله بین انگشتان یا حتی اعضای تناسلی. احتمال سرطان پوست برای هر فردی با هر نوع پوستی، وجود دارد.
سرطان سلول‌های بنیادین پوست
علائم ناشی از سرطان پوست ممکن است به ناگهان یا به تدریج ظاهر شوند. شکل ظهور، بستگی به نوع سرطان دارد. این معمول‌ترین نوع سرطان پوست است و در عین حال، درمان آن از همه ساده‌تر است و کمتر از بقیه انواع سرطان، پخش می‌شود. سرطان سلول‌های پایه‌ای معمولاً به یکی از اشکال زیر ظهور می‌کنند:

یک برآمدگی مروارید مانند (Pearly) یا مومی (Waxy) که در روی صورت، گوش‌ها یا گردن ظاهر می‌شود. یک زخم (lesion) مسطح و به رنگ گوشت یا قهوه‌‌ای که روی سینه یا پشت ظاهر می‌شود.

سرطان سلول‌های فلسی
این نوع سرطان را در صورت تشخیص سریع به خوبی می‌توان تحت کنترل درآورد٬ ولی احتمال گسترش آن بیشتر از نوع قبلی است. معمولاً سرطان سلول‌های فلسی به یکی از اشکال زیر بروز می‌کنند:

۱٫یک برآمدگی قرمز روی صورت، لب‌ها، گوش‌ها، گردن، دست‌ها یا بازوها
۲٫زخمی مسطح با سطحی فلس مانند روی صورت، گوش، گردن، دست یا بازو

ملانوم

جدی‌ترین نوع سرطان پوست است و مسبب اکثر مرگ‌های بر اثر سرطان پوست می‌باشد. ملانوم ممکن است روی پوست سالم یا در یک خال که بدخیم شده، به وجود بیاید. هر چند که ملانوم ممکن است در هر جایی دیده شود، بیشترین احتمال آن در پشت (بالا) یا صورت مردان و زنان است.
علایم خطر ملانوم عبارت هستند از:

•یک لکه بزرگ قهوه‌ای که نقاط تیره‌ای دارد و ممکن است هر جای بدن باشد.
•خالی که در هر جای بدن باشد و ظاهر، رنگ و اندازه‌اش تغییر کند.
•زخمی کوچک با لبه‌های ناسور به رنگ قرمز، سفید، آبی یا آبی مایل به سیاه که روی تنه یا دست و پا دیده شود.
•برآمدگی‌های درخشان و صاف به شکل گنبد در هر جای بدن.
•زخم‌های تیره روی کف دست و پا، نوک انگشتان یا پوست مخاطی جاهایی مثل دهان، مهبل و مقعد.
انواع نامعمول‌تر سرطان پوست
انواع دیگر سرطان پوست که شیوع کمتری دارند عبارتند از:

•Kaposi sarcoma:

این نوع از سرطان در رگ‌های خونی پوست ایجاد شده و باعث نواحی قرمز در پوست یا مخاط می‌شوند. این نوع هم مانند ملانوم خطرناک است و معمولاً در افرادی با سیستم دفاعی تضعیف شده دیده می‌شود. مثلاً کسانی که مبتلا به AIDS هستند و داروهای سرکوب کننده‌ی سیستم ایمنی مصرف می‌کنند. نمونه دیگر کسانی هستند که پیوند عضو انجام داده‌اند.
•Merkel Cell carcinoma:

در این سرطان غیر شایع، برآمدگی‌های کوچک در زیر پوست و در پیاز مو بوجود می‌آیند. این برآمدگی‌ها ممکن است قرمز، صورتی یا آبی باشند و اندازه‌ی آن‌ها ممکن است از نیم تا ۵ سانتی‌متر متفاوت باشد. این سرطان در پوست‌های در معرض آفتاب مانند سر، گردن و دست و پا دیده می‌شود. رشد این نوع سرطان سریع است و بقیه‌ی قسمت‌های بدن را درگیر می‌کند.
•Sebaceous gland carcinoma:

این سرطان تهاجمی و نامعمول، در غده‌های چربی پوست ریشه دارد. برآمدگی‌های سفت و بدون درد آن ممکن است در هر جای بدن دیده شود، ولی معمولاً در پلک بروز می‌کند و با بیماری‌های خوش‌خیم اشتباه گرفته می‌شود.
توجه داشته باشید که بخش‌هایی از پوست که پیش از این به خاطر چیزهایی مانند مواد شیمیایی صدمه دیده‌اند (Actinic Keratosis) هم می‌توانند به سرطان‌های فلسی تبدیل شوند. این نواحی به شکل قسمت‌های زبر یا فلس، فلس شده و به رنگ قهوه‌ای یا صورتی تیره در‌می‌آیند. شیوع این نوع مشکلات پوستی هم بیشتر در صورت، گوش و نواحی پایین بازوی افرادی با پوست روشن است، که پوستشان در اثر آفتاب شدید صدمه دیده است.

این را هم باید اضافه کرد که تمام تغییرات پوستی، به سرطان مربوط نمی‌شوند. تنها روش کسب اطمینان از این امر، مراجعه به پزشک متخصص و معاینه شدن است.

نکات مهم برای ایمنی در آفتاب

* از آفتاب نیمه روز بین ساعات ۱۱ صبح و ۳ بعدازظهر پرهیز نمایید.

* در مقابل آفتاب بدن خود را با لباسهای نخی، کلاه آفتابی و عینک دارای شیشه محافظ در مقابل UVبپوشانید.

* مراقب آفتاب سوختگی باشید ـ فریب باد خنک یا هوای ابری را نخورید.

* از کرمهای ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی حداقل ۱۵ استفاده نمایید.

* در هنگام شنا مراقب پوست بدن باشید ـ زیرا حتی در زیر آب نیز دچار آفتاب سوختگی می شوید.

* کودکان زیر ۱۲ ماه را از معرض نور خورشید دور نگه دارید.

مهم‌ترین عامل ایجاد سرطان پوست، جهش در سلول بر‌اثر اشعه ماورای بنفش خورشید است با توجه به نوع سلول پوستی که دچار جهش ژنی شده است اشکال مختلفی از سرطان پوست به‌وجود می‌آید که هر کدام نشانه‌ها و عوارض خاص خود را دارند.
بدخیم‌ترین

ملانوم پوستی از ملانوسیت‌های پوست که استحاله بدخیمی پیدا کرده‌اند منشا می‌گیرد. ملانوسیت‌ها رنگدانه تیره پوست، مو، چشم و خال‌های بدن را تولید می‌کنند. از این رو تومورهای ملانوما اکثراً قهوه‌ای یا سیاه است. ولی در موارد معدودی نیز سرطان‌های ملانوم رنگدانه تولید نکرده و به رنگ پوست صورتی قرمز یا بنفش ظاهر می‌شوند. این سرطان از بدخیم‌ترین سرطان‌های پوست محسوب می‌شود. شیوع ملانوما در دهه‌های اخیر رو به افزایش بوده، به‌طوری که در دنیای صنعتی به عنوان یک سرطان شایع مطرح است. علت اصلی ملانوم ناشناخته است. اما عوامل متعددی از جمله عوامل ژنتیکی، تابش اشعه ماورای بنفش و تماس‌های محیطی در ایجاد این بیماری دخیل است. ملانوم با انتشار سطحی، ملانوم گره ای(ندولر) و ملانوم آکرال از انواع این سرطان محسوب می‌شود.

