تبلیغات
وبلاگ اطلاعات پزشکی - مطالب دی 1388
سلام عزیزان کیان هستم بچه ی مهاباد خوشحالم که به به وبه من اومدین امیدوارم که مطالبم به دردتون بخوره
تاریخ : یکشنبه 20 دی 1388
نویسنده : کیان کیانی

رابطه جنسی از راه مقعد: نکته های ایمنی و بهداشتی

مقدمه :

از قرنها پیش یکی از راههای مقاربتی، رابطه جنسی از راه مقعد می باشد. طبق مطالعات اخیر، تعداد عمده ای از زوج ها در سالهای اخیر، این روش را در مراحل سکس خود بکار می برند. در نتیجه ی تحقیقی که به روی صد هزار زن انجام گرفته است، آمار نهایی به شرح زیر می باشد:

 • 43% خانمها حداقل یکبار سکس از راه مقعد را داشته اند.
 • 40% از این روش لذّت می برند.
 • 49% سکس از راه مقعد را دوست نداشتند.
 • باقی افراد نیز، هیچ لذتی از این روش نمی برند.

 حتی آمار حاکی از آن است که همه ی همجنس بازان نیز سکس از راه مقعد ندارند، اما به جرأت می توان گفت 59% تا 95% از آنها از این روش به ندرت استفاده می کنند.

چرا بعضی افراد سکس از راه مقعد را دوست دارند؟

بیشتر افراد این عمل را، بسیار مشمئز کننده می دانند و در مقابل برخی نیز از آن لذّت می برند، به خصوص افراد همجنس گرای مرد. در سال 1990، با شیوع بیماری ایدز و احتمال انتقال این ویروس از راه سکس مقعد، استفاده از این روش بسیار ریسک پذیر اعلام شد.

تحولات فیزیکی

به دلیل وجود عصبهای حساس در بخش مقعد، هر گونه تماس جنسی با آن، باعث برانگیخته شدن حس شهوت در انسان می شود. قشای داخلی روده و مخصوصاً بخش انتهایی آن شامل باکتری های مضری هستند، اما چیزی که بسیار خطرناک است، میکروبها و انگلهای همزیست داخل دیواره و مقعد است که در اثر تماس زبان و دهان با مقعد در ابتدای شروع سکس و تحریک آن، به ناحیه دهان و دستگاه گوارشی نفوذ می کند که احتمال ابتلا به ویروس های گوناگون را افزایش می دهد.

آیا سکس از راه مقعد مضر است؟

اگر انجام مراحل آن به درستی انجام شود، صدمه ای نخواهد داشت. با استفاده از کرم های مخصوص و دخول آهسته همراه با صبر و حوصله، می توان به عنوان مرحله ای از سکس، لذّت بخش هم باشد. اما هرگز فراموش نکنید که در مورد کسانی که هیچ تمایلی به انجام این سکس ندارند، اصرار نورزید.

چطور می توانید از این روش سکس، لذّت ببرید؟

عوامل گوناگونی در ارضای جنسی این روش، تأثیرگذارند. یکی از عوامل تحریک پذیری، عصبهای حساس داخل دیواره ی روده و اطراف مقعد است. وجود غده پروستات و تحریکات آن در اثر انقباض و انبساط ماهیچه های حلقوی داخل روده نیز از دیگر عوامل محسوب می شود.

لازمه های سکس از راه مقعد

 • کاندوم
 • کرمهای چرب کننده مخصوص
 • حوصله و صبوری !

در تمامی داروخانه ها کرمهای مخصوص و بدون بو که حد چربی آنها جهت دخول از نظر پزشکی تعریف و تأیید شده است، موجود است.(مثل مارک کی وای)، همچنین می توان از انواع ژل، مرطوب کننده های مخصوص نیز استفاده کنید. هیچگاه از کرمهایی که بیشتر بخش عمده ی آن روغن است، مثل، وازلین و روغن بچه استفاده نکنید، چرا که ایمنی و مقاومت کاندوم را کاهش می دهد، این روغن ها با قشای داخلی روده آمیخته شده و خود عامل برای انتقال میکروب و ویروسها می شوند. بنابراین موقع خرید، حتماً از کرمهای مخصوص که به کاندوم هم آسیبی نرساند، دقت کنید.

