تبلیغات
وبلاگ اطلاعات پزشکی - مطالب شهریور 1388
سلام عزیزان کیان هستم بچه ی مهاباد خوشحالم که به به وبه من اومدین امیدوارم که مطالبم به دردتون بخوره
تاریخ : سه شنبه 31 شهریور 1388
نویسنده : کیان کیانی

اوباما مردم آمریکا را به تزریق واکسن آنفلوانزای خوکی توصیه کرد 
 

رییس جمهور آمریکا پس از نشست فوق العاده با وزرای بهداشت و امنیت داخلی کشورش ، خطاب به مردم آمریکا گفت که گرچه استفاده از واکسن ضد آنفلوانزای خوکی امری اختیاری است اما او آن را به همه آمریکایی ها شدیدا توصیه می کند.   

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  باراک اوباما که از ماه آوریل امسال با شیوع جدی آنفلوانزای خوکی بطور مستمر در جریان تحولات مربوط به این بیماری و درمان مبتلایان قرار می گیرد، روز سه شنبه در پی نشست با مسئولان مربوطه با لحنی که نگرانی در آن محسوس بود خطاب به مردم آمریکا گفت: قصد من این نیست که کسی را نگران کنم اما دلم می خواهد همه برای مقابله با آن آمادگی داشته باشند.
در حالی که مسائل و مشکلات بیشماری ذهن و وقت رییس جمهوری تازه آمریکا را که بیشتر از ۸ ماه از ورود او به کاخ سفید نگذشته به خود مشغول کرده است ، ناظران همزمانی شیوع این بیماری با شروع کار او را بداقبالی توصیف می کنند.
این ناظران معقدند در صورتی که دولت اوباما قادر به مهار این بیماری و پیشگیری از گسترش بیشتر آن نباشد این امر می تواند در کارنامه دوران اول ریاست جمهوری او اثری مخرب بجای بگذارد و شانس وی را برای پیروزی در دور دوم تا حدود زیادی کاهش دهد.

گزارش های منتشر شده از سوی کاخ سفید پیش بینی می کنند که با فرا رسیدن فصل سرما بیش از نیمی از مردم آمریکا به ویروس آنفلوانزای خوکی مبتلا خواهند شد.

چون ویروس آنفلوانزای خوکی با کلیه ویروس های عامل آنفلوانزا در گذشته تفاوت دارد ، هنوز هیچ یک از مسئولین آمریکایی از موثر بودن واکسن های تازه که قرار است تا ماه اکتبر امسال در اختیار مردم قرار بگیرند، اطمینان قطعی ندارند.
برخی گزارش ها حاکی از آن است که میزان تلفات ناشی از این بیماری ممکن است از مرز ۵۰ هزار نفر در سال جاری تجاوز کند.
دفتر سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه با انتشار اطلاعیه ای خطاب به عموم مردم گفته است : “ریاست جمهوری آمریکا در جریان کلیه گزارشات مربوط به این بیماری قرار گرفته و از اعضای کابینه خود خواسته است تا از هیچ تلاشی برای مقابله بااین چالش امنیت ملی دریغ نکنند”.
در اطلاعیه مذکور همچنین آمده است که وزارت بهداری آمریکا هدایت امور مربوط به ایجاد آمادگی های لازم و تلاش های پاسخگویانه را به عهده خواهد داشت و وزارت امنیت داخلی کار هماهنگی و پشتیبانی از فعالیت های ادارات فدرال را پی گیری کرده و تسهیلات لازم را برای اقدام های پاسخگویانه ایالتی و محلی فراهم خواهد کرد.

درهمین حال سایر مقامات رسمی دولت پیگیری طرح ها و پیشنهادات ابداعی لازم را در حوزه های مسئولیت خود به عهده خواهند داشت.”
در این اطلاعیه گزارش برنامه هایی برای مقابله با ویروس مذکور به شرح زیر اعلام شده است:

۱- بکار گیری چهارچوبی ملی درجهت آمادگی و مقابله با ویروس مذکور با تاکید بر چهار ستون اصلی مراقبت, مداوا, واکسینه کردن و ارتباطات.
۲- مشارکت و همکاری با کنگره , فرمانداران , شهرداران, ومقامات رسمی محلی, ادارات بهداری ایالتی و محلی و سایر سازمان ها و نهاد های بهداشتی و اضطراری به منظور مقابله بموقع با بیماری.
۳- تاسیس یک پایگاه اینترنتی در رابطه با ویروس مذکور که به طور ۲۴ ساعته آماده تماس و گفتگو با مراجعه کنندگان در مورد نگرانی های آن ها باشند.
موضوعات مرتبط: آنفولانزای خوکی ,
تاریخ : سه شنبه 31 شهریور 1388
نویسنده : کیان کیانی

آشنایی با رشته فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی از رشته های توانبخشی است و توانبخشی مجموعه اقداماتی است که برای یک فرد معلول یا بیمار انجام می دهد. تا تشخیص بتواند از نظر جسمی - روانی - اجتماعی حداکثر توانائی و استقلال خویش را بدست آورد.و زندگیش را به حد طبیعی نزدیک سازد کلمه فیزیوتراپی از دو بخش تشکیل شده است فیزیو به مفهوم عوامل فیزیکی و تراپی به معنای درمان است فیزیوتراپی در واقع همان طب فیزیکی است و بر خلاف رشته های دیگر طب که از داروها و مواد شیمیائی برای درمان بیمار استفاده می کند از عوامل فیزیکی و مکانیکی جهت درمان نیاز نیازمندان بهره می برند.

فیزیوتراپی می تواند جهت توانبخشی و نجات بیماران به عنوان یکی از بازوهای توانمند تیم پزشکی وارد عمل شود و جامعه ما را از زمین گیر شدن و ناتوان شدن گروهی از جوانان و سالمندان که به دلیل تصادفات و حوادث ناگوار و کهولت سن مشکل پیدا می کنند رهایی بخشد.

تعریف فیزیوتراپی
فیزیوتراپی ، شاخه ای از پزشکی است که در آن برای توانبخشی بیماران از عوامل فیزیکی مثل گرما ، سرما ، الکتریسیته ، نور و عوامل مکانیکی و ورزش استفاده می شود.

بسیاری از حوادث باعث می شوند كه اندام حركتی انسان از حركت بایستند گرچه این ایستایی موقت باشد اما آسیب های آن دراز مدت و در برخی اوقات بهبودی كامل حاصل نمی شود نباید از نظر دورداشت كه حركت برای بعضی از اندام ها مانند دست و پا همانند اكسیژن ضروری و حیاتی است كاری كه فیزیوتراپ انجام می دهد به جریان انداختن حركاتی است كه بنابر اتفاق دچار آسیب شده اند فیزوتراپ با انجام حركاتی كه مبنای علمی دارد و استفاده از ابزاری كه جریان حركت را تسهیل می نماید به خدمت رسانی می پردازد در واقع فیزیوتراپ فردی است با قابلیت‌های فردی بالا چه از نظر جسمی، چه از نظر روحی. چرا؟ چون فیزیوتراپ كسی است كه توان دوباره‌ای را به شخص بیمار می‌بخشد.داشتن حوصله و عشق و علاقه به كار تنها راه ادامه تحصیل یا انتخاب این رشته است.فیزیوتراپی‌ رشته‌ای‌ است‌ كه‌ با استفاده‌ از عوامل‌ فیزیكی‌ (مثل‌ گرما، سرما، نور، اشعه‌ لیزر، الكتریسیته‌ و…) و عوامل‌ مكانیكی‌ جهت‌ كمك‌ به‌ درمان‌ ناتوانی‌ فرد و بازگرداندن‌ كار اعضای‌ بدن‌ و هدایت‌ بیمار برای‌ استفاده‌ از توانایی‌ باقیمانده‌ به‌ او كمك‌ می‌كند.

فیزیوتراپیست‌ با استفاده‌ از یك‌ سری‌ وسایل‌ مثل‌ ابزارهای‌ الكترونیكی‌ و حركات‌ ورزشی‌ در جهت‌ رفع‌ معلولیت‌ و افزایش‌ كارآیی‌ عضلات‌ و اعصاب‌ تلاش‌ می‌كند. رشته‌ فیزیوتراپی‌ دارای‌ بخش‌های‌ مختلفی‌ است‌.