علائم و نشانه‌ها

اغلب اولین علامت ملانوما، تغییر در شکل، اندازه و رنگ در خال موجود است. اکثر ملانوماها یک حاشیه سیاه یا آبی متمایل به سیاه دارند. ملانوما همچنین به شکل خال‌های جدید سیاه، غیر طبیعی و با ظاهر بدشکل ظاهر می‌شود. در بیشتر ملانوما‌های پیشرفته، کیفیت و قوام خال تغییر می‌کند برای مثال سفت شده و حجیم می‌شود و از خال‌های معمولی متفاوت به نظر می‌رسد. اکثر تومورهای پیشرفته خارش، التهاب و خونریزی دارند ولی معمولا ملانوماها درد ندارند.

در ملانوم سطحی لکه‌ای به صورت لکه‌ای مسطح یا کمی بر آمده با حاشیه نامنظم ظاهر می‌شود. این لکه ممکن است به رنگ‌ها‌ی قهوه‌ای، سیاه، قرمز، آبی یا سفید نیز ظاهر شود. ملانوم گره‌ای معمولا جنبه تهاجمی داشته و زمانی تشخیص داده می‌شود که سطح آن بر آمده شده است. رنگ این گره‌ها اکثرا سیاه و بعضی اوقات آبی، خاکستری، سفید، قهوه‌ای، برنزه، قرمز یا همرنگ پوست است. این نوع سرطان معمولاً در تنه، پا، دست افراد مسن و روی سر مردان دیده می‌شود. این نوع سرطان شدیدترین و تهاجمی‌ترین نوع سرطان ملانوم است.

درمان

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  ملانوما اگر زود تشخیص داده شود درمان آن صد درصد امکان پذیر است؛ اما چنانچه حالت تهاجمی پیدا کرده و به سایر بافت‌های بدن سرایت کند، درمان آن امکان پذیر نخواهد بود. درمان ملانوما بستگی به وسعت بیماری، سن بیمار، سلامت عمومی و سایر عوامل دارد. فرد مبتلا ممکن است تحت درمان جراحی، شیمی درمانی، درمان بیولوژیک، رادیوتراپی یا ترکیبی از این درمان‌ها قرار گیرد. افراد مبتلا به ملانوما اغلب توسط یک تیم متخصص درمان می‌شوند. تیم درمانی شامل متخصص پوست، جراح، انکولوژیست، رادیوتراپیست و نهایتا جراح پلاستیک است.

مراقب باشید

برخی افراد بیشتر احتمال ابتلا به ملانوما را دارند، اگر هر یک از شرایط زیر را دارید باید بیشتر مراقب خود باشید

-‌‌ تعداد خال‌های معمولی بدنتان زیاد (بیش از ۵۰ عدد) باشد در این حالت خطر بروز ملانوما افزایش می‌یابد.

-‌ ملانوما در افراد با پوست روشن یا افرادی که دچار آفتاب سوختگی شده یا افراد دارای کک و مک، زیاد دیده می‌شود.(این افراد اغلب موهای روشن و قرمز و چشمان آبی دارند.) سفید پوستان بیشتر از سیاه‌پوستان به ملانوما مبتلا می‌شوند زیرا پوست‌های روشن خیلی در برابر آفتاب صدمه می‌بیند.

-‌ افرادی که تحت درمان ملانوما قرار دارند، خطر بیشتری برای ابتلا به ملانومای ثانویه دارند.

-‌ افرادی که دارای یک یا چند سرطان پوستی هستند نیز در معرض خطر بیشتر ابتلا به ملانوما قرار دارند.

- گاهی اوقات ملانوما فامیلی بوده و داشتن دو یا چند عضو خانواده مبتلا، عامل خطر به حساب می‌آید. زمانی که ملانوما در یکی از اعضای خانواده به‌وجود می‌آید، همه افراد باید به‌طور منظم، توسط پزشک کنترل شوند.

-‌ افرادی که سیستم ایمنی آنان توسط سرطان، داروهای دریافتی به‌دنبال پیوند عضو و ابتلا به ویروس ایدز تضعیف شده است،درمعرض خطر بیشتر ابتلا به بیماری قرار دارند.

-‌‌ افرادی که دچار حداقل یک آفتاب سوختگی در زمان کودکی یا نوجوانی شده‌اند، بیشتر در معرض ابتلا به ملانوما هستند.

-‌ رابطه مستقیمی بین ابتلا به ملانوما با طول مدت زمانی که فرد در مقابل اشعه خورشید قرار گرفته، وجود دارد.
موضوعات مرتبط: عمومی , همه چیز درباره ی جوش و آکنه , سرطان ها ,
برچسب‌ها: سرطان پوست ,
تاریخ : یکشنبه 12 دی 1389
نویسنده : کیان کیانی
فرزند چندم خانواده هستید؟این فرزند احساس تنهایی می کند!

فرزند چندم خانواده هستید؟این فرزند احساس تنهایی می کند!

آیا می دانید فرزند اول ، دوم یا آخر بودن تاثیر مستقیمی در احساس تنهایی ، افسردگی و ... دارد؟

فرزند اول خانواده احساس تنهایی و افسردگی می کند
یک روانپزشک با تاکید بر اینکه شخصیت پذیری کودکان به واسطه نحوه تربیت آنها شکل می گیرد تصریح کرد: حساسیت بیش از حد والدین بر فرزند اول باعث می شود او همیشه احساس تنهایی کند و در معرض افسردگی باشد.

دکتر معصومه افسری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: والدین از فرزند اول توقع بیشتری داشته و نسبت به او حساسیت بیشتری دارند. برخی از والدین برای هر اشتباهی فرزند اول را تنبیه می­کنند و او را همیشه تحت مراقبت قرار می­­دهند و می خواهند راه درست را در هرچیز به او نشان دهند.

این کارشناس اداره روان وزارت بهداشت با عنوان اینکه معمولا فرزند اول باهوشتر از بقیه فرزندان است و انگیزه پیشرفت او بیشتر است افزود: اما فرزند اول کمتر از فرزندان دیگر پیشرفت می­کند و همواره احساس تنهایی می­کند و در معرض افسردگی است زیرا به او فرصت تجربه داده نمی­شود.

این روانپزشک ادامه داد: معمولا آزمون و خطای والدین بیشتر بر روی فرزند اول تجربه می شود و راههای تربیتی اتخاذ شده راهگشای فرزندان دیگر قرار می گیرد. به طوری که با فرزند دوم راحت تر کنار می­آیند و کارهای نادرست فرزند اول بیشتر از بقیه فرزندان به چشم می­­آید.

افسری از فرزند اول به عنوان پرچم خانواده و معرف والدین یاد کرد و گفت: معمولا فرزند اول کمالگرا­، مغرور و خودپسند، ‌سلطه ­جو و باهوشتر از فرزندان دیگر است و فکر می­کند که همیشه حق با اوست و فقط خودش همه چیز را می­داند و باید در هر کاری اولویت با او باشد.