چرا باید از کاندوم استفاده کرد؟

استفاده از کاندوم، از ابتدای مرحله سکس (حتی بهتر است هنگام دخول انگشتان نیز از کاندوم آغشته به کرم چرب کننده استفاده شود)، مانع از خراشیده شدن دیواره ی اطراف مقعد و داخل آن با ناخن می شود، که خود عامل برای انتقال ویروس می باشد. حتی اگر از سالم بودن خود و همسرتان مطمئن هستید، باز هم از کاندوم استفاده کنید چرا که ویروسها و انگلهای داخل روده همواره در آنجا زیست میکنند و هر لحظه احتمال دارد که دوباره فعال شوند و انتقال آنها باعث ایجاد سوزش و چرک کردن آلت جنسی مرد می شود.

آیا سکس مقعدی، عملی آلوده است؟

با استفاده از کاندوم، همچنین تنقیه قبل از عمل سکس، می توان از آلودگی های حین سکس کاست. به این صورت که قبل از شروع، کاملاً داخل مقعد را با آب و صابون شستشو دهید.

شروع سکس

مقعد، دریچه ای سخت و محکم است و صرفا" بطور ارادی جهت تخلیه مدفوع به کار می رود، سفت یا شل کردن عضلات این بخش صرفا" تحت اختیار همسر شما است، بنابراین قبل از دخول، با صبر، حوصله و نوازش همسرتان، عصبهای اطراف مقعد را تحریک کنید و زمانی که او را برای شروع عمل دخول، آماده دیدید، به ترتیب زیر پیش روید:

 • با دخول یک انگشت خود که به کرم مخصوص آغشته شده است، شروع کنید.
 • در این حالت انگشت شما کاملاً سفت یا شل بودن ماهیچه های درون مقعد را حس می کند.
 • با چرخاندن انگشت داخل مقعد، حس ترس همسر شما کمتر شده و با عقب و جلو کردن آن، ماهیچه های داخل آن آماده می شوند.
 • زمانی که احساس کردید همسرتان درد ندارد و آرام است، با دو انگشت یا بیشتر این کار را تکرار کنید، در کلیه ی مراحل سکس باید بسیار باحوصله و آهسته پیش روید تا حدی که مقعد وی به اندازه ی آلت جنسی شما آمادگی دخول را داشته باشد.

حالات انجام مراحل سکس

 • بعضی از خانم ها دوست دارند خود بر آلت جنس مرد بنشینند تا کنترل سرعت و حالت دخول به دست خودشان باشد.
 • برخی نیز می توانند بصورت دولا، این عمل را انجام دهند.
 • همچنین می توان بصورت خوابیده بروی پهلو، عمل دخول را انجام دهد.
 • قبل از شروع سکس نظر همسر خود را راجع به وضعیتی که تمایل دارد بپرسید و انتخاب کنید.
 • در این راه صبر، حوصله و استفاده از کرم مخصوص، الزامی است.
 • اگر در ابتدا یا در طول عمل سکس، همسرتان اعتراضی کرد، حتماً عمل دخول را متوقف کنید تا وی دوباره آماده شود.
 • کاملا" دقت کنید که همسرتان در حالتی بدون درد و آرام قرار دارد. تمام اعضای بدن او باید پذیرای این عمل باشد.

احتمال حاملگی در این روش

از نظر علمی احتمال حاملگی و انتقال نطفه از راه روده به رحم وجود ندارد. امّا سکس مقعد، روش قابل قبولی برای پیشگیری از بارداری محسوب نمی شود. به دلیل فاصله ی کم بین مقعد و واژن، احتمال نفوذ ترشحات مرد به واژن وجود دارد. حتی آمار نشان داده است، سالانه 8% از خانم هایی که از راه مقعد سکس داشته اند، باردار شده اند.

ایدز و رابطه ی آن با  سکس مقعد

یکی از عمده ترین راههای انتقال ویروس ایدز، سکس از راه مقعد است. اگر هیچ کدام از زوجین مبتلا به ویروس ایدز نباشند، مسلماً احتمال وقوع این بیماری به صفر می رسد. اما اگر یکی از طرفین آلوده به این ویروس باشد، مطمئناً طرف مقابل در خطر ابتلا می باشد. در صورت عدم استفاده از کاندوم، به دلیل ترشحات آغشته به خون در هنگام سکس، ویروس به راحتی انتقال می یابد. به هر حال به دلیل احتمالات زیاد ابتلا به این بیماری از طریق سکس مقعد، چه با کاندوم و چه بدون آن، پزشکان امروزه بطور جدی مردم را از انجام آن، منع می کنند.