در بخش‌ الكتروتراپی‌ فیزیوتراپیست‌ با استفاده‌ از عوامل‌ فیزیكی‌ مانند اشعه‌ مادون‌ قرمز و درمان‌ بیماران‌ می‌پردازند. در بخش‌ مكانوتراپی‌ با استفاده‌ از وسایل‌ مكانیكی‌ مانند قرقره‌ و دستگاههای‌ بدنسازی‌ به‌ درمان‌ بیماران‌ می‌پردازند، در بخش‌ هیدروتراپی‌ (آب‌ درمانی‌) با استفاده‌ از خواص‌ آب‌ به‌ درمان‌ بیماریها می‌پردازد.

 طول دوره كارشناسی در این رشته ۴ سال می‌باشد . استفاده از كره، نور، الكتریسیته، آب، لیزر و حركات مكانیكی ابزار یك فیزیوتراپ است. این رشته نحوه استفاده از این ابزار را برای بهبود بیمار آموزش می‌دهد.

 مقاطع‌ تحصیلی‌ و گرایش‌های‌ رشته‌ فیزیوتراپی‌ :

دارای‌ سه‌ مقطع‌ تحصیلی‌ كارشناسی‌ پیوسته‌، كارشناسی‌ ارشد ناپیوسته‌ و دكتری‌ است‌.

در مقطع‌ كارشناسی‌ دارای‌ گرایش‌ نمی‌باشد. مدت‌ تحصیل‌ در دوره‌ كارشناسی‌ ۴ سال‌ و دوره‌ كارشناسی‌ ارشد ۲ سال‌ می‌باشد.

امكان‌ ادامه‌ تحصیل‌ در رشته‌های‌ همجوار :

فارغ‌ التحصیلان‌ این‌ رشته‌ می‌توانند در رشته‌هایی‌ مانند فیزیوتراپی‌، علوم‌ تشریح‌، آناتومی‌، فیزیولوژی‌ و … ادامه‌ تحصیل‌ دهند.

فرصتهای‌ شغلی‌ فارغ‌ التحصیلان‌ رشته‌ فیزیوتراپی‌ :

فارغ‌ التحصیلان‌ می‌توانند در بیمارستانها، سازمان‌ بهزیستی‌ ،هلال‌ احمر، كلینیك‌های‌ توانبخشی‌ و سازمانهای‌ مربوط‌ به‌ توانبخشی‌ مشغول‌ به‌ كار شوند.

همچنین‌ فارغ‌ التحصیلان‌ می‌توانند مطب‌ و مراكز توانبخشی‌ خصوصی‌ تأسیس‌ كنند.

علاقه‌مندی‌ شرط‌ مهمی‌ برای‌ موفقیت‌ و ادامه‌ تحصیل‌ در این‌ رشته‌ می‌باشد.

به‌ دلیل‌ ارتباط‌ نزدیك‌ و تنگاتنگ‌ با بیماران‌ و معلولان‌، داشتن‌ صبر و حوصله‌ و همچنین‌ عشق‌ و علاقه‌ به‌ این‌ كار مهم‌ می‌باشد.

اهداف فیزیوتراپی
فیزیوتراپیست با به حداقل رساندن عوارض بیماریها و درمان بیماریها و نیز از بین بردن عوامل محدود کننده و ناتوان کننده در جهت مستقل نمودن بیمار در طول زندگی تلاش و به طور خلاصه هدف فیزیوتراپی مستقل نمودن بیمار در طول زندگی می باشد.

موارد کاربرد فیزیوتراپی
با توجه به هدف فیزیوتراپی که عنوان شد می توان کاربرد آن را به راحتی بیان کرد به این صورت که هرگاه عوامل محدود کننده و ناتوان کننده باشد با از بین بردن آن بیمار را در رسیدن به هدف توانبخشی کمک کرد ولی به طور اختصار جهت آشنایی بیشتر به موارد زیر اشاره می کنیم :

فیزیوتراپی در بیماران ارتوپدی
از جمله موارد ارتوپدی که می توان در آنها با فیزیوتراپی مفید واقع بود عبارتند از :

شکستگی استخوان ها و دررفتگی مفاصل ، تعویض مفاصل (ارتروپلاستی ها) ، اختلالات اسکلتی عضلانی مثل : کمردرد و گرفتگی عضلات ، ایجاد تغییرات فرسایشی در مفاصل مثل آرتروز : زانو ، شانه ، ران و ستون فقرات و غیره ، اختلال در ستون فقرات : اسکلیوز ، کیفوز و اختلال ناحیه گردن مثل : تورتیکولیو نیز ضایعات بافت نرم مثل پیچ خوردگی ، پارگی لیگامانها ، پارگی مینیسک ها ، فتق دیسک بین مهره ای ، کندرو مالاسی ، کشیدگی تاندون عضلات ، پارگی تاندون عضلات و اختلالات مادرزادی مانند دررفتگی مفصل ران ، تشکیل نشدن کامل مهره ها ، کف پای صاف ، پا چنبری ، پا پرانتزی ، پا ضربدری ، دنده گردنی ، لغزش مهره های ناحیه کمر و … و در مورد قطع اندامها به دلیل تصادفات ، جنگ ها و بیماری ها و … و نیز مواردی همچون خشکی مفصل شانه ، آتروفی سودک ، ضایعه گلف البو و ضایعه تنیس البو و جراحی های دست و … می توان از فیزیوتراپی استفاده کرد.

فیزیوتراپی در بیماریهای روماتولوژیبیماری های مفاصل و بافت نرم را اصطلاحا بیماری های روماتولوژی می نامند و فیزیوتراپی در بیماران روماتولوژی میتواند جهت کاهش درد و کاهش تورم و التهاب و نیز جلوگیری از پیشرفت عوارض بیماری و بدست آوردن حداکثر کارایی دوباره از مفصل مفید واقع شود و از جمله این بیماری ها عبارتند از : پولی میوزیت (التهابی است که در عضلات ایجاد می شود) ، در ماتومیوزیت (تارهای عضلانی و پوست ملتهب می شود) ، اسپوندیلیت انکیلیوزان (التهاب ستون فقرات و بافت های مجاور آن) آرتریت روماتوئید (التهاب مفاصل ، رباط و کپسول مفصلی) و بیماری هایی مثل آرتروز زانو ، ران و ستون فقرات ، و اختلافات دیگر مثل بورسیت ، کپسولیت ، تندونیت ، تنوسینویت ، آرتریتها و آرتروزها ، سندرم بهجت و غیره.
 فیزیوتراپی در بیماریهای اعصاب
با توجه به اینکه در بیماران اعصاب ، عضلات بیمار گرفتار می شوند. فیزیوتراپی جهت تقویت عضله و راه اندازی بیمار موثر می باشد و از جمله این بیماری ها عبارتند از : بیماری های عفونی مغز یا سیستم عصبی مثل آبسه مغزی ، سرخجه ، سیفلیس ، مننژیت ، فلج اطفال و غیره. و بیماری های عروق مغز مثل سکته مغزی ، تومورهای سیستم عصبی مثل تومور مغز ، تومور مخچه ، تومورهای نخاع و ضایعات دیگر همچون : ضایعات نخاع ، ضایعات اعصاب و اعصاب محیطی و غیره.

فیزیوتراپی در اطفال
قریب به ۱۰% از کودکانی که به دنیا می آیند دچار نوعی از معلولیت می باشند که با فیزیوتراپی به موقع می توان در معلولیت موجود اقدامات موثری را انجام داد و از جمله این معلولیتها عبارتند از : فلج مغزی ، فلج اطفال ، فلج زایمانی (ارب پالزی) ، تور تیکولی (کودکانی که با گردن کج به دنیا می آیند) ، اختلال در مچ پا (مثل کف پای صاف ، و پا چنبری و غیره).

فیزیوتراپی در بیماریهای زنان
فیزیوتراپی در بیماری های زنان را با هدف کاهش درد و از بین بردن برخی عفونتها و چسبندگی ها که در بافتهای مختلف دستگاه تناسلی ایجاد می شود و نیز تقویت عضلات ناحیه شکم و اطراف لگن انجام داد و از جمله این موارد عبارتند از : کمر درد که منشا آن بیماری های زنان است ، ضعف عضلات ناحیه شکم و لگن و بیمار های التهابی و در برخی از جراحی های دستگاه تناسلی زنان و غیره.

