تبلیغات
وبلاگ اطلاعات پزشکی - نکات کلیدی راجع به خودکشی
سلام عزیزان کیان هستم بچه ی مهاباد خوشحالم که به به وبه من اومدین امیدوارم که مطالبم به دردتون بخوره
تاریخ : یکشنبه 1 بهمن 1391
نویسنده : کیان کیانی

نکات کلیدی راجع به خودکشی


خودکشی بیمار یکی از بدترین تجربیاتی است که پزشک با آن روبرو می‌شود. معمولاً واکنش پزشک به خودکشی به صورت ناباوری، از دست دادن اعتماد به خود، خشم و خجالت  است. خودکشی بیمار می‌تواند احساس بی‌کفایتی، شک درباره توانایی و ترس از آبروریزی را در پزشک، شعله‌ور کند. بعلاوه پزشک در مواجهه با خانواده و دوستان فرد فوت شده ممکن است گرفتار شود.

  خودکشی از جمله ده علت اصلی مرگ در کشورهای مختلف جهان است و سالانه بیش از یک میلیون نفر خودکشی می‌کنند.

آمار خودکشی در ایران هر چند در مقایسه با کشورهای دیگر پائین‌تر است اما بررسی انجام گرفته در کشور نشان می‌دهد که در سال‌های ۷۶-۶۵ حدود ۶ برابر افزایش داشته است. این میزان بدون در نظر گرفتن میزان رشد جمعیت طی سال‌های اخیر می‌باشد.

طبق آمار‌های منتشر شده تعداد تقریبی افرادی که در ایران خودکشی می‌کنند سالانه حدود ۵۰۰۰ نفر می‌باشد. علاوه بر آن تعدادی از افراد در مناطق مختلف کشور خودکشی می‌کنند که در آمار کلی سالانه جایی ندارند.

از آنجا که هر فردی که خودکشی می‌کند عضوی از یک خانوار ایرانی ۶نفره می باشد حداقل ۳۰۰۰۰ نفر از مردم کشور ایران بنوعی با مشکل خودکشی و پیامد‌های روانی و اجتماعی آن درگیرند.

براساس آمارهای منتشر شده، میزان خودکشی ۳/۱ در ۱۰۰ هزار نفر در سال ۱۳۶۳ و ۴/۶ جمعیت در سال ۱۳۸۴ رسیده است.

خودکشی در مردان (۶/۷ در ۱۰۰ هزار نفر) نهمین علت مرگ و میر و در زنان (۵/۱ در صد هزار نفر) دهمین علت مرگ و میر بوده است.

در سال‌های اخیر با توجه به افزایش اقدام به خودکشی و مشکلات اجتماعی دیگر ناشی از آن، موجب گردید تا ضرورت توجه به برنامه ریزی پیشگیری از خودکشی بیش از پیش احساس شود و  نسبت به اجرای طرح ادغام پیشگیری از خودکشی در نظام شبکه بهداشتی اقدام گردد.

امید است پزشکان فعال بتوانند با مطالعه متون آموزشی، نقش نظارتی و آموزشی خود را بدرستی انجام داده و با اجرای برنامه، شاهد کاهش میزان خودکشی در جامعه باشند.

جهان در طول دو دهه آینده شاهد تغییرات عمده در نیازهای بهداشتی مردم خواهد بود.

جهت اصلی این تغییرات تبدیل عوامل اصلی مرگ و میر از بیماری های واگیر دار به بیماری‌های غیر واگیر نشانه گرفته و نه تنها زندگی انسان ها را در معرض خطر مستقیم قرار داده بلکه در اثر بار عظیم ناتوانی که به دنبال آنها ایجاد می گردد از یک سو، سهم عمده‌ای از منابع اندک بهداشتی درمانی کشور می‌بایست صرف توانبخشی دوباره مبتلایان شده و از سوی دیگر، بخش عظیمی از نیروهای فعال و مولد کشور را از چرخه تولید خارج می‌کند و به همین دلیل می‌توان گفت امروزه دشواری‌های جدی و جدیدی فراروی نظام بهداشتی قرار گرفته است.