آقایان باید بدانید اگر همچنان مایل به انجام این عمل هستید، به موارد زیر توجه کنید:

 • دخول از راه واژن، به دلیل ترشحات طبیعی داخل آن، همواره راحت تر از دخول از راه مقعد است، بنابراین باز هم تاکید می کنیم از کرمهای مخصوص استفاده کنید.
 • اگر مایل بودید بلافاصله بعد از دخول مقعد، سکس طبیعی (از راه واژن) را شروع کنید، حتماً قبل از آن، آلت تناسلی خود را  کاملاً با آب و صابون ضدعفونی کنید، چرا که واژن بطور طبیعی، سریعا" میکروبهای داخل مقعد روی آلت شما  را جذب می کنند و باعث عفونت رحم می شوند.موضوعات مرتبط: عمومی , بارداری ,
برچسب‌ها: رابطه جنسی از راه مقعد: نکته های ایمنی و بهداشتی ,
تاریخ : یکشنبه 20 دی 1388
نویسنده : کیان کیانی
باندهای کشی به کاهش درد کمک می کنند؟

باندهای کشی به کاهش درد کمک می کنند؟

باندهای کشی جهت کاهش درد برخی ورم‌های مفاصل زانو توصیه می شوند، آیا به راستی تاثیری دارند؟

مطالعات نشان می‌دهد؛ در هنگام بروز درد در کاسه زانو، استفاده از باندهای کشی ورزشی به تسکین درد کمک می‌کند.
 
 در این تحقیق تاثیر باند بستن دور زانو، بر روی 14 نفر با مشکل «Patellofemoral osteoarthritis»، شکلی از ورم مفاصل که در پشت و اطراف کاسه زانو ایجاد درد می‌کند، انجام شد. 

بستن باند برای افراد جوان با درد مزمن
«Patellofemoral» مفید تشخیص داده شده بود، این درد برای دوندگان آشنا است و معمولا به ناترازی در مفصل زانو، جایی که کاسه زانو در امتداد استخوان ران حرکت می کند، مرتبط است.
 
برای این تحقیق 14 فرد با ورم مفاصل «Patellofemoral» و میانگین سنی 57 و همچنین 14 نفر بدون ورم مفاصل و همان میانگین سنی انتخاب شدند.
 
با استفاده از اسکن MRI مشخص شد که افرادی با درد مفاصل، ناترازی در مفصل کاسه زانو و همچنین انحراف کاسه زانو به سمت خارج پا بیشتر است.
 
این ناترازی هنگامی که بیماران با درد مفصل از باندهای کشی استفاده می‌کردند، بهبود می‌یافت، به علاوه این افراد در هنگام انجام برخی ورزش‌ها، درد کمتری نیز احساس می‌کردند.

محققان می‌گویند: نتایج این بررسی، مزایای استفاده از باندهای کشی در افراد مبتلا به ورم مفاصل کاسه زانو را تایید می‌کند.

بستن باند شاید به همه افرادی که در زانوی خود احساس درد می‌کنند، کمک نکند؛ بنابراین افراد باید پیگیر سایر معالجات باشند. به همین دلیل محققان در حال بررسی تاثیر همزمان بستن باند و سایر معالجات هستند.موضوعات مرتبط: عمومی , داروها ,
برچسب‌ها: باندهای کشی به کاهش درد کمک می کنند؟ ,
تاریخ : یکشنبه 20 دی 1388
نویسنده : کیان کیانی
مغزی با دو فایده متضاد!!

مغزی با دو فایده متضاد!!

این مغز خون ساز بوده و برای افرادی که کم خونی دارند ، موثر است ولی از طرفی دیگر باعث کاهش فشار خون می شود. چه مغزی این دو فایده متضاد را با هم دارد ؟

محققان در یك پژوهش جدید دریافته‌اند كه مصرف پسته برای پایین آوردن فشارخون موثر است .
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این متخصصان می‌گویند: خوردن یك مشت مغز پسته در روز نه تنها یك میان وعده مناسب و خوشمزه است بلكه برای سلامتی نیز مفید است؛ چون بر اساس نتایج این تحقیق جدید پسته با كاهش روند جذب كربوهیدرات‌ها در بدن می‌تواند فشارخون را پایین بیاورد.
محققان دانشگاه تورنتو در كانادا كه این مطالعه را انجام داده‌اند، تاكید كردند: چون مصرف پسته به همراه مواد غذایی حاوی كربوهیدرات بالا مانند نان سفید، جذب كربوهیدرات را پایین می‌آورد بنابراین مغز این خشكبار می‌تواند به كنترل دیابت بویژه در كشورهایی مانند هند كه در حال حاضر 40 میلیون بیمار مبتلا به دیابت دارد كمك كند. این در حالی است كه محققان هندی پیش بینی كرده‌اند؛ شمار مبتلایان به دیابت در این كشور تا سال 2025 به 80 میلیون نفر خواهد رسید.