فیزیوتراپی در اعمال جراحی
حال عمومی بیماران و جلوگیری از ایجاد و کنترل و حفظ دامنه حرکات مفاصل اطراف محل عمل برای از بین بردن درد و جسبندگی و محدودیت حرکتی می توان از فیزیوتراپی استفاده کرد و از جمله موارد آن عبارتند از : سوختگیها و در برخی اعمال جراحی در ناحیه فک و صورت و غیره.

 فیزیوتراپی در بیماریهای پوستی
در بیماریهای پوستی می توان با کاهش درد به بهبودی سریع و بهتر صدمات پوستی کمک کرد و از جمله این بیماریهای پوستی عبارتند از : سوختگی پوست و زنا و آکنه و لوپوس و در اعمال جراحی پلاستیک و اعمالی که برای زیبایی انجام می شود با کنترل چسبندگی محل عمل و غیره.
 فیزیوتراپی در بیماران بستری در بخشهای بیمارستان
با توجه به اینکه وقتی بیماران عزیز در بیمارستان بستری می شوند از هر گونه حرکت عاجزند که به دنبال آن خشکی مفاصل و ضعف عضلات و نیز تجمع ترشحات درریه آنها و نیز بیماریهای زخم بستر آنها را تهدید می کند و برای پیشگیری از بوجود آوردن این مشکلات لازم است بعد از تجویز پزشک هر روز حداقل یک نوبت فیزیوتراپیست با انجام حرکات فعال و غیرفعال و نیز تمرینات تنفسی و همچنین با ارائه راهنمایی های لازم از به وجود آوردن گرفتاری بیشتر پیشگیری می کند و زمینه لازم برای توانبخشی بیمار را فراهم می کند.
فیزیوتراپی در بیماریهای قلبی و تنفسی
فیزیوتراپی در بیماران تنفسی شامل اصلاح الگوی تنفسی تقویت عضلات سیستم تنفسی و تخلیه ترشحات داخل ریه و مجاری تنفسی و همچنین تحریک رفلکس سرفه و آموزش روشهای تنفسی و تمرینات تنفسی می باشد و همچنین آموزش وضعیت های خاص برای تخلیه ترشحات از ریه می باشد و برای درمانی در بیمارستان قلبی شامل : بهبودی وضعیت بیمار و نیز افزایش کارایی سیستم قلبی عروقی که از جمله موارد قلبی ِ تنفسی عبارتند از : جراحی در ناحیه قفسه سینه ، ضعف در عضلات سیستم تنفسی ، شکستگی دنده ها ، بیماریهای تنفسی مثل پنومونی یا ذات الریه ، آمبولی ریه ، آبسه ریه ، برونشکتازی ، آتلکتازی ، برونشیت مزمن ، آمفیزم و آسم و سرطان عناصر تنفسی و غیره . و نیز بیماری هایی همچون ایسکمی قلبی ، ترومبوفلبیت ، واریس و غیره.

فیزیوتراپی در سالمندان

با توجه به اینکه سالمندان عزیز با بالا رفتن سن و کاهش فعالیت روزانه دچار ضعف و ناتوانی می شوند لازم است زیر نظر فیزیوتراپیست ماهر به حرکت ورزشی ادامه داده و از بروز مشکلات پیشگیری نمایند. در پایان اشاره به این نکته ضروری است که یکی از دلایل ثمر بخش بودن درمان بیماران در کشور های پیشرفته وجود ارتباط تنگاتنگ بین پزشک معالج از قبیل : جراح ارتوپد ، جراح اعصاب ، داخل اعصاب ، متخصص روماتولوژی ، متخصص قلب و عروق و متخصص ریه و جراح و … با سایر کادر درمان همچون تیم توانبخشی (فیزیوتراپیست) می باشد بنابرین اگر روزی بتوانیم بین پزشک معالج و فیزیوتراپیست ارتباط تنگاتنگ درمانی را بیش از پیش تقویت کنیم فیزیوتراپی می تواند گام بلندی را در درمان فیزیکی بیماران سکته مغزی ، فلج اندام ها ، آرتروز زانو ، ضایعات مفاصل و ستون فقرات و عوارض شکستگی ، ضایعات نخاعی ، بیماران قلبی و عروقی و ریوی و … بردارد.

مهمترین روشهای درمانی در فیزیوتراپی عبارتند از :
۱) الکتروتراپی توسط دستگاههای گوناگون الکتریکی درد بیمار کاهش یافته و پروسه ترمیم بافتها را سرعت می بخشد در این روش از موارد زیر استفاده می شود
الف) امواج مادون قرمز و ماوراء بنفش
ب) تحریکات الکتریکی پوستی
ج) امواج مافوق صوت
د) میدانهای الکتریکی و مغناطیسی
هـ) لیزر
۲) حرکت درمانی حرکت دادن قسمتهای مختلف بدن بوسیله خود بیمار یا متخصص فیزیوتراپی حرکت درمانی نامیده می شود این روش درمانی مورد استعمال وسیعی برای معالجه ضایعاتی بدن دارد خصوصاْ مدت زمانی که بیمار بستری است بایستی حرکت را شروع نمود تا از خشک شدن مفصل و سفت شدن مفصلهای جلوگیری نمود.
۳) ماساژ یکی از قدیمی ترین روشهای درمانی است که توسط متخصص فیزیوتراپی به کمک دست یا از طریق دستگاه ماساژ الکتریکی صورت می گیرد
۴) آبدرمانی یا هیدروتراپی در این روش از آب به شکل استخر یا حوضچه های آب گرم یا آب معدنی و …….. استفاده می شود.
 

موارد کاربرد فیزیوتراپی :
۱) بیماریهای استخوان - مفاصل - عضلات
۲) بیماریهای روماتیسمی
۳) بیماریهای اعصاب
۴) ضایعات ورزشی
۵) جراحی ها
۶) بیماریهای قلب و عروق
۷) بیماریهای تنفسی
۸) بیماریهای زنان و زایمان
۹) بیماریهای پوستی
۱۰) بیماریهای کودکان
۱۱) سوختگیها
۱۲) معلولان جسمی و حرکتی
 

هدف کلی :
برای درمان بیماران با روشهای فیزیکی یک متخصص فیزیوتراپی ابتدا با قسمتهای مختلف بدن آشنا شده سپس سایر موارد فیزیکی درمان و تک تک روشهای آن را مثل الکتروتراپی - ترموتراپی ورزش درمانی و روشهای درمانهای دستی (موبیلیزاسیون) را فرا می گیرد.
بدین منظور واحدهای درسی دانشجویان به گونه ای تنظیم شده که ابتدا هر دانشجو با ساختمان طبیعی بدن و نحو کار دستگاهی مختلف آشنا شود (واحد آناتومی و فیزیولوژی ) سپس بیماریهای مختلف ارتوپدی -اعصاب - تنفسی و روماتیسمی و غیره را فرا میگیرد همزمان با آنها واحدهای در رابط با نحوه حرکت بخشهای مختلف بدن (کینزیولوژی - بیومکانیک ) و روشهای الکتروتراپی و حرکت درمانی و تکنیکهای خاص آن ارائه می شود هدف از این دوره تربیت افراد ایست متعهد و متخصص که پس از طی یک دوره کارشناسی فیزیوتراپی بتواند بر اساس تشخیص پزشکی درمان فیزیکی را بعهده بگیرند.

عرصه های آموزشی :
دوره کارشناسی فیزیوتراپی ۴ سال و نظام آموزشی آن مطابق آئین نامه آموزشی دانشگاهها و موسسه های آموزش عالی مصوب شورای عالی برنامه ریزی است دروس به صورت عملی -نظری - نظری عملی و کارآموزی عرضه می شود .
دانشجو برای فارغ التحصیلی لازم است در ترم آخر در یکی از زمینه های فیزیوتراپی مطالبی را به صورت تحقیق و یا گردآوری با راهنمائی اساتید این رشته تهیه نموده و آن را به عنوان رساله خویش جهت استفاده دانشجویان و سایر متخصصین این رشته ارائه نماید و سپس در امتحان جامع فیزیوتراپی را با موفقیت بگذراند.