در بعد جهانی پیش‌ بینی‌ های تلخی توسط سازمان بهداشت جهانی، دانشگاه هاروارد و بانک جهانی در زمینه بیماری‌های غیرواگیر شده است.

بر طبق این پیش‌بینی‌ها در طول ۲۰سال آینده مرگ ناشی از این بیماری‌ها با افزایشی بیش از سه برابر از ۲۸ میلیون نفر در سال ۱۹۹۰ به ۷/۹۴ میلیون نفر در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید و بار جهانی بیماری‌ها سمت و سویی تازه یافته و از تمرکز بیماری‌ها در گروه بیماری‌های واگیر دار کاسته شده و بیماری‌های غیر واگیر با مرگ و میر کمتر اما عوارض بیشتر جایگزین آنها می‌شوند.

●   نکات کلیدی راجع به خودکشی درجهان :

• هر ۴۰ ثانیه یک نفر در سراسر دنیا جان خود را در اثر خودکشی از دست می‌دهد.
• هر ۳ ثانیه یک نفر اقدام به خودکشی می‌کند.
• خودکشی جزء ۳ علت اصلی مرگ افراد ۳۵-۱۵ سال است.
• هر خودکشی حداقل برای ۶ نفر دیگر تأثیر بدی دارد.
• تأثیرات روانشناختی، اجتماعی و اقتصادی خودکشی بر خانواده و جامعه غیرقابل اندازه‌گیری است.

●   تعریف خودکشی  :

خودکشی به معنای خاتمه زندگی به دست خودفرد است. اگر کسی دست به خودکشی بزند ولی زنده بماند به این رفتار اقدام به خودکشی می‌گوییم.

پدیده افکار خودکشی در بسیاری از اقشار مردم از جمله (جوانان، مردان، زنان و افراد مسن) دیده می‌شود که عدم پیشگیری از آن می‌تواند اقدام به خودکشی را به همراه داشته باشد.
خودکشی یک مشکل پیچیده است که علل یا دلایل متعددی دارد. خودکشی در نتیجه تعامل عوامل متعدد زیست شناختی، ژنتیک، روانشناختی، اجتماعی، فرهنگی و محیطی  بوجود می‌آید.

توضیح این موضوع که چرا برخی افراد تصمیم به خودکشی می‌گیرند، در حالی که برخی دیگر در شرایط یکسان یا حتی بدتر از آن چنین کاری نمی‌کنند مشکل است. با این حال بیشتر خودکشی‌ها قابل پیشگیری هستند.

خودکشی در حال حاضر یک مشکل بزرگ بهداشت عمومی درتمام کشورهاست. تقویت کارکنان بهداشتی برای شناسایی، ارزیابی، مدیریت و ارجاع بیمار مستعد خودکشی در جامعه قدم مهمی در پیشگیری از خودکشی است.

●   بار خودکشی  :

طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۰۰ حدود یک میلیون نفر بر اثر خودکشی فوت شدند. خودکشی در بسیاری از کشور‌ها جزء ۱۰ علت مرگ و درگروه سنی ۳۵-۱۵ ساله یکی از ۳ علت اصلی مرگ است.

آثار روانی و اجتماعی خودکشی بر خانواده و جامعه غیر قابل اندازه گیری است. بطور متوسط هر خودکشی بطور مستقیم حداقل ۶ نفر را گرفتار می‌کند. اگر خودکشی در مدرسه یا محل کار روی دهد صد‌ها نفر را متأثر می‌کند.

بار خودکشی را می‌توا ن با DALYs که همان  Disability Adjusted Life years  می‌باشد ارزیابی کرد.

در سال ۱۹۹۸  خودکشی ۸/۱درصد کل بار بیماری‌ها را به خود اختصاص داد که از ۳/۲ درصد در کشور‌های غنی تا ۷/۱ درصد در کشور‌های فقیر در نوسان بود.

این بار معادل بار ناشی از جنگ‌ها و قتل‌ها است و درست دو برابر بار ناشی از دیابت و معادل بار خفگی و تروما است.

منبع:

بسته خدمتی پیشگیری از خودکشی برای پزشکان عمومی
موضوعات مرتبط: بیماری های روانشناسی ,
برچسب‌ها: نکات کلیدی راجع به خودکشی ,
آخرین مطالب