به گفته متخصصان تغذیه؛ پسته حاوی مقدار زیادی پروتئین گیاهی، مواد نشاسته‌ای غنی و مواد معدنی‌ مهم مانند پتاسیم و منیزیم است كه بسیاری از نیازهای بدن را تأمین می‌كند. علاوه بر این، پسته برای آرامش قلب و آرام کردن اعصاب مفید است و مصرف آن برای بازکردن مجاری کبد توصیه می‌شود. پسته معده را تقویت و برای تسکین سرفه هم مفید است.

بعضی محققان عقیده دارند كه پروتئین پسته به اندازه‌ای است كه می‌توان آن را به عنوان جایگزینی برای گوشت و حبوبات دانست. در ضمن عنصر "روی" موجود در آن نیز در رشد سلول‌ها و بافت‌های بدن تاثیر به سزایی دارد. علاوه بر اینها وجود كلسیم و آهن در پسته سبب شده كه این نوع خشكبار نقش بسیار مهمی در استحكام‌ بخشیدن به استخوان‌ها و دندان‌ها و همچنین درمان بیماری‌هایی چون كم‌خونی‌های ناشی از فقر آهن داشته باشد.
محققان می گویند؛ خوردن پسته برای افزایش حافظه و تقویت ذهن نیز مفید است ولی با توجه به این كه خاصیت چاق‌كنندگی دارد، اگر رژیم دارید، اعتدال را در مصرف آن رعایت كنید.موضوعات مرتبط: عمومی , مغز ,
برچسب‌ها: مغزی با دو فایده متضاد!! ,
تاریخ : یکشنبه 20 دی 1388
نویسنده : کیان کیانی
رژیمی برای مبتلایان به سنگ کیسه صفرا

رژیمی برای مبتلایان به سنگ کیسه صفرا

سنگ کیسه صفرا می‌تواند به شكل شن‌ریزه‌هایی در این ناحیه بر اثر تغذیه غلط و استفاده از رژیم‌های خیلی کم‌ کالری یا رژیم‌های یویویی (که باعث کاهش و افزایش سریع وزن و بازگشت به حالت اولیه می‌شوند) ایجاد ‌شود.