این روانپزشکی در توضیح نحوه رفتار مناسب والدین برای تربیت فرزندان، افزود: به والدین توصیه می­شود در مراقبت از فرزند کوچکتر به او مسئولیت دهند و با او به اندازه کافی وقت بگذارند. همچنین والدین می­توانند به او توصیه کنند که نسبت به خواهر و برادرهای کوچکتر خود همانند پدر و مادر رفتار حمایتگر داشته باشد.

وی گفت: به ترتیب از فرزند اول تا فرزند آخر از میزان انگیزه پیشرفت فرزندان کاسته می­شود و فرزند اول بیشترین انگیزه پیشرفت و موفقیت را دارد زیرا والدین برای فرزندان بعدی وقت کمتری را صرف کرده و بیشتر توجه و حوصله خود را معطوف به فرزند اول می­کنند.موضوعات مرتبط: عمومی , بیماری های روانشناسی ,
برچسب‌ها: فرزند چندم خانواده هستید؟این فرزند احساس تنهایی می کند! ,
تاریخ : یکشنبه 12 دی 1389
نویسنده : کیان کیانی
بهترین ضدعفونی‌كننده دهان و دندان

بهترین ضدعفونی‌كننده دهان و دندان

آیا می دانید نام بهترین ضد عفونی کننده دهان و دندان چیست ؟ در این مطلب با نام و نحوره ی استفاده از این ماده آشنا می شوید و ...


 از آنجا كه استفاده از دهان‌شویه در برخی از افراد ایجاد آلرژی می‌كند بنابراین آب‌نمك و جوش‌شیرین، بهترین ضدعفونی‌كننده دهان و دندان تلقی ‌می‌شود.

دكتر محمد نوروزمنش، جراح و متخصص دندان‌پزشكی، درخصوص اصول ضدعفونی دهان و دندان گفت: «دهان ودندان هر فرد به دلیل وجود آلودگی‌های بسیار مانند سایر محیط‌های زندگی، نیاز به ضدعفونی دارد و رعایت اصول بهداشتی ضدعفونی این محیط باعث تضمین سلامت هر شخص خواهد بود.»

دكتر نوروزمنش با اشاره به اینكه محیط دهان همواره با انبوهی از میكرو‌ب‌ها وآلودگی‌ها همراه است؛ افزود: «این آلودگی‌ها به دلیل مقاومت طبیعی بدن، عامل بیماری‌زایی ندارد و به صورت انگل در دهان باقی‌ می‌ماند اما جهت پیشگیری از فعالیت این انگل‌ها و به حداقل رساندن میزان آلودگی محیط دهان، ضد عفونی دهان همه افراد الزامی است.»

وی بهترین ماده‌ ضدعفونی‌كننده برای‌ دهان را آب‌نمك یا كربنات‌سدیم(جوش شیرین) دانست و ادامه داد: «ابن مواد باعث قلیایی‌شدن‌ محیط دهان می‌‌شود و از فعالیت میكروب‌های این محیط جلوگیری می‌كند.»موضوعات مرتبط: عمومی , داروها ,
برچسب‌ها: بهترین ضدعفونی‌كننده دهان و دندان ,
تاریخ : یکشنبه 12 دی 1389
نویسنده : کیان کیانی

اگر این نکات را به هنگام پیاده روی رعایت کنید،سریعتر لاغر می شوید!

اگر این نکات را به هنگام پیاده روی رعایت کنید،سریعتر لاغر می شوید!

آیا می دانید چه پیاده روی ، پیاده روی سالم است ؟ چه مشخصاتی دارد ؟

۲۰ نکته برای یک پیاده‌روی سالم
 عداد زیادی از پزشکان مشوق هر نوع پیاده‌روی هستند. پیاده‌روی بروز بیماری‌های قلبی را کاهش می ‌دهد و راه مطمئنی برای حفظ تناسب اندام و در نتیجه سلامت بیشتر است. دیگر اینکه پیاده‌روی کاری است آسان که می ‌توانید به راحتی برای آن برنامه‌ریزی کنید.

 در اینجا به چند نکته که شما را در مسیر پیاده‌روی صحیح قرار می ‌دهد، اشاره می‌ کنیم:

● ۳ نکته درباره کفش مناسب برای پیاده‌روی
۱) از یک جفت کفش راحت و کاملا اندازه شروع می‌ کنیم.
می ‌توانید از یک فروشگاه مطمئن کفش ورزشی مناسب تهیه کنید. توجه کنید که کفش، کف طبی متناسب با گودی کف پا و کناره‌هایی محکم داشته باشد. از آنجایی که اغلب، یک پا کمی بزرگ تر از پای دیگر است، کفش خود را متناسب با اندازه پای بزرگ تر خود انتخاب کنید.

۲) جوراب‌هایی را انتخاب کنید که بیشتر می‌ پسندید.
ممکن است شما جوراب هایی با بافت متراکم و ضخیم انتخاب کنید که چسبان هستند و از میزان اصطکاک پا و کفش کم می ‌کنند و یا نوع نازک که جاذب رطوبت هستند و یا نوع نخی را ترجیح دهید.

۳) لباس‌های آزاد و راحت بپوشید و اگر هوا سرد است، به جای یک پوشش ضخیم، از چند پوشش نازک و سبک استفاده کنید تا بتوانید پس از گرم شدن از تعداد آنها کم کنید.

● ۸ نکته برای شروع حرکت
۱) با یک میزان متناسب و نسبتا کوتاه، پیاده روی را شروع کنید، برای مثال ۱۵ تا ۲۰ دقیقه با سرعت متوسط راه بروید.

۲) پیاده‌روی شما باید شامل سه بخش باشد: گرم کردن، طی کردن مسافت مورد نظر و خنک کردن بدن.

۳) برای گرم شدن، پنج دقیقه اول را با سرعت کم، در حدود نصف سرعت عادی خودتان راه بروید. سپس مکث کنید و مقداری حرکات کششی انجام دهید.

تمرکز حرکات‌تان روی مچ پا، ران‌ها و پشت ساق پا باشد. این کار موجب نرمی و انعطاف‌پذیری ماهیچه‌هایتان می ‌شود. اما توجه کنید که این کار تنها در صورتی مفید است که بدن‌تان را گرم کرده باشید. کشش‌ها باید آرام و با مکث باشد و فشار بیش از حد بر ماهیچه‌ها وارد نکند.

۴) پس از حرکات کششی، با سرعت عادی شروع به راه رفتن کنید.
سرعت و مسافت پیاده‌روی باید متناسب با سن و شرایط عمومی بدن‌تان باشد. هرگز از حد تعادل خارج نشوید. زمانی که قادر باشید بدون تنگی نفس هنگام راه رفتن گفتگو کنید، یعنی سرعت مناسبی دارید.

۵) شانه‌های خود را عقب نگه دارید و عضلات خود را آزاد کنید. بگذارید دست‌هایتان آزادانه در کنارتان تاب بخورند.