تعداد کل واحدهای درسی ۱۳۵ واحد :
▪ دروس عمومی : ۲۰ واحد
▪ دروس پایه : ۴۷ واحد
▪ دروس تخصصی : ۴۴ واحد
▪ کارآموزی درعرصه : ۲۴ واحد

درس های این رشته:

ردیف

نام درس

۱ آسیب‌شناسی
۲ آشنایی با اصول توانبخشی و طب فیزیکی
۳ آناتومی اعصاب
۴ آناتومی و تشریح ۱ و ۲ و ۳ و ۴
۵ ارتوپدی
۶ ارزشیابی و اندازه‌گیری
۷ استخوان شناسی
۸ الکتروتراپی ۱ و ۲
۹ اندام‌های مصنوعی و وسایل کمکی
۱۰ بافت‌شناسی
۱۱ بیماریهای قلب و عروق و تنفس
۱۲ پایان‌نامه
۱۳ تمرین درمانی ۱ و ۲ و ۳
۱۴ روانپزشکی
۱۵ روانشناسی عمومی و معلولین
۱۶ روماتولوژی
۱۷ زبان تخصصی
۱۸ ژنتیک
۱۹ فیزیوتراپی در ارتوپدی
۲۰ فیزیوتراپی در اعصاب
۲۱ فیزیوتراپی در بیماریهای قلب، عروق و تنفس
۲۲ فیزیوتراپی در جراحی
۲۳ فیزیوتراپی در روماتولوژی
۲۴ فیزیولوژی ۱
۲۵ فیزیولوژی ۲
۲۶ فیزیولوژی اعصاب
۲۷ فیزیک برای فیزیوتراپی
۲۸ ماساژ و اصول درمانهای دستی
۲۹ نورولوژی
۳۰ کارآموزی در عرصه ۱
۳۱ کارآموزی در عرصه ۲
۳۲ کارآموزی در عرصه ۳
۳۳ کارآموزی در عرصه ۴
۳۴ کارآموزی در عرصه ۵ (درمانگاه گوش و حلق و بینی)
۳۵ کارآموزی در عرصه ۶
۳۶ کمک‌های اولیه
۳۷ کینزیولوژی و بیومکانیک ۱ و ۲ و ۳موضوعات مرتبط: داروها ,
تاریخ : سه شنبه 31 شهریور 1388
نویسنده : کیان کیانی

نهمین نفر براثر آنفلوانزای خوکی در کره جنوبی جان باخت  .
کره جنوبی روز شنبه اعلام کرد که یک نفر دیگر به علت ابتلا به بیماری آنفلوانزای خوکی در این کشور جان باخته است.   

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از پخش ماهواره ای تلویزیون دولتی کره جنوبی  ،  جدیدترین قربانی بیماری انفلوانزای خوکی در کره جنوبی یک زن ۸۱ ساله است که بر اثر این بیماری جان باخت . او نهمین نفری است که براثر این بیماری جان می سپارد.
مقام های کره جنوبی خاطر نشان کرد : وی قبل از ابتلا به آنفلوانزای خوکی از بیماری ریوی نیز رنج می برده است.

نخستین مورد مرگ در این کشور به علت بیماری آنفلوانزای خوکی اوایل ماه ” می ” ثبت شد و تاکنون ۹ هزار و ۹۶۸ نفر در کره جنوبی به این بیماری ابتلا پیدا کرده اند.
در شهر ماکائو نیز شمار مبتلایان به بیماری انفلوانزای خوکی به دوهزار نفر و در بندر هنگ کنگ نیز تاکنون بیش از ۲۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا شده اند.
موضوعات مرتبط: آنفولانزای خوکی ,
تاریخ : سه شنبه 31 شهریور 1388
نویسنده : کیان کیانی

شمار زیادی از “ماماها” در ایران بیکارند و هیچ توجیهی به بیکار بودن شمار زیادی از “ماماها” در سطح جامعه وجود ندارد . رئیس سازمان نظام پزشکی استان زنجان گفت: در زمان حاضر حدود ۵۰ هزار”ماما” در ایران وجود دارد که بخش اعظمی از این قشر بیکار هستند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  ، حسین بابایی بعد از ظهر چهارشنبه در مراسم گرامیداشت روز ماما افزود: هیچ توجیهی به بیکار بودن شمار زیادی از “ماماها” در سطح جامعه وجود ندارد و در حال حاضر نیز از مجوزهای استخدامی وزارت بهداشت ۱۲ تا ۱۳ درصد آن را قشر ماما به خود اختصاص می‌دهند، به طوری که سالانه حدود دو هزار ماما جذب می شود.

وی ادامه داد: در فرآیند توسعه‌ انسانی، ماماها نقش ویژه‌ای را در سطح جامعه بر عهده‌ دارند، به طوری که می‌توان گفت نظام سلامت هر کشوری نیازمند فعالیت این افراد است که می‌توان با پیشبرد روش‌های صحیح مامایی، از مرگ و میر مادران باردار جلوگیری کرد.

بابایی افزود: مشاوره‌ قبل از بارداری و آموزش در سطوح مدارس دخترانه به مشکل مدرن توسط ماماها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

رئیس سازمان نظام پزشکی استان زنجان با تاکید بر اینکه باید فواصل زایمان در کشورمان به حد استاندارد برسد، افزود: با توجه به آمارهای جهانی سالانه بیش از ۱۷۰ میلیون کودک کم وزن در جهان به دنیا می‌آیند که این امر باعث عوارض‌های خاص و مرگ ‌و میر می‌شود.

بابایی گفت: با توجه به شیوع بیماری‌هایی نظیر قلبی- عروقی، فشارخون، دیابت، کلیوی، بیش از ۵۰ درصد سرانه در زمینه‌ کاهش و پیشگیری این بیماری‌ها در سطح جامعه هزینه می‌گردد.

رئیس سازمان نظام پزشکی استان زنجان در  ادامه با بیان اینکه بحث پیشگیری در زمینه‌ توسعه سلامت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است افزود: در این خصوص ماماها، نقش بسزایی دارند و می‌توانند در کاهش مشکلات و عوارض دوران بارداری موثر واقع شوند.

بابایی ادامه داد: سرمایه‌گذاری در بحث پیگشیری و بهداشت بلند مدت بوده اما می‌تواند برای سال‌های آتی هدفمند شود.
تاریخ : سه شنبه 31 شهریور 1388
نویسنده : کیان کیانی

نقش دوشهای حمام در ابتلا به بیماریهای ریوی!
نتایج تحقیقات دانشمندان آمریکایی نشان می دهد که سر پلاستیکی دوش حمام محلی مطلوب برای باکتریهای خطرناکی است که عامل بروز بیماریهای ریوی است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، محققان دانشگاه کلورادو با تمرکز بر روی سر پلاستیکی دوشهای حمام دریافتند که این سرها محل رشد باکتریهای بیماریزا است.

این محققان در ۹ مرکز و شهر آمریکا ۵۰ سر دوش را در اماکن خصوصی و عمومی بررسی و کشف کردند که ۳۰ درصد از این دوشها آلوده به سطوح بالایی از باکتری Mycobacterium avium هستند. به این ترتیب بسیاری از این باکتریها با قطرات آب وارد بدن افراد می شود.

این باکتری بیماریزا عامل بروز بیماریهای ریوی به خصوص در افراد با سیستم ایمنی ضعیف است.

به گفته این محققان، حضور این باکتری در دوشهای اماکن عمومی تاحدی قابل قبول است اما مشکل مهم در دوشهای خانگی است. این باکتریها روی سر پلاستیکی دوش یک لایه نازک “نوار زیستی ژلاتینی” تشکیل می دهند به طوری که تمرکز این باکتریها روی دوشها ۱۰۰ برابر بیشتر از تمرکز آنها در مدخل کانالهای آب است.

براساس گزارش مجله علمی pnas، نتایج تحقیقات گذشته تمرکز این باکتریها را در جا صابونیهای پلاستیکی نیز تائید می کرد. این محققان توصیه کرده اند که از دوشهای کاملا فلزی استفاده شود.
موضوعات مرتبط: بیماری های فصلی ,
تاریخ : سه شنبه 31 شهریور 1388
نویسنده : کیان کیانی
نقش رابطه جنسی در تداوم ازدواج

نقش رابطه جنسی در تداوم ازدواج

براساس نظریه ناسازگاری جنسی، عدم توافق جنسی زوجین اولین و مهم‌ترین عامل طلاق است. فرض اصلی این نظریه این است که...