وقتی این شن‌ریزه‌ها به هم می‌پیوندند سنگ‌های درشت‌تر را می‌سازند. سنگ‌های ریز تحت تاثیر انقباضات کیسه صفرا می‌توانند شناور شوند.
وقتی چربی مصرف می‌کنیم باید چربی امولسیونه شود. صفرا مسوول امولسیونه کردن چربی است. چربی‌هایی که می‌خوریم سبب انقباض کیسه صفرا و هدایت آن به داخل دوازدهه می‌شود که در آنجا امولسیون انجام گرفته و انقباض ایجاد شده می‌تواند شن‌ها را حرکت داده و مسیر خروج صفرا را بگیرد که با درد بسیار زیادی همراه است.
از این جهت، در مواردی که سیستم صفرا آزرده است یا در اثر مشکلاتی تحث تاثیر بیماری‌های ویروسی یا کبد چرب نمی‌تواند وظیفه خود را خوب انجام دهد، استفاده از رژیم‌های کم‌چرب، انتخاب اول است.
در هیچ شرایطی، حتی در ابتلا به سنگ‌ کیسه ‌صفرا، نباید چربی را از رژیم‌غذایی حذف کرد؛
زیرا تركیبات حیاتی با حضور آنها ساخته می‌شوند؛ به طور مثال، کلسترولی كه در بدن، نقش بسیار مهمی در ساخت انواع هورمون‌ها و همچنین ویتامین D و سایر ترکیبات دارد، خود از چربی‌ها حاصل می‌شود.
توصیه می‌کنیم تمام افراد، از جمله مبتلایان به سنگ کیسه ‌صفرا، در تغذیه راه مناسبی را برگزینند که متناسب با سن، جنس و وضعیت بدنی بوده، متنوع و متعادل باشد تا در عین حال که تمامی نیازهای بدن تامین می‌شود، بدن قدرت کافی برای مقابله با بیماری‌ها و سالم ماندن را داشته باشد.
غیر از تغذیه فعالیت بدنی نیز بسیار مهم است تا انرژی دریافت شده در بدن انباشته نشود. در غیر این صورت، انرژی حاصل از مواد غذایی، به شکل بافت‌های چربی در بدن انباشته شده و می‌تواند مثل غدد درون‌ریز هورمون‌های متعددی را فعال یا غیرفعال کند و تمامی ارگان‌های حساس از جمله مغز، قلب، کلیه و همه سیستم‌ها را تحت تسلط خود درآورد.
در كل، افرادی که سنگ‌کیسه صفرا دارند باید چربی‌کمتری مصرف کنند تا از انباشتگی صفرا پیشگیری کرده و در ضمن باید رژیم غذایی سالمی حاوی غلات، نان‌های سبوس‌دار و میوه و سبزی داشته باشند زیرا ترکیبات نادرست در کیسه صفرا می‌تواند سبب کریستالیزه شدن‌ترکیباتی ‌شود که تشدید سنگ کیسه صفرا را به دنبال دارند.
بین روغن‌ها، جز روغن ‌نارگیل که دارای اسیدهای اشباع شده است، روغن‌های گیاهی هیدروژنه‌ نشده مفیدند. روغن‌های جامد را نیز اصلا توصیه نمی‌کنیم؛ چون هضم‌شان سخت‌تر است و بدن هم نیازی به آنها نداشته و بی‌جهت چربی خون را بالا می‌برند.
ترجیحا مبتلایان به سنگ کیسه صفرا باید روغن مایع مصرف کنند، البته در مورد روغن‌های مایع هم مساله این است که گاهی مصرف‌کنندگان تشخیص نمی‌دهند کدام روغن برای سالاد، کدام برای طبخ و کدام برای سرخ کردن مناسب است. به همین دلیل، توجه به موارد درج شده روی بسته‌بندی‌اهمیت دارد. مبتلایان حتی می‌توانند مواد غذایی دارای چربی مثل انواع مغزها، کنجد، حلوا ارده و تخم‌مرغ ... را نیز مصرف کنند، مگر آنکه در اثر خوردن‌شان دچار درد و ناراحتی شوند.موضوعات مرتبط: عمومی , داروها ,
برچسب‌ها: رژیمی برای مبتلایان به سنگ کیسه صفرا ,
تاریخ : یکشنبه 20 دی 1388
نویسنده : کیان کیانی
تا کنون مرگ ۱۳ هزار تن بر اثر ابتلا به آنفلوآنزای خوکی یا  آنفلوانزای  H1N1 نوع A  در جهان تایید شده است .
سازمان بهداشت جهانی” ( World Health Organization)  اعلام کرد، ۲۰۰ کشور جهان ، مرگ بیش از ۱۲ هزار و ۷۹۹ نفر بر اثر ابتلا به آنفلوآنزای خوکی یا  آنفلوانزای  H1N1 نوع A  را اعلام کرده اند . 

 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از یونایتدپرس  ،  مقامات سازمان بهداشت جهانی ( WHO )  می گویند: این تعداد تلفات مورد تایید آزمایشگاهی قرار گرفته است، اما شمار واقعی مرگ و میر ناشی از این همه گیری آنفلوانزای خوکی بیشتر از این رقم خواهد بود.
آنها افزودند: در حال حاضر فعالترین مناطق از لحاظ انتقال همه گیری آنفلوآنزای خوکی یا  آنفلوانزای  H1N1 نوع A در بخش هایی از مرکز، شرق و جنوب شرق اروپا، شمال آفریقا و جنوب آسیا قرار دارد.
انتقال آنفلوانزای پاندمیک از نظر جغرافیایی در سراسر اروپا، بویژه در چند کشور مرکز، شرق و جنوب شرق اروپا مانند هلند ، صربستان ، اوکراین و گرجستان همچنان شایع است.
بیشترین نسبت نمونه های مثبت آنفلوانزا ، در یونان با ۷۲ درصد، گرجستان ۴۵ درصد و سوییس ۴۹ درصد مشاهده شد.
با این وجود در بیشتر بخش های غرب و شمال اروپا میزان ابتلا به بیماری های شبه آنفلوانزا، بطور قابل توجهی کاهش یافته است.
با این حال موارد پراکنده ابتلا به آنفلوانزای فصلی “اچ۳ان۲″ در اروپای غربی دیده شده، اما تعداد آنها بسیار اندک است.
در شمال آفریقا و غرب آسیا اطلاعات محدود نشان می دهد که انتقال آنفلوانزا در این مناطق همچنان فعال است.
با وجود اینکه غرب آسیا اوج فعالیت آنفلوانزا را تجربه کرده، بخش هایی از شمال آفریقا فعالیت فزاینده این بیماری تنفسی بویژه در مصر را گزارش می دهند.
بیماری آنفلوآنزای خوکی یا  آنفلوانزای  H1N1 نوع A از لحاظ جغرافیایی در جنوب آسیا بویژه شمال هند، نپال و سریلانکا همچنان شایع است.
انتقال آنفلوآنزای خوکی یا  آنفلوانزای  H1N1 نوع A در جنوب شرق آسیا همچنان شایع مانده است، این بیماری در شرق آسیا همچنان فعال و شایع است، اما در کل به نظر می رسد که در حال کاهش است.
موضوعات مرتبط: عمومی , آنفولانزای خوکی ,
برچسب‌ها: شمار واقعی مرگ و میر ناشی از پاندمی آنفلوآنزای خوکی یا آنفلوانزای H1N1 نوع A بیشتر از ارقام اعلام شده توسط کشورها است ,
تاریخ : یکشنبه 20 دی 1388
نویسنده : کیان کیانی
سلام عزیزان این شماره ی منه اسمم هم کیانه هر کی دوست داشت بامن صحبت کنه یا زنگ بزنه یا اس ام اس بفرسته  09149470629