۶) قدم‌های خود را به صورت پاشنه – پنجه بردارید. کف پا را بر زمین نکوبید.

۷) گام‌های منظم بردارید تا سرعت‌تان یکنواخت باشد.

۸) در پنج دقیقه آخر پیاده‌روی، به تدریج گام‌هایتان را کوتاه و سرعت‌تان را کم کنید تا به سرعت اولیه زمان گرم کردن برسید. پیاده‌روی خود را با انجام تعدادی حرکت کششی تمام کنید. این کار ماهیچه‌ها را از انقباض خارج کرده و ضربان قلب را به حالت طبیعی برمی‌ گرداند.

● ۵ نکته برای انتخاب سرعت مناسب
۱) به تدریج به زمان پیاده‌روی خود اضافه کنید
. برای مثال، در طول یک هفته، پنج دقیقه به زمان آن بیفزایید.

۲) هنگامی که زمان پیاده‌روی شما به ۳۰ دقیقه یا بیشتر رسید، سعی کنید مسافت حرکت خود را در همین چارچوب زمانی افزایش دهید.

۳) برای به دست آوردن بهترین نتیجه، حداقل چهار مرتبه در هفته و هر بار به مدت ۲۰ دقیقه یا بیشتر پیاده‌روی کنید.

۴) حرکات کششی را هرگز حذف نکنید.

۵) از هر فرصتی برای بیشتر راه رفتن استفاده کنید، حتی اگر در این حد باشد که در مدت پخش تبلیغات از تلویزیون از جای خود بلند شوید و کاری انجام دهید (یادتان باشد که این کار رفتن به سراغ یخچال نباشد!)

● ۴ نکته برای پیشگیری از صدمات احتمالی
۱) بی‌ثباتی یکی از دلایل اصلی بروز صدمات بدنی در ورزش است. کلید موفقیت، در افزایش تدریجی شدت و مقدار (زمان و مسافت) است. ممکن است در جلسه اول پیاده‌روی در ماهیچه‌های خود احساس کوفتگی کنید، که طبیعی است و در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت برطرف می ‌شود.

۲) مراقب باشید که زودتر از موعد مناسب، زمان، سرعت و مسافت پیاده‌روی خود را افزایش ندهید.

۳) اگر برای مدت چند هفته به دلیلی موفق به پیاده‌روی نشدید، انتظار نداشته باشید که بتوانید با همان سرعت و قدرت گذشته ادامه دهید، چون مدتی زمان برای بازگشت به حالت قبلی لازم است.

۴) در صورتی که پاشنه کفش‌هایتان ساییده شده است، به خصوص اگر این ساییدگی نامنظم است، باید به فکر تهیه کفش جدید باشید.
موضوعات مرتبط: عمومی , داروها ,
برچسب‌ها: اگر این نکات را به هنگام پیاده روی رعایت کنید , سریعتر لاغر می شوید! ,
تاریخ : یکشنبه 12 دی 1389
نویسنده : کیان کیانی
4 نـکـتــه دربـــاره اســـتــــرس

4 نـکـتــه دربـــاره اســـتــــرس

آیا شما دارای استرس می باشید ؟ نکاتی راجع به استرس را در این مطلب می خوانید و ...


1 بعضی از استرس‌ها مفیدند و در شما انگیزه ایجاد می‌کنند؛
به عنوان نمونه، اگر استرس پرداخت قبض‌هایتان نبود، ممکن بود شما سرکار نروید یا اصلا به فکر پس‌انداز نباشید.

2 استرس زمانی مشکل‌ساز می‌شود که طولانی‌مدت یا بیش از حد باشد.
من به تازگی در مورد پلی‌ خواندم که حدود 10 تن ظرفیت باربری داشت و حدود 15 سال این بار را به خوبی تحمل کرد. در طول همه این سال‌ها توانسته بود میلیون‌ها تن بار را تحمل کند ولی یک روز یک راننده کامیون محدودیت 10 تن ظرفیت پل را نادیده گرفت و پل هنگام گذشتن کامیون فروریخت. زندگی هم همین‌طور است. ما تا سال‌ها، می‌توانیم ده‌ها تن بار را تحمل کنیم ولی در هر دوره فقط توان تحمل بار یک مساله، آن هم با بزرگی محدود، را داریم. اگر بار مساله‌ای بزرگ‌تر از توان ما باشد، فرو خواهیم ریخت.

توماس هولمز، محقق، درباره استرس به این نتیجه رسیده است که: «تغییرات بیش از حد در یک زمان کوتاه بزرگ‌ترین عامل استرس است.» تجمع 300 واحد «تغییر در زندگی» در هر سال به معنای ایجاد استرسی بیش از حد توان یک فرد است. براساس اندازه‌گیری او، مرگ همسر (100 واحد)، طلاق (73 واحد)، جدایی همسران (65 واحد) و ازدواج (50 واحد) استرس‌زا هستند.

3 برای تبدیل استرس به موفقیت، شناسایی علایم در کوتاه‌ترین مدت ضروری است.
استرس با بیماری‌هایی مانند انواع سرطان، التهاب مفاصل، بیماری‌های قلبی‌ و تنفسی، میگرن، آلرژی و بسیاری از بیماری‌های دیگر ارتباط دارد. علامت‌هایی که از استرس می‌توان فهرست کرد، اینها هستند: دردهای عضلانی، سفتی عضلات گردن و شانه‌ها و پشت، بی‌خوابی، کوفتگی، کسالت، افسردگی، سستی و بی‌حالی، کندی، بی‌علاقگی، کاهش یا افزایش اشتها، اسهال یا یبوست، گرفتگی عضلانی، نفخ، لرزش، تپش قلب، هراس، بی‌قراری و ...

4 خوب است علت‌های استرس را بشناسیم.
یکی از علت‌های استرس، تغییراتی است که پیشتر به آنها اشاره کردیم. انباشته شدن اذیت‌ها و آزارها در طول زندگی و بزرگ شدن آنها نیز می‌تواند علتی دیگر باشد؛ آزارهای کوچکی که سطح استرس ما را بالا می‌برند و طبق مثلی قدیمی: «این، چیزهای کوچک هستند که ما را می‌رنجانند و می‌توانند ما را شکنجه بدهند. شما می‌توانید نوک یک قله بنشینید ولی نمی‌توانید نوک یک میخ بنشینید!
موضوعات مرتبط: عمومی , داروها , بیماری های روانشناسی ,
برچسب‌ها: 4 نـکـتــه دربـــاره اســـتــــرس ,
تاریخ : یکشنبه 12 دی 1389
نویسنده : کیان کیانی

بلوغ با جسم و روان دختران چه می‌کند؟

بلوغ با جسم و روان دختران چه می‌کند؟

بلوغ یعنی دوره انتقال از مرحله كودكی به بزرگسالی و كسب قدرت باروری. از نظر لغوی، بلوغ به معنی رسیدن به سن رشد، مرد شدن، زن شدن، رسیدگی و پختگی و به حد كمال رسیدن است...

با دكتر صفیه شهریاری، متخصص زنان و زایمان درباره علایم و بحران‌های همین دوران گفتگو كرده‌ایم.