خانواده به‌عنوان زیر بنایی‌ترین رکن هر جامعه است که استحکام و بنیان آن جزو ضروریات اساسی است. طلاق این زیربنا را متزلزل ساخته و تاثیرات حادی بر جامعه دارد. رابطه جنسی شکل دهنده بخشی از ادراکات زوجین از همدیگر است و ادراکات جنسی در بین زوجین ارتباط مثبت با رفتارهایی دارد که نگهدارنده و تداوم‌بخش ازدواج است. تحقیقات نشان داده است که صمیمیت جنسی با صمیمیت عاطفی در ارتباط است (گریف، 2001) همچنین مشکلات جنسی به سادگی در متن یک رابطه زناشویی سست و لرزان پدیدار می‌شود...
 
این مشکلات با سلطه‌گری، تنبیه، حسادت، ترس از بی‌وفایی و تعارض‌های مداوم در زمینه‌های دیگر زندگی همبستگی دارد (هاربین، 1997) براساس نظریه ناسازگاری جنسی، عدم توافق جنسی زوجین اولین و مهم‌ترین عامل طلاق است. فرض اصلی این نظریه این است که کامیابی جنسی به ازدواجی موفق و پایدار منجر می‌شود و ناکامی جنسی طلاق را به دنبال دارد. جوهر این نظریه بر این اصل استوار است که از میان تمام عواملی که در پس مشکلات خانوادگی به ویژه مشکلات منجر به طلاق وجود دارد، عدم کامیابی جنسی است که بر دیگر عوامل زمینه‌ای تقدم دارد.

اگر زوجی در روابط زناشویی کامیاب باشند از بسیاری از مشکلات به راحتی در می‌گذرند و زندگی خوبی را سپری می‌کنند. برعکس نبودن یک رابطه جنسی مناسب زمینه را برای دامن زدن به مشکلات جزیی و تبدیل آن به مشکلات بزرگ مهیا می‌سازد. به بیان دیگر می‌خواهم این‌طور بگویم که عوامل دیگر از جمله پول، شغل، فرزندان و تاثیر دیگر افراد و دخالت آنها در خانواده، تا زمانی که رضایت جنسی وجود دارد تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر گسیختگی خانواده ندارد و هیچ یک از عوامل بالا در صورت عدم رضایت‌جنسی و زناشویی نمی‌توانند از فروپاشی خانواده جلوگیری کنند.

براساس این نظریه، لذت‌جویی جنسی اختصاص به سن خاصی نداشته و به تعبیری دیگر فراسنی محسوب می‌شود. مجموعه لذات از جمله لذت جنسی، برای تمام سنین امری غریزی و خدادادی است. تفاوت موجود فقط به خاطر شیوه تظاهر آن است. در برخی پژوهش‌های معدودی که در ایران انجام شده است عامل 40 درصد طلاق‌ها، عدم رضایت جنسی عنوان شده است بنابراین آیا به نظر شما لازم نیست در جهت آموزش جنسی خانواده‌ها، از جمله زوجین جوان و جلوگیری از تبعات اجتماعی بعدی طلاق اقدام عاجلی صورت پذیرد؟! در حالی که به راحتی می‌توان با آموزش جنسی زوجین جوان که در آغاز راه زندگی هستند از بروز مشکلات جنسی و اختلافات زمینه‌ساز طلاق پیشگیری کرد.
 موضوعات مرتبط: بیماری های روانشناسی ,
تاریخ : سه شنبه 31 شهریور 1388
نویسنده : کیان کیانی

کاهش مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در جهان

سازمان بهداشت جهانی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد: میزان مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در سراسر جهان از سال ۱۹۹۰ تاکنون ۲۷ درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از شین هوا ، نخستین گزارش پیشرفت در زمینه “اهداف توسعه هزاره در بخش بهداشت” حاکی از آن است که حدود ۹ میلیون کودک زیر پنج سال در سال ۲۰۰۷ جان خود را از دست دادند که این تعداد بطور چشمگیری از ۵/۱۲ میلیون کودکی که در سال ۱۹۹۰ جان باختند، کمتر است.

دکتر “تایز بورما” مدیر بخش آمار و اطلاعات بهداشتی سازمان جهانی بهداشت گفت: کاهش مرگ و میر کودکان نشان می دهد تقویت نظام های بهداشتی و اقداماتی مانند استفاده از پشه بند آغشته به حشره کش برای حفاظت در برابر مالاریا، درمان خوراکی اسهال، افزایش دسترسی به واکسن ها و بهبود آب و بهداشت در کشورهای در حال توسعه چه دستاوردهایی می تواند داشته باشد.

اهداف توسعه هزاره توسط سازمان ملل و شرکای آن به منظور دستیابی به پیشرفت های چشمگیر در هشت حوزه بهداشت وتوسعه تا سال ۲۰۱۵ تعیین شد. سال ۱۹۹۰ به عنوان سال پایه برای سنجش پیشرفت هایی که به سوی این اهداف به دست آمده، ملاک قرار می گیرد.

با این حال در بسیاری از کشورهای آفریقایی و کشورهای کم درآمد، پیشرفت برای نیل به اهداف توسعه هزاره که قصد آن کاهش دو سوم مرگ و میر کودکان زیر پنج سال تا سال ۲۰۱۵ است، ناکافی به نظر می رسد.

تقویت نظام های بهداشتی در کشورهایی که گرفتار آمار بالای ایدز، مشکلات اقتصادی و یا جنگ هستند، نیازمند تلاشهای بیشتر است. علاوه بر این ، فقیرترین گروهها در کشورهایی که کندترین پیشرفت را دارند و میزان مرگ و میر کودکان در آنها همچنان بالاست باید توجه خاص صورت گیرند.
تاریخ : سه شنبه 31 شهریور 1388
نویسنده : کیان کیانی

یک مدرسه در شارجه به دلیل شیوع آنفلوانزای خوکی تعطیل شد  .
 یک مدرسه خصوصی در امارت شارجه با ثبت شش مورد بیمار مبتلا به آنفلوآنزای “نوع آ” تعطیل شد. 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از شبکه ماهواره ای شارجه ، مدیر آموزش و پرورش امارت شارجه گفت: در این موسسه آموزشی دانش آموزان مشکوک به این بیماری به ۷۲ نفر رسیده به همین منظور مدرسه تا پس از عید فطر، تعطیل شده است .
“فوزیه حسن” افزود: برای پیشگیری از ابتلای دانش آموزان دیگر به این بیماری خطرناک همکاری لازم بین اداره آموزش و پرورش و مسوولان منطقه ای بهداشت برقرار شده است .
وی ادامه داد: رعایت نظافت بیشتر در موسسات آموزشی و مدارس این امارت در دستور کار قرار گرفته است .

بر اساس گزارش های منتشر شده، تاکنون شش مورد مرگ بر اثر آنفلوانزای خوکی در کشور امارات ثبت شده است.
همچنین تاکنون بیش از ۳۰۰ مورد از ابتلا به این بیماری در این کشور تایید شده است.
موضوعات مرتبط: آنفولانزای خوکی ,
تاریخ : دوشنبه 30 شهریور 1388
نویسنده : کیان کیانی

دولت استرالیا  جهت مقابله با خستگی در شیفت های طولانی و شبانه ، پزشکان را به نوشیدن مقدار زیاد قهوه ترغیب کرده است .
پزشکان استرالیایی به یک دستورالمل جدید دولت این کشور معترضند که به آنها توصیه می‌کند با نوشیدن تا حداکثر شش فنجان قهوه بنوشند، هشیاری خود را هنگام شیفت‌های طولانی کاری حفظ کنند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از فرانس پرس  ، این دستورالمل می‌گوید: “دوز پیشنهادی برای کاهش خواب در شیفت شب، ۴۰۰ میلی‌گرم توصیه شده است… که معادل پنج تا شش فنجان قهوه است.”

به گفته این بیانیه  نوشیدنی‌های انرژی‌زا هم می‌‌تواندبه دکترهای خواب‌آلود کمک کند، اما قهوه یا قرص‌های کافئین  به علت سهل‌الوصول بودن و ارزانی بیشتر توصیه می‌شوند.