موضوعات مرتبط: عمومی ,
برچسب‌ها: شماره تلفن من ,
تاریخ : دوشنبه 7 دی 1388
نویسنده : کیان کیانی
قبل از جراحی پلاستیک این نکته را به خاطر بسپارید

قبل از جراحی پلاستیک این نکته را به خاطر بسپارید

آیا شما قصد دارید جراحی پلاستیک انجام دهید،به شما توصیه میکنیم قبل از انجام این عمل ، ....

 

جراحی پلاستیک انواع مختلفی دارد اما اولین و مهم‌ترین مطلب انتخاب یک جراح متحبر است که بتوان به او اعتماد کرد.
هنگام انتخاب یک پزشک جراح پلاستیک به این نکات دقت کنید.
* حداقل پنج سال از دوران آموزشی او در رشته جراحی و حداقل دو سال از آموزش جراحی پلاستیک گذشته باشد.

* در تمام پروسیژرها و اقدامات جراحی پلاستیک آموزش دیده و مجرب باشد. از جمله جراحی پستان، جراحی‌های بدن، شکم و ترمیمی.

 * دارای مدرک معتبر دانشگاهی و مورد اعتماد بوده و در رشته خودش فعالیت داشته باشد.

 * به اصول اخلاقی پزشکی پایبند باشد.

* در برنامه‌های بازآموزی پزشکی شرکت کرده و استانداردها و قوانین ایمن بیمار را به خوبی بداند.موضوعات مرتبط: عمومی ,
برچسب‌ها: قبل از جراحی پلاستیک این نکته را به خاطر بسپارید ,
تاریخ : دوشنبه 7 دی 1388
نویسنده : کیان کیانی
چرب شدن موها در جوانی و نوجوانی

چرب شدن موها در جوانی و نوجوانی

آیا فرزندتان در دوره نوجوانی به سر می برد و موهایش به سرعت چرب می شود؟ یا اینکه شما فرد جوانی هستید و از چربی موهایتان ناراحت هستید ؟

 

 

دوران نوجوانی با بروز تغییرات بسیاری در برخی اندام‌ها و به ویژه موها آغاز می‌شود. از زمان بلوغ شکل و حالت موها در اثر ترشح هورمون‌های جنسی به ویژه آندروژن در پسرها و استروژن و پروژسترون در دخترها تغییر پیدا می‌کند.
 به عبارت دیگر ترشح زیاد و ناگهانی این هورمون‌ها بر چربی پوست سر تاثیر گذاشته و سبب بروز مشکلات مویی می‌شود.
در اثر تاثیر هورمون‌های جنسی، غدد چربی پوست سر سبوم بیشتری ترشح کرده و در نتیجه موها چرب‌تر و به هم چسبیده‌ دیده می‌شوند.
این حالت نه تنها در موها بلکه روی پوست نیز دیده می‌شود. چرب شدن موها نه تنها حالت زشتی به موها داده بلکه سبب سنگینی و بدبویی آنها نیز می‌شود.
برای رهایی از این مشکل نوجوانان باید حداقل دو بار در هفته سر خود را با شامپوی خنثی بشویند. باید تاکید کنیم که استفاده از شامپوی بچه از این سن به بعد بی‌فایده است و نمی‌تواند چربی روی موها را پاک کند.
در حین شامپو نیز بهتر است از هر کاری که سبب تحریک غدد ترشح‌کننده چربی می‌شود مثل ماساژ دادن زیاد پوست سر یا کشیدن زیاد انگشتان روی پوست سر خودداری کرد.
در رابطه با تغذیه هم باید گفت مصرف مواد غذایی غنی از قند و چربی مثل سیب‌زمینی سرخ‌کرده، شکلات یا کیک می‌تواند این حالت را تشدید کرده و برعکس مصرف سبزی‌ها، گوشت، ماهی یا گوشت قرمز گریل شده این حالت را کاهش می‌دهد.موضوعات مرتبط: عمومی ,
برچسب‌ها: چرب شدن موها در جوانی و نوجوانی ,
تاریخ : دوشنبه 7 دی 1388
نویسنده : کیان کیانی
سه خوراکی موثر در کاهش قندخون