 اهمیت این دوره از زندگی در چیست؟ چرا بلوغ را دوره مهمی از زندگی می‌دانند؟
ببینید؛ طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت، نوجوان به گروه سنی 10 تا 19سال اطلاق می‌شود كه با تحول‌های فراوان جسمی و روانی همراه است و موجب تغییر نگاه فرد نسبت به جهان اطراف، رفتار و احساساتش می‌شود. نوجوان گاهی دچار تشویش و نگرانی شده و تصمیم‌گیری‌ برایش سخت می‌شود. از مسایل عمده‌ دیگری كه نوجوان در دوره بلوغ با آنها روبه‌رو ست، تغییرهای جسمانی است و اگر نوجوان و اطرافیان به خوبی از این تغییرها آگاهی نداشته باشند، این باعث تشویش و نگرانی خودش و اطرافیان می‌شود. علاوه بر این، وجود پاره‌ای اعتقادها و باورهای سنتی نیز می‌تواند به مشكل‌های نوجوان بیفزاید. اگر نوجوان مسایل و مشكل‌های بلوغ را در محیطی سرشار از تفاهم، صمیمیت و آگاهی و با كمك خانواده و جامعه بشناسد، این دوره را به خوبی طی می‌كند و با نشاط و سلامت پا به عرصه بزرگسالی می‌گذارد. در حال حاضر، بیش از 5/1 میلیارد نفر از جمعیت جهان را نوجوانان تشكیل می‌دهند. با توجه به اینكه زیربنای بزرگسالی افراد در دوره بلوغ به وجود می‌آید و بسیاری از مشكل‌های مختلف جسمانی، روانی و اجتماعی جوانان ریشه در دوران بلوغ دارد، آشنایی با دوران بلوغ برای نوجوانان و والدین آنها امری ضروری است.

 لطفا کمی از تغییرات جسمی بلوغ در دختران بگویید.
ظهور علامت‌های جسمی بلوغ به دنبال برخی تغییرهای هورمونی بدن و از طریق مغز (سیستم هیپوفیز و هیپوتالاموس) كنترل و شروع می‌شود و این تغییرهای جسمی، همراه با جهش رشد نوجوان است و به ترتیب، با جوانه‌زدن پستان‌ها و رشد آنها شروع می‌شود و با پیدایش موهای تناسلی در زیر بغل و در نهایت با قاعدگی به پایان می‌رسد.

معمولا جهش رشدی در دختران حداقل 2 سال زودتر از پسران اتفاق می‌افتد؛ به طوری كه در مدت 1 سال، قد دختران حدود 6 تا 11 سانتی‌متر بلندتر می‌شود. جهش چشمگیر رشد معمولا 2 سال بعد از جوانه زدن پستان‌ها و 1 سال قبل از شروع عادت ماهانه اتفاق می‌افتد. سرعت بالای رشد باعث افزایش رشد، به خصوص در استخوان‌ها و غضروف‌ها می‌شود ولی هورمون‌های جنسی (استروژن) سبب بسته شدن صفحه رشد استخوان و كند شدن رشد استخوان‌ها می‌شود.

به همین دلیل است كه پس از قاعدگی، سرعت رشد قد كندتر شده و معمولا دخترها بیش از 6 سانتی‌متر افزایش قد ندارند. زمان و سرعت رشد تحت‌تاثیر عوامل متعددی از جمله وراثت، تغذیه، محل جغرافیایی، تماس با نور و شرایط روانی است.

رشد پستانی معمولا در سن 5/7 تا 5/12 سالگی روی می‌دهد. البته به طور متوسط در 5/9 سالگی پستان‌ها رشد می‌كنند. موهای شرمگاهی در 5/10 سالگی ظاهر می‌شوند و در ناحیه زیر بغل نیز مو پدیدار می‌شود. آخرین مرحله بلوغ نیز قاعدگی است كه در سن 9 تا 16 سالگی و به طور متوسط در 13 سالگی اتفاق می‌افتد. در پایان دوره بلوغ با تغییر فُرم اندام‌ها، پیدایش هیكل زنانه‌ روی می‌دهد. لگن پهن می‌شود، ران‌ها كلفت‌تر می‌شوند و چربی به شكل زنانه در بدن توزیع می‌شود.

در این دوره بر اثر ترشحات هورمونی فعالیت غدد چربی و عرق نیز در دختران افزایش می‌یابد. در بعضی از نوجوانان جوش‌هایی روی صورت دیده می‌شود كه نباید دستكاری شوند؛ زیرا عفونی می‌شوند و فقط باید آنها را به طور مرتب با آب و صابون شست. در صورتی كه تعریق زیاد شود علاوه بر استحمام می‌توان از اسپری‌های‌ زیر بغل یا لوسیون‌های بهداشتی استفاده كرد.

ممكن است كمی درباره چگونگی قاعدگی توضیح دهید؟
بله؛ به خروج خون و قطعات ریزش‌یافته،‌ لایه پوششی درون رحم می‌گویند قاعدگی، پریود، حیض یا رگل. یك قاعدگی طبیعی به سلامت 3 ناحیه از بدن بستگی دارد. این نواحی كه پس از بلوغ به‌طور هماهنگ عمل می‌كنند، عبارتند از: مغز (هیپوفیز و هیپوتالاموس)، تخمدان‌ها و رحم.

این نواحی 3گانه چگونه فرآیند قاعدگی را تنظیم می‌کنند؟
هیپوتالاموس یك ساختمان كوچكی در قاعده مغز است كه از دوره بلوغ شروع به ترشح ماده‌ای به نام هورمون گونادوتروپین می‌كند و این ماده روی غده هیپوفیز اثر می‌گذارد و سبب ساخته‌شدن هورمون‌های تحریك‌كننده فولیكول و هورمون جسم زرد می‌شود كه توسط خون به تخمدان می‌رسند. این مواد روی تخمدان تاثیر می‌گذارند وباعث ترشح هورمون‌های جنسی زنانه (استروژن و پروژسترون) از تخمدان می‌شوند. هورمون استروژن باعث رها شدن تخمك از تخمدان می‌شود كه به این عمل تخمك‌گذاری می‌گویند و معمولا 14 روز قبل از عادت ماهانه اتفاق می‌افتد و از این زمان به بعد، پروژسترون از طریق تخمدان ساخته می‌شود.

در ضمن، هورمون‌های استروژن و پروژسترون با همدیگر روی بافت پوششی درون رحم تاثیر می‌گذارند كه در اثر آن، لایه ضخیمی درون رحم ایجاد می‌شود و در صورت عدم بارداری در پایان دوره عادت ماهانه به صورت قاعدگی همراه با خون‌ریزی، خود را نشان می‌دهد. هورمون استروژن همچنین باعث رشد اعضای دستگاه تناسلی، پستان‌ها، استخوان‌ها و بروز صفات زنانه می‌شود. اولین روز یك دوره خون‌ریزی تا اولین روز خون‌ریزی بعدی را یك دوره عادت ماهانه می‌نامند كه معمولا بین 21 تا 39 روز است.

