تبلیغات
وبلاگ اطلاعات پزشکی - خودکشی و اختلالات جسمی
سلام عزیزان کیان هستم بچه ی مهاباد خوشحالم که به به وبه من اومدین امیدوارم که مطالبم به دردتون بخوره
تاریخ : یکشنبه 1 بهمن 1391
نویسنده : کیان کیانی

خودکشی و اختلالات جسمی


خطر خودکشی در بیماری‌های مزمن جسمی افزایش می‌یابد. بعلاوه در بیماری‌های جسمی، میزان اختلالات روان پزشکی بخصوص افسردگی بیشتر دیده می‌شود. مزمن بودن، ناتوانی و پیش آگهی بد بیماری جسمی با خودکشی مرتبط هستند.

بیماری‌های نورولوژیک

  صرع با افزایش خودکشی مرتبط است. علت این امر را تکانشگری یا پرخاشگری و ناتوانی مزمن همراه با صرع می‌دانند.

آسیب‌های نخاعی و مغزی نیز سبب افزایش خودکشی می شوند. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که پس از سکته مغزی بخصوص درآسیب‌های خلفی که ناتوانی و مشکلات جسمی بیشتری دارند ۱۹ درصد بیماران افسرده و مستعد خودکشی (Suicidal ) می‌شوند.

نئوپلاسم‌ها

خطر خودکشی در زمان تشخیص و در۲ سال آخر بیماری که خطر بدبینی شدیدتر است در بالاترین میزان است. درد عامل مهم مرتبط با خودکشی است.

HIV و AIDS

عفونت HIV و AIDS سبب افزایش خطر خودکشی و بالارفتن میزان آن می‌شود. خطر در زمان تائید تشخیص و مراحل اولیه بیماری بالاتر است. معتادان تزریقی هنوز در معرض خطر بیشتری هستند.

سایر موارد

سایر بیماری‌های مزمن مانند بیماری های کلیوی، کبدی، استخوانی، مفاصل، قلبی عروقی و گوارشی با خودکشی مرتبط هستند. همچنین ناتوانی‌های حرکتی، نابینایی، ناشنوایی می‌توانند باعث بروز خودکشی شوند.

در سال‌های اخیر اتانازی (Euthanasia) و کمک به خودکشی مباحث جدیدی است که برای پزشکان مطرح می‌شوند. یوتو نازی فعال در تمام محاکم غیر قانونی است و کمک به خودکشی از نظر فلسفی و اخلاقی مورد بحث قرار دارد.

منبع:

بسته خدمتی پیشگیری از خودکشی برای پزشکان عمومی
موضوعات مرتبط: بیماری های روانشناسی ,
برچسب‌ها: خودکشی و اختلالات جسمی ,
آخرین مطالب