سه خوراکی موثر در کاهش قندخون

از خوراکی ها می‌توان برای کاهش قند خون استفاده كرد. این سه خوراکی در کاهش فشار خون بسیار موثر هستند.

استاد دانشکده داروسازی دانشگاه تهران با بیان این كه برای کنترل قند خون، رعایت رژیم غذایی، تحرک زیاد، کاهش استرس، اضطراب و مصرف داروهای مناسب(شیمیایی یا گیاهی) ضروری است، عنوان كرد: دانه‌های شنبلیله، سیر و پیاز از جمله گیاهانی هستند كه دارای خاصیت اثربخش در کاهش قند خون دارند.

دکترمحمد حسین صالحی سورمقی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران، در خصوص نحوه اثربخشی داروهای گیاهی در درمان بیماری دیابت گفت: از داروهای گیاهی می‌توان برای کاهش قند خون پایین و متوسط استفاده كرد. در قند خون‌ بالا به داروهای شیمیایی نیازاست، داروهای گیاهی را می‌توان به عنوان کمکی در این مواقع استفاده كرد.

وی در ادامه افزود: دانه‌های شنبلیله دارای خاصیت کاهش قند خون است. از این دانه‌ها می‌توان هر روز یک قاشق مرباخوری استفاده كرد. همچنین می‌توان با استفاده از یک لیوان آب به مدت 5 دقیقه، دانه‌ها را جوشانده و پس از صاف کردن، آن را مصرف کرد.

استاد دانشكده داروسازی دانشگاه تهران یادآور شد: گیاه سیر و پیاز نیز دارای خاصیت کاهش قند خون هستند. البته سیر از این نظر قوی‌تر از پیاز است. برای این منظور می‌توان از 1 تا 3 عدد قرص سیر به صورت روزانه که در داروخانه‌ها عرضه می‌شود، استفاده كرد.

وی در ادامه افزود: سیر خواص دیگری از جمله کاهش کلسترول، کاهش فشار خون و کاهش چسبندگی پلاکت‌ها (رقیق نمودن خون) را دارا است.

دکتر سورمقی یادآور شد: گیاهان دیگری که دارای خاصیت کاهش قند خون هستند و می‌توانند به طور دائم در رژیم غذایی مصرف شوند، عبارتند از هویج، گشنیز(به خصوص دانه آن)، گزنه، کنگر فرنگی، گردو، کرفس، کدو تنبل، زیتون، جو و یونجه هستند.

وی گفت: نکته با اهمیت این است که قند خون بالا را نمی‌توان با داروهای گیاهی به حد طبیعی رسانید و حتما باید با رعایت رژیم غذایی، تحرک زیاد، کاهش استرس، تشویش و اضطراب و مصرف داروهای مناسب (شیمیایی و گیاهی) آن را کنترل كرد.موضوعات مرتبط: عمومی , داروها ,
برچسب‌ها: سه خوراکی موثر در کاهش قندخون ,
تاریخ : سه شنبه 1 دی 1388
نویسنده : کیان کیانی
موثرترین روش ها برای مقابله با چین و چروک صورت

موثرترین روش ها برای مقابله با چین و چروک صورت

در این مطلب ، تمام روش های ممکن برای جلوگیری از چین و چروک پوست آورده شده است، آیا این روش های را می شناسید؟

 

شاید چندان قابل توجه نباشد اما باید بدانید که نحوه خوابیدن شما در این زمینه موثر می باشد.
به نقل از آکادمی پوست امریکا نحوه خوابیدن و قرار گرفتن صورت می تواند در بروز خطوط خواب موثر باشد. بهتر است برای پیشگیری از این اتفاق به پشت بخوابید به طوری که صورت شما کمتر در معرض فشار و خط افتادگی شود.
 