 ولی طول دوره عادت ماهانه در خانم‌ها و حتی مدت روزهای خون‌ریزی در یك خانم هم ثابت نیست؛ چرا؟
خب، البته این تغییر به مدت چند روز تا یك هفته می‌تواند طبیعی باشد. طولانی شدن دوره عادت ماهانه بیش از 39 روز، به خصوص در صورت تكرار آن در ماه‌های بعد، باید تحت بررسی قرار گیرد. كوتاه شدن دوره عادت ماهانه به میزان كمتر از 21 روز نیز به خصوص اگر تكرار شود، ممكن است به دلایل بیماری‌های رحمی یا تخمدانی باشد كه باید بررسی شود. به طور كلی، دو سوم زنان دوره عادت ماهانه منظمی دارند. میزان خون خارج‌شده در هر نوبت عادت ماهانه بین 30 تا 80 میلی‌لیتر است كه طی 3 تا 7 روز خارج می‌شود و روزانه به طور متوسط 3 تا 5 نوار بهداشتی استفاده می‌شود. بیشترین خون‌ریزی در روزهای اول تا سوم اتفاق می‌افتد. قاعدگی‌های اول بدون تخمك‌گذاری است و به همین دلیل ممكن است از نظر فواصل زمانی، مقدار خون‌ریزی یا مدت خون‌ریزی نامنظم و غیرقابل پیش‌بینی باشد ولی معمولا 2 تا 5/2 سال پس از شروع قاعدگی خودبه‌خود منظم می‌شود.

چه زمانی به بلوغ، زودرس یا دیررس می‌گوییم؟
اگر تا سن 14 سالگی علایم و صفات ثانویه جنسی یعنی رشد پستان‌ها، رشد موهای زیربغل و موهای تناسلی و رشد كافی بدن صورت نگرفت یا اگر تا سن 16 سالگی، قاعدگی رخ نداد؛ بلوغ، دیررس است و باید به پزشك مراجعه شود. اگر بلوغ قبل از 8 سالگی رخ دهد نیز بلوغ، زودرس است كه در این صورت نیز باید به پزشك مراجعه شود. معمولا آغاز تغییرهای بلوغ به طور عمده به وسیله عوامل ژنتیكی تعیین می‌شود و محل جغرافیایی، وضعیت تغذیه و عوامل روان‌شناختی نیز بر سن آغاز تاثیر می‌گذارند.

 علایم جسمی و روانی قبل از عادت ماهانه چگونه‌اند؟
افزایش وزن، احساس سنگینی در شكم و كل بدن، تورم دست‌ها و صورت، بزرگ یا دردناك‌شدن پستان‌ها، سردرد، تهوع، استفراغ، اسهال، بی‌اشتهایی یا تمایل به بعضی از غذاها، خستگی و تكرر ادرار یا كمردرد، درد زیر دل، تغییرهای خلق، نگرانی، افسردگی، ناامیدی، تحریك‌پذیری، كاهش قدرت تمركز و منفی‌گرایی همراه با دل‌درد در تمام افراد كم‌وبیش دیده می‌شود.

در عین حال، دل‌درد در دوران قاعدگی ممكن است چند ساعت قبل یا هم‌زمان با خون‌ریزی شروع شود كه معمولا بیش از 2 یا 3 روز اول ادامه نمی‌یابد. باید این نکته را هم یادآوری ‌كنم که اگر والدین می‌توانستند به یاد بیاورند كه خودشان وقتی كه در سن و سال نوجوانی بودند چه احساسات و عواطفی داشته‌اند آن وقت شاید برای درك نوجوانان تلاش بیشتری از خود نشان می‌دادند. لازم است به آموزش همسالان در زمینه بلوغ نیز تاكید كنم كه باید در مدارس انجام شود.
موضوعات مرتبط: عمومی , بارداری , بیماری های روانشناسی , همه چیز درباره ی جوش و آکنه ,
برچسب‌ها: بلوغ با جسم و روان دختران چه می‌کند؟ ,
تاریخ : یکشنبه 12 دی 1389
نویسنده : کیان کیانی
حرکت چهار دست و پا در نوزادان و این همه فایده!!

حرکت چهار دست و پا در نوزادان و این همه فایده!!

شیرخواران در 8 تا 12 ماهگی به صورت چهار دست و پا حركت می‌كنند و والدین باید سعی كنند كودك را به این حركت تشویق كنند زیرا موجب ...

حركت چهار دست و پا، دست و چشم شیرخواران را هماهنگ می‌كند.

 عضو آكادمی جراحان چشم آمریكا گفت: شیرخواران در 8 تا 12 ماهگی به صورت چهار دست و پا حركت می‌كنند و والدین باید سعی كنند كودك را به این حركت تشویق كنند زیرا موجب هماهنگی بین حركات دست و چشم كودك می‌شود.

حیدر سیاتیری  درباره نحوه تكامل بینایی در نوزادان اظهار داشت: نوزاد در 4 تا 6 ماهگی باید بتواند دست خود را به طرف اسباب بازی كه در مقابلش گرفته شده است، دراز كند؛ در ابتدا ممكن است دست نوزاد به‌ طور اتفاقی به جسمی كه در مقابلش گرفته شده است، برخورد كند اما در طول زمان و با رشد بینایی، نوزاد به طور ارادی به جسم دست می‌زند.

وی گفت: نوزاد از 6 تا 8 ماهگی شروع به غلت زدن و حركت به صورت چهار دست و پا می‌كند؛ در این مرحله اطرافیان با استفاده از یك اسباب‌بازی در حالی كه آن را در مقابل كودك قرار می‌دهند، می‌توانند كودك را به غلت زدن برای گرفتن آن وسیله مجبور كنند كه این كار به تقویت بینایی نوزاد كمك می‌كند.

عضو آكادمی جراحان چشم آمریكا با بیان اینكه نوزاد در 8 تا 12 ماهگی ممكن است به صورت چهار دست و پا حركت كرده یا راه برود، افزود: والدین باید سعی كنند تا به جای راه افتادن زودتر كودك، او را به حركت چهار دست و پا تشویق كنند چرا كه این كار موجب هماهنگی بین حركات دست و چشم خواهد شد.

وی بیان كرد: از آنجایی كه در این سنین، دید كودك هنوز فاقد درك عمیق ایست والدین باید در زمان‌هایی كه او روی مبل، تخت یا نزدیك پله است از او بسیار مواظب كنند چرا كه احتمال سقوط كودك از تخت و پله وجود دارد؛ این مسئله می‌تواند به چشم ضربه وارد كرده و بینایی كودك را به خطر بیندازد.موضوعات مرتبط: عمومی , بیماری های روانشناسی ,
برچسب‌ها: حرکت چهار دست و پا در نوزادان و این همه فایده!! ,
تاریخ : یکشنبه 12 دی 1389
نویسنده : کیان کیانی
این خانم ها نباید قرص ضد بارداری بخورند!؟

این خانم ها نباید قرص ضد بارداری بخورند!؟

ایا می دانید بعضی از خانم ها نباید قرص ضد بارداری مصرف کنند ، این خانم ها چه کسانی هستند؟

زنان سیگاری نباید از قرص‌های ضدبارداری استفاده كنند.