در مقابل انجمن پزشکی استرالیا نگرانی خود را از این دستورالعمل ابراز کرده است و می گوید دکترهایی که در شیفت‌هایی طولانی تا ۸۰ ساعته کار می‌کنند،‌ باید زمان‌های استراحت کافی داشته باشند.

این دستوالعمل پس از آن صادر شده است که بررسی‌ها مشکلات زیادی در مورد خستگی پزشکان در هنگام کار در استرالیا نشان داده است، از جمله جراحانی که در اتاق عمل به خواب می‌روند.
تاریخ : دوشنبه 30 شهریور 1388
نویسنده : کیان کیانی
مشكلات عادت ماهانه دختران نوجوان

مشكلات عادت ماهانه دختران نوجوان

آخرین مرحله بلوغ دختران، قاعدگی است كه در این مرحله هورمون‌هایی از هیپوفیز‌ ترشح می‌‌شود و درنتیجه هورمون‌های زنانه ساخته می‌شوند.
 
آخرین مرحله بلوغ در دختران، قاعدگی است كه در این مرحله هورمون‌هایی از هیپوفیز (یكی از غدد موجود در مغز)‌ ترشح می‌‌شود كه تخمدان‌ها را وادار به ساخت هورمون‌های زنانه می‌كند كه این هورمون‌ها استروژن و پروژسترون نامیده می‌شوند و اثرات زیادی در بدن دختران داشته و رشد جسمی و بالغ شدن آنها را سبب می‌شود.
 

دكتر فرشته معاون، متخصص زنان، زایمان و نازایی در این خصوص بهترین راه ‌حل بهبود و ادامه تنظیم قاعدگی را توجه به رژیم غذایی مناسب ذكر كرده و می‌افزاید: در این دوران مصرف مواد قندی با شیرینی بالا و چربی‌ها، بسیار مضر هستند.

به گفته وی دختران در این زمان باید تا جایی كه ممكن است از خوردن غذاهای حاضری (فست‌فودها)‌ و موادی كه حاوی مواد افزاینده‌اند خودداری كنند چرا كه تمامی این مواد باعث تغییرات هورمونی در بدن می‌شود كه باعث به هم خوردن سیستم تعادل هورمونی و در نتیجه كمبود یا اختلال در عملكرد مناسب تخمدان می‌شود و از آنجا كه تمامی رشد اعضای بدن، بخصوص قد، سینه‌ها و شكل‌گیری اندام در این برهه اتفاق می‌افتد، با عدم كنترل مناسب، چاقی‌های موضعی هنگام بلوغ و پایدار ماندن تغییرات بدنی، عارض می‌شود كه به رژیم غذایی مقاوم می‌شوند.

این پزشك متخصص در ادامه مصرف بیش از حد مواد چربی (سوسیس، كالباس، سس‌ها و چاشنی‌های مصنوعی)‌ را از دلایل رشد بیشتر موهای زائد ذكر می‌كند.
 

اختلال در نظم قاعدگی

تحقیقات نشان داده یكی از مسائل مهمی كه در زمان بلوغ برای دختران جوان مشكل‌ساز می‌شود، اختلال در نظم قاعدگی (پریود)‌ دختران است و از آنجا كه هنوز محور مغز تخمدان تكامل پیدا نكرده است ممكن است فرد تا چندین ماه دچار دیركرد پریود شود یا به صورت نامنظم و به صورت لكه‌بینی دچار خونریزی شود. دكتر معاون با اشاره به این مطلب، بهترین راهكار را «حفظ آرامش» دانسته و خاطرنشان می‌كند: در این سن تغییرات هیجانی همراه بحران‌های روحی می‌تواند مسائل را تشدید كند.

وی می‌افزاید: گاهی از سوی برخی پزشكان به دختران جوان، قرص‌های ضدبارداری تجویز می‌شود كه باید گفت مصرف این قرص‌ها نه تنها كمكی به وضعیت فرد نخواهد كرد بلكه برای وی پریودی مصنوعی و كوتاه مدتی را به همراه خواهد داشت كه طی آن هورمون اضافه‌ای نیز به بدن تحمیل می‌شود.

این پزشك متخصص زنان و زایمان مصرف قرص‌های ضدبارداری را در صورت صلاحدید پزشك، فقط در مواقع خونریزی‌های زیاد و ظهور كیست‌های تخمدانی توصیه می‌كند.

همچنین به اعتقاد وی بهتر است یك تا 2 سال پس از شروع پریود فرصت تنظیم سیكل‌های قاعدگی به بدن داده شود و در این دوران فرد با مصرف رژیم‌های غذایی مناسب، ورزش آهسته و پیوسته (یوگا و مدیتیشن)‌ و جلوگیری از افزایش وزن و رژیم‌های غذایی توخالی، كاهش وزن و تناسب اندام را در كارهای خود بگنجاند.

اختلالات انعقادی

برخی اوقات اختلالات انعقادی در خانواده‌‌ها به صورت نهفته وجود دارد كه با شروع پریود در دختران جوان، خود را نشان می‌دهند به همین دلیل پریودهای طولانی مدتی كه در سونوگرافی، دلیل خاصی نیز ندارند (كیست تخمدان)‌، حتما باید اختلالات انعقادی بررسی و جهت درمان كم‌خونی اقدام شود. دكتر معاون با ابراز این مطلب درخصوص دردهای زمان قاعدگی می‌افزاید: درد پریود امری اجتناب‌ناپذیر است و سیكل‌هایی كه همواره همراه با تخمك‌گذاری صورت می‌گیرند خواه ناخواه درجاتی از این درد شكم را در زمان پریود (قاعدگی)‌ دارد.

وی درخصوص تشدید درد قاعدگی می‌گوید: یكی از دلایل این عارضه می‌تواند به دلیل چرخ محور رحم به صورت آناتومیك باشد، یعنی از آنجا كه رحم در حالت عادی به سمت جلو خم است، این حالت در برخی بیش از حد معمول است، به همین دلیل زاویه و گردن رحم مقداری بسته شده و خروج خون با اشكال مواجه می‌شود. بنابراین دردهای پریود به دلیل افزایش انقباضات رحمی، برای تسهیل خروج خون بیشتر است كه طبق نظر پزشك، چگونگی مراحل استراحت در این ایام به فرد توصیه می‌شود.

همچنین گرم كردن موضعی و استفاده از مسكن‌هایی كه مقدار درد و خونریزی را به میزان قابل توجهی می‌كاهند از راه‌های بهبود است. گفته می‌شود داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی همچون دیكلوفناك، ایندومتاسین و ایبوپروفن می‌توانند در كاهش این عوارض موثر باشند.

رژیم غذایی مناسب

برخلاف این كه زنان در زمان قاعدگی میل به خوردن سبزی و میوه‌جات ندارند، ولی در این ماه، رژیم غذایی پركلسیم و پروتئین‌دار و پرهیز از نمك و شیرینی‌جات می‌تواند تا حد زیادی در روند بهبود موثر باشد، دكتر معاون با اشاره به این مطلب می‌افزاید: مصرف برخی از داروهای گیاهی همچون «رازیانه» و قرص‌های جدید evening prime rose oil  نیز بسیار موثرند.

به گفته این متخصص، میزان خونریزی بستگی به اندازه رحم دارد و بیش از 80 سی‌سی آن در طول یك دوره از عادت ماهانه غیرطبیعی است و ممكن است منجر به كم‌خونی شود. بخصوص كه در تغذیه ایرانی، مواد حاوی پروتئین یا آهن با موادی همچون «نان» تركیب و باعث كاهش میزان جذب آهن می‌شود.

كیست‌های تخمدان

«PCOD» (بیماری تخمدان‌های پلی‌كیستیك)‌ است. در این بیماری كیست‌های ریز به صورت محیطی در اطراف تخمدان وجود دارد و به دلیل اختلال تخمك‌گذاری و ناشی از اختلالات هورمونی وارد بدن شده و میزان ترشحات هورمون مردانه را افزایش داده و در نتیجه باعث بروز ناباروری‌های بعدی می‌شود كه از مشخصه‌های آن، تغییرات هورمونی در آزمایشات، فاصله‌های زیاد زمان پریود، چاقی و جوش‌های صورت مقاوم به درمان است.

یك توصیه

با توجه به ضرورت استحمام در زمان قاعدگی اما ورزش «شنا» در این دوران توصیه نمی‌شود.