نوع تغذیه نیز در این زمینه بسیار موثر است. مصرف ماهی به خصوص ماهی سالمون که سرشار از اسید چرب امگا 3 و پروتئین های موثر در ساختمان پوست می باشد می تواند تغذیه مناسبی برای پوست به حساب آید .

وضعیت صورت در مواقع مختلف نیز باید در نظر گرفته شود. مثلا زمانی که در معرض نور خورشید قرار می گیرید ناخودآگاه چشم خود را جمع کرده و به حالت اخم گونه در می آورید به طوری که انواع چین و چروک در اطراف آن شکل می گیرد. برای جلوگیری از این اتفاق لازم است که از عینک آفتابی مناسب استفاده کنید.

از ترکیبات آرایشی حاوی اسید الفا هیدروکسی استفاده کنید. این نوع اسید طبیعی که در میوه ها وجود دارد سلول های مرده روی پوست به خصوص اطراف چشم را از بین می برد و پوست را تحریک به کلاژن سازی می کند.
 
قهوه نیز نوشیدنی مناسبی برای پوست به حساب می اید. این امر به خاطر کاکائوی موجود در قهوه است.. این ماده سرشار از دو نوع فلاونول مفید برای پوست است که مانع از آسیب پوست ناشی از نور خورشید می شود . چرخه خون را به سلول های پوستی بهبود می بخشد.و پوست را نرم تر و لطیف تر می کند.
 
توصیه می شود که از شست و شوی بیش از اندازه صورت به خصوص با صابون اجتناب کنید.
 
استفاده از ویتامین c به صورت موضعی نیز می تواند مفید باشد. اجتناب از نور خورشید، استفاده از کرم ضد افتاب، عدم استعمال دخانیات و استفاده از مرطوب کننده ها نیز از جمله روش های مفید دیگر برای حفاظت از سلامت پوست است.موضوعات مرتبط: عمومی , همه چیز درباره ی جوش و آکنه ,
برچسب‌ها: موثرترین روش ها برای مقابله با چین و چروک صورت ,
تاریخ : سه شنبه 1 دی 1388
نویسنده : کیان کیانی
این حس در زنان بسیار قوی تر از مردان است؟!

این حس در زنان بسیار قوی تر از مردان است؟!

آیا می دانید چه حسی در زنان بسیار قوی تر از مردان است و این موضوع چه دلیلی می تواند داشته باشد ؟

 

دانشمندان به پاسخی جدید و جالب برای این پرسش دست یافته‌اند كه چرا زنان حساس‌تر از مردان هستند؟
آنها دریافته‌اند كه این تفاوت به نوك انگشتان دست‌های زنان مربوط می‌شود.

پژوهشگران خاطر نشان كردند: زنان به دلیل این كه انگشت‌های كوچكتری دارند، از حس لامسه حساس‌تر و قوی‌تری برخوردار هستند.

این محققان در آزمایشات جدید متوجه شده‌اند كه انگشتان ریز و كوچك، حس وسیعتر و پیشرفته‌تری دارند و این امر باعث می‌شود كه حس لامسه در این انگلشتان قوی‌تر شود.

دانیل گلدریچ، پژوهشگر دانشگاه مك مستر در اونتاریو و یكی از محققان این پژوهش خاطرنشان كرد: دانشمندان علوم اعصاب از مدتها پیش می‌دانستند كه برخی افراد دارای حس لامسه قوی‌تر و حساس‌تری نسبت به دیگران هستند اما دلیل این تفاوت تاكنون نامعلوم و ناشناخته بوده است.

وی افزود: كشف ما نشان می‌دهد كه یك فاكتور مهم در حس لامسه اندازه انگشت است. این محققان برای كشف علت تفاوت در حساسیت انگشتان زنان و مردان ابتدا شاخص اندازه انگشت را در 100 دانشجو بررسی كردند.

محققان دریافتند: این تفاوت بین دو جنسیت ظاهرا به طور كامل به دلیل اندازه انگشتان فرد است یعنی اگر مردی انگشتان كوچكتری از یك زن داشته باشد حس لامسه قوی‌تری خواهد داشت.
شرح این تحقیق در مجله نوروساینس منتشر شده است.موضوعات مرتبط: عمومی , بیماری های روانشناسی ,
برچسب‌ها: این حس در زنان بسیار قوی تر از مردان است؟! ,
آخرین مطالب