 یك متخصص زنان و زایمان گفت: زنانی كه روزانه بیش از 15 نخ سیگار ‌می‌كشند و مبتلایان به میگرن نباید از قرص‌های ضدبارداری استفاده كنند.
فاطمه لالوها  افزود: برای زنانی كه بیش از 15 نخ سیگار ‌می‌كشند و زنانی كه دارای بیماری‌های قلبی عروقی و شریانی هستند، مصرف قرص‌های ضدبارداری ممنوع است.

وی گفت: زنانی كه به دیابت و فشار خون بالای 16 میلی‌گرم بر جیوه مبتلا هستند، نیز نمی‌توانند از قرص‌های ضدبارداری استفاده كنند.
 
لالوها افزود: كسانی كه سابقه ترومبوز رگ‌های قلبی و سابقه آمبولی ریه دارند، كسانی كه جراحی‌های بزرگ انجام داده‌اند و كسانی كه سابقه سكته مغزی داشتند، نیز نمی‌توانند از قرص‌های ضدبارداری استفاده كنند.

این متخصص زنان و زایمان گفت: زنانی كه مبتلا به میگرن همراه با نشانه‌های عصبی هستند، همچنین كسانی كه سابقه سرطان سینه و سابقه سیروز عصبی داشتند، نیز نباید از قرص‌های ضد بارداری استفاده كنند.

وی اضافه كرد: مصرف قرص‌های ضد بارداری خطر افزایش سكته قلبی، خطر آمبولی ریه و ریسك بروز بیماری‌های قلبی و عروقی در افرادی كه مبتلا به این بیماری‌ها هستند را افزایش پیدا می‌كند.موضوعات مرتبط: عمومی , بارداری , داروها ,
برچسب‌ها: این خانم ها نباید قرص ضد بارداری بخورند!؟ ,
تاریخ : یکشنبه 12 دی 1389
نویسنده : کیان کیانی
دانستنی هایی درباره هپاتیت

دانستنی هایی درباره هپاتیت

هپاتیت‌های ویروسی سیر حادی دارند به این معنی كه بیمار بسرعت دچار التهاب كبد می‌شود و با علائمی همچون تهوع، استفراغ و درد شكم(در قسمت كبد، بالا و سمت راست شكم) و زردی درگیر خواهد بود و ...


هپاتیت كلمه‌ای است با ریشه‌لاتین، به معنای التهاب كبد. این بیماری انواع مختلفی داشته كه شیوه سرایت و انتقال آنها هم متفاوت است. اهمیت این بیماری از آن روست كه به دلیل بی‌توجهی، افراد زیادی به این بیماری دچار شده و ممكن است با عوارض جبران‌ناپذیری روبه‌رو شوند.

دكتر رضا كریمی، متخصص بیماری‌های داخلی با توضیح علل و انواع هپاتیت می‌گوید: «هپاتیت علل مختلفی دارد. یكی از انواع آن هپاتیت بر اثر زیاده‌روی در مصرف الكل پدید می‌آید و به همین دلیل در غرب یكی از شایع‌ترین انواع هپاتیت ‌باشد.

نوع دیگری از هپاتیت كه بتازگی شایع شده و در گذشته شناخته شده نبود، هپاتیت ناشی از چربی است. به این معنی كه با تجمع و رسوب چربی در كبد، فرد، ابتدا دچار كبد چرب می‌شود.

البته گفتنی است بیشتر افراد چاق و دارای اضافه وزن یا افراد دیابتی با این مشكل روبه‌رو هستند، اما زمانی كه این مساله پیشرفت كند، باعث التهاب كبد شده كه به آن هپاتیت چربی می‌گویند.

هپاتیت‌های ویروسی
آنچه در جامعه به عنوان هپاتیت شناخته می‌شود، همین هپاتیت‌های ویروسی هستند. دكتر كریمی با اشاره به هپاتیت‌های ویروسی و انواع آن توضیح می‌دهد: «در این موارد، برخی ویروس‌ها سبب ایجاد التهاب در كبد می‌شوند.»

وی یادآور می‌شود: «هپاتیت‌های ویروسی سیر حادی دارند به این معنی كه بیمار بسرعت دچار التهاب كبد می‌شود و با علائمی همچون تهوع، استفراغ و درد شكم(در قسمت كبد، بالا و سمت راست شكم) و زردی درگیر خواهد بود.»

هپاتیت A
این پزشك متخصص در مورد هپاتیت A می‌گوید: «ویروس این نوع هپاتیت از راه دهان وارد بدن شده و از طریق مدفوع دفع می‌شود. بنابراین عدم رعایت بهداشت یا استفاده از آب و ظروف آلوده، از راه‌های انتقال این بیماری هستند. البته سیر هپاتیت A از دیگر انواع هپاتیت‌های ویروسی سریع‌تر است. در این نوع هپاتیت تب نیز اندكی شدیدتر خواهد بود.»

دكتر كریمی باز هم تاكید می‌كند تنها با این علائم نمی‌توان هپاتیت را تشخیص داد، بلكه باید آزمایش‌های لازم صورت گیرد تا به طور قطع بیماری تایید شود. باید توجه داشت این نوع بیماری هیچ‌گاه مزمن نشده و آینده بیمار را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

هپاتیت B
دكتر كریمی با اشاره به اهمیت این نوع هپاتیت در كشور می‌افزاید: «این نوع هپاتیت تا همین اواخر مهم‌ترین دلیل سیروز(نارسایی كبد) بوده است. همچنین این حالت می‌تواند دلیلی برای سرطان كبد نیز باشد و در نهایت شیوع زیاد آن در كشور باعث می‌شود اهمیت ویژه‌ای به هپاتیت B داده شود. به همین دلایل واكسیناسیون این بیماری در ایران مورد توجه قرار گرفته است.»

دكتر كریمی با ذكر راه‌های انتقال بیماری می‌افزاید: «هپاتیت B برخلاف هپاتیت A از طریق تماس‌های معمولی و ظروف و... منتقل نمی‌شود. بلكه ترشحات و خون آلوده از جمله دلایل انتقال این بیماری هستند. علاوه بر این موارد تماس جنسی و انتقال از مادر به كودك در دوران بارداری نیز از دیگر دلایل انتقال بیماری است.»

وی می‌افزاید: «به طور معمول اگر فرد جوان باشد تظاهرات بیماری در او بروز می‌كند. درصد زیادی از این افراد هم به سمت هپاتیت شدید می‌روند؛ یعنی كبد در مقطعی قادر به كار كردن نیست و حتی ممكن است درصدی از افراد دچار كمای كبدی ‌شوند، ولی برخی افراد مانند نوزادان، افراد مسن یا افراد جوانی كه سیستم ایمنی ضعیفی دارند، حالت شدید را نشان نداده و ممكن است به آن توجهی نكنند. این افراد هم در صورت درمان به موقع، بهبود می‌یابند ولی ویروس در بدنشان باقی می‌ماند

درصد زیادی از كسانی كه ویروس هپاتیت B در بدنشان باقی می‌ماند تا آخر عمر ویروس را داشته اما هیچ مشكلی ندارند، ولی می‌توانند آن را به دیگران منتقل كنند. در بدن برخی از این افراد نیز ممكن است پس از سال‌ها ویروس فعال شده و دوباره علائم را نشان دهد.دكتر كریمی با اشاره به روش‌های درمانی هپاتیت یادآور می‌شود: «خوشبختانه هم در مرحله حاد و هم در مرحله مزمن، داروهایی برای این بیماران وجود دارد.