دكتر معاون با بیان این مطلب یادآور می‌شود: با توجه به این كه «تامپون» وسیله‌ای برای عدم خروج خون است ولی استفاده از این روش جهت شنا، توصیه نمی‌شود چراكه باعث می‌شود خون به داخل لگن برگردد و بروز برخی از عفونت‌های پنهان، چسبندگی‌های داخل لگن و نازایی را برای فرد ایجاد كند.تاریخ : دوشنبه 30 شهریور 1388
نویسنده : کیان کیانی

بیماری عروق کورونر قلب چیست؟

 
بیماری شریان‌ کورونر(CAD) یا بیماری عروق کورونر قلب (CHD) عارضه‌ای است که در آن پلاکی درون شریان‌های کورونر - شریان‌های تغذیه کننده عضله قلب با خون اکسیژن‌دار - ایجاد می‌شود.
این پلاک از چربی، کلسترول، کلسیم، وسایر مواد موجود درخون تشکیل می‌شود. هنگامی که این پلاک درون شریان‌ها تشکیل می‌شود، عارضه ایجاد شده را تصلب شرایین یا آتروسکلروز می‌گویند.

پلاک شریان‌ها را تنگ می‌کند و جریان خون به عضله قلب را کاهش می دهد. این پلاک همچنین احتمال ایجاد لخته خون را درون شریان افزایش می‌دهد. لخته‌های خون ممکن است به طور نسبی یا کامل جریان خون را مسدود می‌کنند.


هنگامی که شریان‌های کورونر قلب باریک یا مسدود می‌‌شوند، خون اکسیژن‌دار نمی‌تواند به عضله قلب شما برسد. در نتیجه ممکن است آنژین صدری یا حمله قلبی رخ دهد.

آنژین صدری درد یا ناراحتی قفسه سینه است که هنگامی رخ می‌دهد که خون اکسیژن‌دار کافی به منطقه‌ای از عضله قلب نمی‌رسد.

آنژین صدری ممکن است به صورت احساس فشار یا سنگینی در قفسه سینه احساس شود. درد ممکن است همچنین در شانه‌ها، بازوها، گردن، فک، یا پشت حس شود.

حمله قلبی هنگامی رخ می‌دهد که جریان خون به بخشی از عضله قلب به طور کامل قطع می‌شود. در نتیجه خون اکسیژن‌دار به آن منطقه عضله قلب نمی‌رسد و باعث مرگ آن می‌شود. حمله قلبی بدون درمان سریع می‌تواند به عوارضی وخیم و حتی مرگ منجر شود.

در طول زمان، بیماری عروق کورنر قلب می‌تواند به ضعف عضله قلب و نارسایی قلب و نیز بی‌نظمی ضربان قلب (آریتمی) منجر شود.

نارسایی قلب بیماری است که در آن قلب نمی‌تواند خون کافی را به سراسر بدن تلمبه کند.
بیماری عروق کورونر قلب شایع‌ترین نوع بیماری قلبی است و شایع‌ترین علت مرگ و میر در هردوی زنان و مردان است.

تغییر شیوه زندگی، مصرف دارو و/یا انجام اعمال پزشکی توصیه‌شده می‌تواند به طور موثری در اغلب افراد از این بیماری پیشگیری یا آن را درمان کند.
تاریخ : دوشنبه 30 شهریور 1388
نویسنده : کیان کیانی
عامل اصلی کاهش سن بلوغ در کشور

عامل اصلی کاهش سن بلوغ در کشور

سن بروز علائم بلوغ در سال‌های اخیر کاهش چشم گیری داشته و تغذیه به عنوان عامل اصلی این تغییر شناخته شده است.
 

یک متخصص بیماری‌های زنان و زایمان معتقد است که سن بروز علائم بلوغ در سال‌های اخیر کاهش چشم گیری داشته و تغذیه به عنوان عامل اصلی این تغییر شناخته شده است.

دکتر مرضیه غفارنژاد، متخصص بیماری‌های زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی در گفتگو با خبرنگار ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران گفت: ظهور علائم بلوغ با شرایط تغذیه رابطه دارد، اما عامل اساسی و تعیین کننده ژنتیک است، یعنی دختران و پسران زمانی علائم بلوغ را ظاهر می‌کنند که پدر و مادرانشان علائم را ظاهر کرده‌اند.

وی در ادامه تصریح کرد: وضعیت اقتصادی، شهری، روستایی، موقعیت‌های کوهستانی دامنه‌ها و مناطق گرمسیری یا سردسیری و بیماری‌های روانی نیز بر وضعیت بلوغ تأثیر دارد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به فرآیند بلوغ در زندگی گفت: بلوغ فرآیندی در زندگی دختران و پسران است که با تغییرات هورمونی در بدن آغاز شده، این تغییرات موجب ایجاد تغییرات فیزیکی می‌شود که در نهایت مجموع تغییرات هورمونی و فیزکی باعث می‌شود که فرد توانایی تولید مثل پیدا کند.

وی در خصوص سن تغییرات هورمونی اظهار داشت: در دختران تغییرات هورمونی و فیزیکی از سن 8 سالگی ظاهر می‌شود و اولین علائم ظهور جوانه‌های پستانی است به دنبال آن افزایش رشد قدی، رویش مو  در نواحی خاص و عادت ماهیانه تظاهر می‌یابد.

دکتر غفارنژاد با اشاره به سن تغییرات هورمونی در پسران اظهار کرد: تغییرات در پسران از 9 سالگی شروع می‌شود، اولین علامت رشد موهای ناحیه تناسلی است که به دنبال آن دستگاه تناسلی خارجی رشد می‌کند.

وی در ادامه تصریح کرد: خانواده‌ها باید به مسائل بلوغ فرزندان خود آگاه باشند که اگر این تغییرات خارج از چهارچوب بود متوجه شوند و به پزشک مراجعه کنند.

دکتر غفارنژاد با اشاره به تأثیر تغذیه در کاهش سن بلوغ گفت: در دهه‌های اخیر ما شاهد کاهش سن بلوغ در کشورمان بوده‌ایم که با توجه به تحقیقات صورت گرفته در این زمینه می‌توان بیان کرد که علائم بلوغ با شرایط تغذیه رابطه مستقیم دارد.

این متخصص زنان و زایمان در ادامه بیان داشت: دختران و پسران در این سن یا به شدت دچار پرخوری می‌شوند یا کم خوری می‌کنند که هر دو برای فرد مضر است، در این دوران دختران و پسران رشد قدی دارند و به ویتامینها، کلسیم و پروتئین نیازمندند.

وی در خصوص ورزش در سنین بلوغ اظهار داشت: انجام ورزش در این دوران که باعث افزایش تعادل ذهنی و روانی می‌شود به بلوغ و سیر تغییرات در افراد کمک شایانی می‌کند.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به کاهش و افزایش وزن در این سنین گفت: چربی عامل بسیار تأثیرگذاری است به طوری که کودکانی که زیر 47 کیلو وزن دارند دیرتر به سن بلوغ می‌رسند و به طور کلی چاقی یا لاغری بیش از حد فرآیند بلوغ را مختل می‌سازد.
موضوعات مرتبط: همه چیز درباره ی جوش و آکنه ,
تاریخ : دوشنبه 30 شهریور 1388
نویسنده : کیان کیانی
مغزها و ساندویچ‌های خانگی بهترین میان وعده غذایی برای دانش آموزان است

یک کارشناس تغذیه و رژیم درمانی گفت: با توجه به نزدیکی زمان بازگشایی مدارس، بهترین میان وعده غذایی برای دانش‌آموزان، مغزها و ساندویچ‌های خانگی است.

عاطفه نادری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: مغزهایی مانند بادام، فندق، گردو و غیره از بسته‌های انرژی به شمار رفته، حاوی مقادیر بالایی از املاح بوده و نیز غذای کاملی هستند که حجم کمی دارند.

نادری تصریح کرد: البته بهتر است این مواد به صورت بو نداده و بدون افزودن نمک و دیگر افزودنی‌ها استفاده شود.

کارشناس تغذیه با بیان اینکه ساندویچ‌های خانگی نیز مواد غذایی مناسب برای میان وعده غذایی دانش آموزان است، گفت: منظور از ساندویچ خانگی استفاده از سوسیس و کالباس در لابلای نان نیست بلکه باید از موادی مانند پنیر، گردو، تخم مرغ و کتلتهای خانگی در این نوع ساندویچ‌ها استفاده شود.

