تبلیغات
وبلاگ اطلاعات پزشکی - تحولی در جراحی قلب
سلام عزیزان کیان هستم بچه ی مهاباد خوشحالم که به به وبه من اومدین امیدوارم که مطالبم به دردتون بخوره
تاریخ : یکشنبه 6 اسفند 1391
نویسنده : همایون سیدیانیک ابزار هوشمند برای کلمپینگ (گیره کردن) شریان آئورت در حین جراحی قلب در ایران طراحی و ساخته شد.

به گزارش ایسنا، شبکه ایران در این باره نوشت: سیامک حاجی‌زاده فرکوش دانشجوی دکترای مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر و طراح این دستگاه اظهار داشت: در جراحی عادی برای این‌که بتوان قلب را تحت عمل قرار داد باید شریان‌های اصلی را که به قلب می‌رسد، مسدود کرد. به این فرایند که جریان خون از آئورت را متوقف می‌کند کلمپینگ می‌نامند. در مدت زمان جراحی، قلب باید از سیکل گردش خون خارج شود و پمپاژ خون را دستگاه دیگری انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: در جراحی قلب باز با برش‌های وسیعی قفسه سینه را می‌شکافند تا به قلب دسترسی پیدا کنند، در این حالت کلمپینگ به راحتی انجام خواهد شد اما در شکل جدید جراحی که با حداقل تهاجم به بافت‌های بدن انجام می‌شود تلاش بر این است کمترین برش در بدن انجام شود. در این روش قفسه سینه شکافته نمی‌شود بلکه باید ابزار مخصوصی که اکنون نمونه آن ساخته شده را از بین دنده‌های قفسه سینه وارد بدن کرد و آئورت را بست. این ابزار باید از بین دو دنده و پس از عبور شش‌ها به آئورت برسد و با دو فک که روی آن نصب شده است، جریان خون در آئورت را متوقف کرد.

وی با اشاره به این‌که در کلمپرهای معمولی فک‌های ابزار از جنس فلز هستند و فشار آنها باعث آسیب رسیدن به رگ می‌شود، بیان کرد: در فک دستگاه طراحی شده یک جداره لاستیکی باریک وجود دارد که در آن یکسری بالن کار گذاشته شده و داخل آن‌ها از هوا پر می‌شود، این ابزار میزان آسیب‌رسانی به رگ را به‌شدت کاهش می‌دهد.

فرکوش اضافه کرد: در جراحی قلب با حداقل تهاجم تنها 3 یا 4 حفره 8 میلیمتری با برش در کنار دنده ایجاد می‌شود و جراحی قلب بدون شکافته شدن قفسه سینه انجام خواهد شد.

وی با بیان این‌که ابزار هوشمند کلمپینگ را به عنوان پایان نامه دوره دکترا ارائه داده است، گفت: پروفسور مهمنش، استاد مشاور و پروفسور سیامک نجاریان و دکتر نبی‌الله ابوالفتحی استادان راهنمای این پایان نامه هستند.

عضو دایم بنیاد ملی نخبگان درخصوص شکل ظاهری ابزار نیز توضیح داد: این دستگاه 8 میلیمتر قطر دارد و طول فک‌های آن 60 میلیمتر است. ابزار هوشمند کلمپینگ همچنین دارای یک مچ انعطاف‌پذیر است که دسترسی جراح به شریان آئورت را آسان تر می‌کند.

به گفته فرکوش این دستگاه به نام وی و پروفسور مهمنش در کشور امریکا ثبت اختراع شده و فاز طراحی آن به اتمام رسیده و نمونه اولیه آن نیز ساخته شده است.

فرکوش افزود: با اتمام ساخت نمونه اولیه ابزار هوشمند کلمپینگ در حال حاضر در تلاش برای تست‌های اولیه دستگاه در عمل جراحی هستیم.

تحولی در جراحی قلب
موضوعات مرتبط: عمومی ,
آخرین مطالب