همچنین بارها مشاهده شده است فردی هپاتیت دارد اما بیماری‌اش فعال نیست؛ یعنی تنها با آزمایش مشخص می‌شود كه ویروس هپاتیت در بدنش وجود دارد. پس تا زمانی كه ویروس در بدن فعال نشود، نه دارو لازم است و نه خطری برای فرد ایجاد می‌شود.»

بنابراین خوب است مردم بدانند اگر ویروس هپاتیت در بدنشان وجود داشت، لزوماً به معنای وجود مشكل نیست. فقط باید تحت نظر پزشك بوده و هر 6 ماه تا 1 سال آزمایش‌های لازم را انجام دهند.

هپاتیت C
دكتر كریمی با ذكر این نكته كه شیوه انتقال هپاتیت C نیز مانند هپاتیت B است، می‌افزاید: «این دو نوع هپاتیت اندكی با هم تفاوت دارند. یعنی اگر كسی همسرش دچار هپاتیت B باشد، خودش نیز به احتمال زیاد بیماری را خواهد گرفت. اما هپاتیت C كمتر به این شكل است؛

یعنی انتقال آن كندتر است. اما افراد به ندرت در برابر این نوع هپاتیت ایمن می‌شوند چون سیستم ایمنی نمی‌تواند به خوبی ویروس را شناسایی كرده و از بین ببرد. این نوع هپاتیت بیشتر از هپاتیت B مزمن می‌شود ولی انتقال این نوع هپاتیت كمتر از نوع B است.»
 موضوعات مرتبط: عمومی , هپاتیت , داروها ,
برچسب‌ها: دانستنی هایی درباره هپاتیت ,
تاریخ : یکشنبه 12 دی 1389
نویسنده : کیان کیانی
موهایتان را بتراشید تا رشدش زیاد شود!!

موهایتان را بتراشید تا رشدش زیاد شود!!

آیا شما هم این گفته ی قدیمی را شنیده اید که موهایتان را بتراشید تا رشدش زیاد شود ؟

تراشیدن مو موجب پر پشت شدن آن نمی‌شود
رئیس بخش بیماری‌های پوست بیمارستان امام خمینی (ره) گفت: تراشیدن موی سر موجب پر پشت شدن آن نمی‌شود.

 پروین منصوری ، افزود: این عقیده بین مردم وجود دارد كه تراشیدن موی سر موجب پرپشت شدن آن می‌شود و برخی نیز اعتقاد دارند تیغ زدن موهای بدن موجب زبری و زیاد شدن آنها می‌شود.
وی در گفت‌وگو با  فارس گفت: این عقیده نیز صحیح نیست به دلیل اینكه تعداد فولیكول‌های موی افراد در زمان جنینی مشخص می‌شود و بعد از تولد، فولیكول موی جدیدی ساخته نمی‌شود، این فولیكول‌ها فقط می‌توانند دچار تغییراتی مثل سفید شدن، از بین رفتن و كم شدن شوند.
 
رئیس بخش بیماری‌های پوست بیمارستان امام خمینی (ره) افزود: فولیكول‌های مو در عمق پوست قرار دارد و مو در داخل آن ساخته می‌شود و سپس رشد می‌كند.

منصوری گفت: زمانی كه مو از پوست كنده می‌شود در موقع خروج مجدد مو، نوك نازك آن از پوست خارج می‌شود تا بخواهد رشد كند، سطح كلفت‌تر آن روی پوست قرار می‌گیرد و این احساس كاذب به افراد دست می‌دهد كه مو با تراشیدن كلفت می‌شود.

وی اضافه كرد: مو مانند كارخانه‌ای فعال است كه دائم در حال رشد است و هرگاه داخل فولیكول، موی جدیدی جوانه بزند موی قدیمی می‌ریزد.موضوعات مرتبط: عمومی , داروها ,
برچسب‌ها: موهایتان را بتراشید تا رشدش زیاد شود!! ,
تاریخ : یکشنبه 12 دی 1389
نویسنده : کیان کیانی
حركاتی برای رهایی از كمردرد + تصویر

حركاتی برای رهایی از كمردرد + تصویر

كمردرد از دردهای شایعی است كه اكثر افراد كم و بیش آن را می‌شناسند و به احتمال زیاد آن را تجربه كرده‌اند.

 اغلب اوقات كمردرد به این علت رخ می‌دهد كه رباط‌ها و عضلات نگهدارنده مهره‌های كمر دچار كشیدگی می‌شوند. در این شرایط وقتی این عضلات دچار ضعف و كشیدگی می‌شوند مهره‌های كمر ثبات خود را از دست می‌دهند و شما درد را در ناحیه كمر احساس می‌كنید.

برخی از شغل‌ها كه با بلندكردن و حمل اجسام سنگین همراهند یا كارهایی كه در آن فرد مجبور است برای مدت طولانی در وضعیت نشسته یا ایستاده قرار بگیرد یا آن كه زیاد خم و راست شود، فرد را بیشتر در معرض كمردرد قرار می‌دهند. انجام حركات زیر با تقویت عضلات كمر از ابتلا به كمردرد
پیشگیری می‌كند.حركت اول:
پاشنه یكی از پاها را روی چهارپایه‌ای كه 40ـ30 سانتی‌متر از سطح زمین بالاتر است قرار دهید. در حالی كه زانوی خود را صاف نگه داشته‌اید از مفاصل ران به جلو خم شوید تا جایی كه كشش خفیفی در پشت ران‌های خود احساس كنید. دقت داشته باشید كه در هنگام انجام این حركت شانه‌های خود را جلو نیندازید و كمر خود را خم نكنید. 30ـ15 ثانیه در حالت كشش بمانید و این حركت را 3 بار تكرار كنید.

حركت دوم:
به حالت چهاردست و پا روی زمین قرار بگیرید و شكم خود را شل كنید طوری كه كمرتان گود بیفتد. 5 ثانیه در همین حالت بمانید و سپس كمرتان را رو به بالا به حالت قوسی درآورید و 5 ثانیه هم این حالت را حفظ كنید. این حركت را 3 نوبت و در هر نوبت 10 بار تكرار كنید.

حركت سوم:
به پشت روی زمین دراز بكشید و زانوهای خود را خم كرده و كف پاهای خود را روی زمین بگذارید. عضلات شكم را منقبض كرده و كمر خود را به زمین فشار دهید. 5 ثانیه در این حالت بمانید و به حالت اول برگردید. این حركت را 3 نوبت در روز و در هر نوبت 10 بار تكرار كنید.موضوعات مرتبط: عمومی , بیماری های فصلی , داروها ,
برچسب‌ها: حركاتی برای رهایی از كمردرد + تصویر ,
آخرین مطالب