این کارشناس تغذیه با تاكید بر مصرف میوه، سبزیجات، خرما و شیر به عنوان دیگر مواد غذایی مغذی، افزود: دانش آموزان از مصرف خوراكیهایی با بسته بندی صنعتی خودداری كنند؛ زیرا با توجه به این كه آنها در سنین رشد هستند مصرف چنین موادی به ویژه آن گروه که با مواد شیمیایی و رنگهای غیرطبیعی مخلوط شده می‌تواند در این زمینه خلل ایجاد کند. همچنین این مواد حاوی مقادیر بالایی از قند هستند که باعث بی‌اشتهایی دانش‌آموزان می‌شود.
تاریخ : دوشنبه 30 شهریور 1388
نویسنده : کیان کیانی
نکاتی کلیدی درباره بیماریهای مقاربتی

نکاتی کلیدی درباره بیماریهای مقاربتی

در این مقاله ضمن تعریف STDs یا بیماریهایی که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شوند با نکاتی کلیدی در رابطه با این بیماریهای آشنا می‌شوید.

STDs چیست؟
بیماریهای جنسی یا STDs عبارتند از بیماری مقاربتی كه از شخصی به شخص دیگر در طی تماس دستگاه ژنیتال (یا دستگاه تولید مثلی) یك پارتنر با ژنیتال -مقعد- دهان یا حلق پارتنر دیگر صورت میپذیرد. STD ممكن است توسط ویروس، باكتری یا انگل نیز منتقل شود. این میكروارگانیسمها می‌توانند داخل بدن شده و پوست، مخاط، واژن، ركتوم، حالب، سرویكس، چشم و دهان و حلق را گرفتار كند. وجود هر گونه ترشح  غیر عادی و بدبو، خارش، سوزش، دیزوری، دیس پارونیا، زخم در نواحی تناسلی، نشانه احتمالی وجود عفونت است. در چنین مواردی فرد باید به پزشك مراجعه كرده و تحت درمان قرار گیرد.

* STD در خانمها، تمایل به شدت بیشتری از آقایان دارد.

* ممكن است STD ها باعث سرطان سرویكس شود.

* STD  می‌تواند از مادر به بچه، قبل، در طی حاملگی یا بلافاصله بعد از زایمان منتقل شود.

* محققین بر این باورند كه داشتن STD (به غیر از ایدز) شانس ابتلا به ایدز را می‌افزاید.

حداقل دانستن 5كلید اساسی در رابطه با STD در آمریكا وجود دارد:
* STD، بر روی خانمها و آقایان در هر سطح اقتصادی و تحصیلی وجود دارد و بیشتر در بین دختران نوجوان و زیر 25 سال دیده می‌شود. تقریبا دو سوم همه STD در جمعیت جوان زیر 25 سال اتفاق می‌افتد.

* وقوع  STD بالا رونده است به دلیل اینكه در چندین قرن گذشته از نظر جنسی افراد زودتر فعال شده و ازدواج دیرتر صورت می‌گیرد و بعلاوه طلاق بیشتر شده است.

* در بیشتر موارد STD علامتی ندارد (مخصوصا در خانمها) و زمانی كه علائم پیشرفت می‌كند در واقع پارنتر هم درگیر می‌باشد بنابراین پزشكان برای افرادی كه چند شریك جنسی دارند تستهایی برای غربالگری و تشخیص بیماری می‌دهند.

* در خانمها خطرات بیشتری از عفونت STI (عفونتی که از راه جنسی منتقل می‌شود) نسبت به آقایان وجود دارد و در واقع بیماری در حالت بدون علامت، پیشرفت و بیماری پیشرفته‌تر می‌شودو ایجاد عوارض بیشتری در خانمها می‌نماید كه بعضی از این عفونتها قبل و در حین حاملگی و یا بلافاصله بعد از زایمان منتقل می‌شود كه بعضی از این عفونتها در بچه به آسانی درمان می‌شود ولی بعضی از این عفونتها باعث عوارض (disability) و حتی مرگ بچه می‌شود.

* وقتی بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود به آسانی درمان می‌شود و در بعضی از STDها بیماریهای STD، شانس ابتلا به ایدز را می‌افزاید. چطور می‌توانیم از بیماریهای آمیزشی پیشگیری كنیم؟

كاهش خطر ابتلا به STD، ازراههای زیر امكان دارد:
* داشتن یك رابطه جنسی با شخص غیر عفونی

* استفاده صحیح و مداوم از كاندوم در آقایان

* استفاده از سرنگهای تمیز برای تزریق

* پیشگیری و كنترل بیماریهای STD، برای كاستن خطر ابتلا به عفونت HIV و كاهش خطر ابتلا به STD

* به تاخیر انداختن اولین رابطه جنسی تا حد ممكن؛ افراد جوانتر زمانی كه برای اولین بار sex دارند به مراتب استعداد بیشتری برای ابتلا به STD دارند.

شخصی كه از نظر جنسی فعال است بایستی:
* كنترل مرتب برای بیماری STD، حتی در صورت عدم وجود علائم و مخصوصا در صورت داشتن روابط جنیس با پارتنر جدید.

* دانستن علائم STD و در صورت دیدن كوچكترین علائم، به واحدهای درمانی مراجعه كند.

* اجتناب از داشتن روابط جنسی در زمان قاعدگی، كه خانمهای مبتلا به HIV بیشتر عفونی شده و افراد غیر عفونی HIV، بیشتر مستعد گرفتن عفونت در طی این زمان می‌شوند.

* اجتناب از تماسهای مقعد، و در صورتی كه این عمل انجام می‌شود، استعمال كاندوم در مرد.

* اجتناب از دوش واژینال، به دلیل اینكه بعضی از باكتریها وارد واژن شده و احتمال خطر STD را بیشتر می‌كند.موضوعات مرتبط: همه چیز درباره ی جوش و آکنه ,
تاریخ : دوشنبه 30 شهریور 1388
نویسنده : کیان کیانی
دلایل اصلی ریزش مو/
چرا موها می ریزند؟

ریزش موها می تواند دلایل بسیاری داشته باشد ولی از مهمترین دلایل این امر،کم خونی،استرس و مصرف داروهای خاص است.

از جمله دلایل ممکن ریزش مو که می توان به آن اشاره کرد عبارتند از:
1-    کم خونی: کمبود آهن و به طبع آن کمبود سلولهای قرمز خون منجر به ریزش مو خواهد شد. زیرا این ارگان برای حفظ سلامت فولیکول مو لازم و ضروری است. مکمل های آهن به همراه ویتامین c که به جذب آهن کمک می کند برای رفع این کمبود موثر است.
2-    داروهای خاص: داروهای ضد افسردگی، داروهای ادرار آور و سایر داروهای درمانی می تواند باعث ریزش مو شود. برای رفع این مشکل می توانید مقدار مصرف دارو را تغییر داده و یا با مشورت پزشک از داروهای جایگزین استفاده کنید.
3-    کم کاری یا پر کاری غده تیروئید: عدم تعادل هورمونی باعث افزایش سطح ماده شیمیایی DHT شده که این ماده فولیکول های مو را تحت تاثیر سوء قرار میدهد. مراجعه به پزشک و تجویز داروی مناسب باعث بازگشت مقدار این هورمون به سطح ایده آل می شود.
4-     رژیم غذایی کم کالری: پیروی از برنامه های رژیمی سنگین و سخت باعث ریزش مو، بروز خستگی، کم آبی و درد می شود. برای رفع این مشکل لازم است که روزانه پروتئین کافی دریافت کنید.
5-    استرس: استرس فوق العاده زیاد و متمادی باعث غیر فعال شدن فولیکول های مو می شود و یا توسط سلولهای سفید خونی مورد حمله قرار می گیرد و بعد از مدتی ریزش مو اتفاق می افتد. برای مقابله با این وضعیت لازم است که وسایل آرامش خود را فراهم کنید . انواع تکنیک های مختلف برای کسب آرامش وجود دارد از قبیل یوگا، مدیتیشن و.. با این کار به مروز زمان مو رشد طبیعی خود را به دست می آورد.
 

 


آخرین مطالب